Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Łukasz Pałka
|

Spokojna sesja na GPW. CCC wyraźnie w górę

47
Podziel się:

W WP money czytaj o przebiegu poniedziałkowej sesji na GPW.

Spokojna sesja na GPW. CCC wyraźnie w górę

W dość spokojnej atmosferze przebiegła pierwsza sesja nowego roku na warszawskiej giełdzie. Ostatnie godziny przynoszą za ważne z punktu widzenia inwestorów informacje dotyczące przyszłości OFE.

Według najnowszych informacji rząd PiS podobnie jak wcześniej KERM rekomenduje przeniesienie jednej czwartej środków zgromadzonych w OFE do Funduszu Rezerwy Demograficznej. 75 proc. środków ma zaś trafić na Indywidualne Konta Emerytalne, które będą zarządzane przez fundusze inwestycyjne. Informacje potwierdzają więc wcześniejsze doniesienia o tym, że PiS dokończy to, co zaczął rząd PO i definitywnie rozmontuje OFE.

Informacja na razie nie wywołuje wyraźnej reakcji na giełdzie. Podobnie jak doniesienia o znacznie lepszym od prognoz najnowszym odczycie wskaźnika PMI dla polskiego przemysłu. Poniedziałkowa sesja, w dużej mierze ze względu na przedłużony weekend na rynkach w Wielkiej Brytanii i USA, przebiegła pod znakiem niewielkiej aktywności inwestorów.

Główne indeksy GPW podczas sesji w poniedziałek

Jeżeli chodzi o informacje ze spółek, to warto odnotować dzisiejsze doniesienia w sprawie Polimeksu-Mostostal - spółki energetyczne dążą do przejęcia i właśnie starają się o zgodę UOKiK.

Niezłymi wynikami sprzedaży pochwaliła się w poniedziałek spółka CCC, dzięki temu kurs akcji zyskał ponad 3 proc. - najwięcej w całym indeksie WIG20.

Początek roku to czas rynkowych prognoz na kolejne miesiące. WP money dołącza się do nich wskazując typy spółek na 2017 r.

_ _Aktualizacja: 11:38

Dobre wieści z polskiej gospodarki. Reakcja GPW

Łukasz Pałka

Bardzo dobry odczyt wskaźnika PMI dla polskiego przemysłu na razie nie ożywił wyraźnie inwestorów obecnych na warszawskim parkiecie.

Zgodnie z komunikatem Markit Economics wskaźnik PMI dla polskiego przemysłu wyniósł w grudniu 54,3 pkt. wobec poprzedniego odczytu na poziomie 51,9 pkt. Wynik był również wyraźnie lepszy od wcześniejszych prognoz ekonomistów.

Jak podaje Markit Economics, warunki gospodarcze w Polsce się poprawiły. "Poprawę odzwierciedlał szybszy wzrost wielkości produkcji, liczby nowych zamówień i poziomu zatrudnienia, oraz ponowna ekspansja eksportu. Tymczasem grudniowe osłabienie złotego oraz podwyżki cen metali i ropy pociągnęły za sobą gwałtowny wzrost presji inflacyjnej" - czytamy. Wiecej na ten temat można przeczytać w WP money.

Na razie wśród inwestorów nie widać bardziej znaczącej reakcji na te doniesienia. Wolny dzień na giełdach w USA, Wielkiej Brytanii, Chinach i Japonii powoduje, że również u nas aktywność na parkiecie jest mniejsza. Na razie główne indeksy utrzymują się blisko poziomu zamknięcia ostatniej sesji ubiegłego roku.

Obserwuj bieżące notowania indeksu WIG20

_ _Aktualizacja: 08:36

Nowy tydzień na rynku. Zmiany w zarządzie GPW

Łukasz Pałka

Odczyty wskaźnika PMI dla przemysłu Polski oraz strefy euro będą w poniedziałek jedynymi istotnymi publikacjami z gospodarki, które poznają inwestorzy.

Gracze obecni na warszawskiej giełdzie wejdą w nowy rok raczej spokojnie. Na parkietach w USA, Wielkiej Brytanii, Chinach poniedziałek jest dniem wolnym, co powinno oznaczać jednocześnie zmniejszenie obrotów na GPW. Z kolei w Polsce giełdowy tydzień również będzie krótszy, z tą różnicą, że nasza giełda będzie miała wolne w piątek 6 stycznia.

Rano inwestorzy poznają grudniowe odczyty wskaźników przemysłowego PMI dla Polski oraz m.in. dla Niemiec, Francji i strefy euro. W przypadku Polski prognoza wskazuje na odczyt w wysokości 51,8 pkt. wobec 51,9 pkt. Optymistyczne wyniki powyżej 50 pkt. są również przewidywane w pozostałych przypadkach.

Inwestorzy obecni na GPW wchodzą w nowy rok w dość dobrych nastrojach. Sam grudzień przyniósł wzrost głównego indeksu WIG20 o około 8 proc. Wskaźnik WIG zyskał w tym czasie około 6 proc. i wiele wskazuje na to, że mamy szanse na kontynuację wzrostów. Będą temu sprzyjać m.in. nadzieje na poprawę sytuacji gospodarczej oraz m.in. odbicie w sektorze inwestycji. Na ten czynnik zwrócili uwagę analitycy, którzy w WP money zaprezentowali swoje "typy" spółek na 2017 r. Zestawienie można znaleźć w WP money.

Pierwszy tydzień nowego roku przyniesie kilka istotnych wydarzeń dla niektórych spółek notowanych na GPW. W poniedziałek przypada dzień ustalenia prawa do dywidendy dla posiadaczy akcji spółki Introl. Dostaną oni 1,3 zł na akcję.

Ciekawie zapowiada się również środa. Na ten dzień zostało zaplanowane walne spółki GPW, które ma zdecydować o zmianach w zarządzie spółki. Możemy więc spodziewać się, że zostaną rozwiane spekulacje na temat możliwego odwołania obecnej prezes GPW, prof. Małgorzaty Zaleskiej.

giełda
komenatrze giełdowe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(47)
Insider
8 lat temu
Z wczorajszego Biznes Insider: "Dla polskiej giełdy rok 2017 może być rokiem hossy - przewiduje barometr giełdowy WIGTRACER. Przemawiają za tym dwa czynniki. Pierwszy wywodzi się z faktu, że na 2017 rok przypada w Polsce dno czteroletniego cyklu koniunkturalnego znanego w literaturze jako cykl Kitchina. Drugi wynika z kolei stąd, że giełda wyprzedza realną gospodarkę reprezentowaną na przykład przez PKB średnio o pół roku".
t
8 lat temu
To korekta w miejscu
ZYGI
8 lat temu
O OBROTACH ANI SLOWA ! DZIWNE !
Zygmunt
8 lat temu
Panie Lukaszu! Pisze Pan że rząd rozmontuje OFE?-moim zdaniem bardzo słusznie!!!Dalej 75 % środków pozostanie na giełdzie natomiast będzie bardzo duża oszczędność biorąc pod uwagę wysokie zwłaszcza w początkowych latach opłaty za zarządzanie!!!-a co mnie najbardziej denerwowało bez względu na osiągane wyniki!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Zombie banki ...
8 lat temu
Teraz paniczna ucieczka z KGHM. Chiny zatkane miedzią. O reszcie nawet nie ma co mówić.
...
Następna strona