Notowania

giełda
01.12.2014 17:30

Surowcowy rollercoaster

Od pamiętnego szczytu państw OPEC to rynek surowców znajduje się w centrum uwagi.

Podziel się
Dodaj komentarz

Dzisiaj było podobnie, gdyż doczekaliśmy się kolejnych impulsów w postaci wyników szwajcarskiego referendum w sprawie złota. Istotne były również dane z Chin. Oba wydarzenia były dla towarów niepomyślne, stąd spadkowy poranek na tym rynku.

Szwajcarzy zdecydowali się nie poprzeć „złotej inicjatywy", co oznaczało, że tamtejszy bank centralny nie będzie zmuszony dokupować tego kruszcu do swoich rezerw. Dodatkowo niekorzystnie na towary wpływały dane z Chin, gdzie nie pierwszy już raz oberwaliśmy spowolnienie aktywności gospodarczej. Tym razem potwierdził to oficjalny wskaźnik PMI, który zniżkował z 50,8 pkt. poprzednio do 50,3 pkt. Był to większy spadek niż oczekiwano.

Tego typu środowisko napędzało spadki cen surowców i umacniało amerykańskiego dolara. Konsekwencją tych działań były spadkowy początek sesji i dalsza presja podaży na akcjach spółek kojarzonych z surowcami. Nowe historyczne minimum zanotowały więc walory JSW, a pod niemałą presją sprzedających znalazł się KGHM i to przy zauważalnie większych obrotach.

Koniec sesji nie wyglądał jednak już tak źle. Wpływ na to mógł mieć zaskakująco dobry odczyt krajowego indeksu PMI dla przemysłu, który rosnąc do 53,2 pkt. zaskoczył wyraźnie pozytywnie. To oddala wizję kolejnych obniżek stóp i działa wspierająco na wyceny banków. Odbijały również wcześniej przecenione największe spółki energetyczne i w konsekwencji notowania udało zakończyć się neutralnie. Tym samym konsolidacja pomiędzy psychologicznym poziomem 2400 pkt. a wskazaniem 2430 pkt. została podtrzymana.

Nie oznacza to jednak, że po raz kolejny nie będzie wystawiona na próbę. Wpływ na to mogą mieć niekorzystne dane o sprzedaży podczas amerykańskiego świątecznego weekendu. National Retail Federation podała szacunkowe dane wskazujące na 11,3-procentowy spadek w porównaniu z ubiegłym rokiem. To nie może nastrajać optymistycznie, choć wpływ na to z pewnością miały inne czynniki poza „słabością" konsumenta. Ten bowiem wciąż wydaje się w niezłej kondycji, choć zapewne zmieniają się jego zakupowe zwyczaje, przykładowo na korzyść zakupów w internecie.

Tagi: giełda, komenatrze giełdowe, wiadomości, gospodarka, komentarze giełdowe, komentarze
Źródło:
Dom Maklerski BOŚ
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz