Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Daniel Kostecki
|

Świetne dane z Kanady i USA

0
Podziel się:

Zobacz, jak wpłynęły na nastroje rynkowe.

Świetne dane z Kanady i USA

Podczas dzisiejszej sesji poznaliśmy dane dotyczące m.in. dynamiki zmian kanadyjskiego PKB, które to pozytywnie zaskoczyły, co przełożyło się na umocnienie dolara kanadyjskiego względem jego amerykańskiego odpowiednika do poziomów, które były ostatnio obserwowane na początku grudnia 2015.

Można rzec, że sytuacja w Kanadzie jest dobra. Co prawda odczyty wzrostu PKB w ujęciu miesięcznym w grudniu spadły z 0,3 proc. w listopadzie do 0,2 proc., jednak gospodarka ma się dobrze. Produkcja przemysłowa znów rośnie i to szybciej niż miesiąc wcześniej (0,3 proc.), bo aż o 1,1 proc. Sprzedaż hurtowa pokazuje optymistyczne dane, chociaż sprzedaż detaliczna wykazuje spadki. Przemysł i sektor publiczny najbardziej przyczyniły się do wzrostu PKB. Wydobycie ropy i gazu się kurczy, ciągnąc za sobą cały sektor, w którym przeciwny trend wykazuje wydobycie węgla i rud metali.

Gospodarka kanadyjska zyskuje na solidnych odczytach z sektora publicznego, budowlanego, przemysłu. Nawet sektor rozrywki jest w trendzie wzrostowym. Wyniki osłabiają sprzedaż detaliczna, przemysł wydobywczy, na którym ostatnio panowało duże zamieszanie i sektor użyteczności publicznej, ponieważ wyjątkowo wysoka temperatura (jak na zimę) zmniejszyła popyt na gaz i energię elektryczną.

Podsumowując Produkt Krajowy Brutto w relacji miesięcznej wzrósł o 0,2 proc., a w relacji rocznej o 0,5 proc. (oczekiwano odpowiednio odczytów na poziomie 0,1 oraz 0,0 proc.).

Również dziś poznaliśmy dane ze Stanów Zjednoczonych, które okazały się lepsze od oczekiwań rynku. Indeks PMI dla przemysłu wzrósł do 51,3 pkt. (oczekiwano 51 pkt.), a indeks ISM do 49,5 pkt. (oczekiwano 48,6 pkt.) – jest to najwyższa publikacja od września 2015 roku. M.in. dzięki wspomnianym odczytom indeks dolara urósł w siłę i zyskał od początku dnia do godziny 17:05 +0,16 proc.

Z rynku forex warto odnotować, iż kurs EURUSD wyznaczył dzienne minimum na poziomie 1,0835, a USDJPY zawędrował o ponad 1 proc. w górę do sesyjnego maksimum równego 113,82.

Złoty pozostawał mocny, dzięki najwyższemu odczytowi indeksu PMI dla przemysłu od lipca 2015 roku. Wyniósł on 52,8 pkt. wobec zakładanej publikacji na poziomie 50,6 pkt. O godzinie 17:10 za euro należało zapłacić 4,33, za funta 5,56, za franka 4,00, a za dolara 3,99 złotego.

Tymczasem dziś w nocy poznamy dane dotyczące PKB Australii, a nad ranem PKB Szwajcarii. Z USA poznamy liczbę wniosków o kredyt hipoteczny, raport ADP oraz tygodniową zmianę zapasów paliw.

giełda
komenatrze giełdowe
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)