Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Łukasz Pałka
|

Szał zakupów na giełdach. Co tak pomaga inwestorom?

0
Podziel się:

Wall Street rośnie już o 3 procent. Niektóre europejskie indeksy poszły dziś w górę o prawie 5 procent. Znów ruszyła gra "pod plotki" na temat strefy euro.

<a href="http://www.facebook.com/palka.moneypl" rel="nofollow" target="_blank"><b>Łukasz Pałka</b>, Analityk Money.pl</a>
<br>
Dziennikarz ekonomiczny, który w 2009 r. porzucił prasę papierową dla internetu. Giełdowy optymista, dla którego analiza techniczna to wróżenie z fusów, bo liczą się tylko twarde dane. Czasami zdarza mu się świadomie łapać noże, a w okresie bessy śpi spokojnie.
<a href="http://www.facebook.com/palka.moneypl" rel="nofollow" target="_blank"><b>Łukasz Pałka</b>, Analityk Money.pl</a> <br> Dziennikarz ekonomiczny, który w 2009 r. porzucił prasę papierową dla internetu. Giełdowy optymista, dla którego analiza techniczna to wróżenie z fusów, bo liczą się tylko twarde dane. Czasami zdarza mu się świadomie łapać noże, a w okresie bessy śpi spokojnie.

Łukasz Pałka, godz. 17.30

Początek tygodnia za Oceanem wygląda znakomicie. Główne indeksy notują 3-procentowe wzrosty. U nas inwestorzy również byli dzisiaj w doskonałych nastrojach.

Do tak dużych zakupów na nowojorskiej giełdzie inwestorów zachęciły dzisiaj dwa preteksty. Po pierwsze, rekordowa sprzedaż sieci handlowych w ostatni piątek oraz plotki o tym, że MFW udzieli Włochom niskooprocentowanej pożyczki. To rodzi nadzieje na ratunek dla trzeciej pod względem wielkości gospodarki w eurolandzie.

Z tego samego powodu nastroje w Europie były dzisiaj bardzo dobre. WIG20 kończy dzień na 2-procentowym plusie.Co i tak jest wynikiem słabym w porównaniu do Niemiec czy Francji, gdzie wzrosty głównych wskaźników sięgają dzisiaj nawet 5 procent.

Bardzo mocne wzrosty na giełdach w Europie podczas dzisiejszej sesji Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Na GPW dobrze radziły sobie dzisiaj wszystkie indeksy. Wśród blue chipów bezkonkurencyjne były akcje BRE Banku, które poszły w górę o prawie 7 procent. Inne banki również notowały wzrosty, podobnie jak spółki z branży paliwowej.

Indeksy na Wall Street wystrzeliły w górę. Wiara w MFW

Łukasz Pałka, godz. 16.00

Bardzo dobre nastroje w Europie udzieliły się również inwestorom za Oceanem. Główne indeksy na Wall Street po rozpoczęciu sesji notują bardzo mocne wzrosty.

Zarówno Dow Jones, jak i S&P500 oraz Nasdaq zyskują po około 3 procent. Zieleni się również Europa.

Indeksy na Wall Street po otwarciu notowań poszły mocno w górę Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Inwestorzy rzucili się do kupowania akcji po tym, jak na rynku pojawiła się informacja o tym, że MFW szykuje pomoc dla ogarniętych kryzysem Włoch. Doskonałe nastroje na Wall Street powinny sprzyjać inwestorom na GPW do końca dzisiejszego handlu.

Giełdy ciągle mocno w górę. Niemcy nie zawiedli

Łukasz Pałka, godz. 14.20

Skala wzrostów podczas dzisiejszych notowań może zaskakiwać. Inwestorzy grają pod zaplanowane na ten tydzień spotkania polityków. Czy wreszcie będą jakieś efekty?

WIG20 niezmiennie zyskuje około 2 procent, podobne wzrosty mają miejsce na pozostałych europejskich parkietach. Optymizmu dodała informacja o najnowszym odczycie zaufania konsumentów w Niemczech. Okazał się on lepszy od prognoz analityków. Obok WIG20, choć znacznie mniej, zyskują też inne indeksy warszawskiej giełdy.

Główne indeksy warszawskiej giełdy podczas dzisiejszej sesji Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Nastrojom na rynkach sprzyja również informacja o tym, że MFW pożyczy Włochom 600 mld euro, przy oprocentowaniu znacznie niższym niż obecnie na rynku. Inwestorzy liczą również na to, że lada dzień do ratowania strefy euro włączy się również Europejski Bank Centalny.

Na razie wzrosty wśród blue chipów na GPW są znaczące, Kernel i BRE zyskuję po 5 procent, nieźle zachowują się również notowania banków oraz spółek surowcowych.

Rewelacyjne nastroje na giełdach. Inwestorzy wierzą w...

Paweł Zawadzki, godzina 11:53

Na ten tydzień zaplanowano kilka bardzo ważnych spotkań, w których udział wezmą kluczowi światowi politycy. Początek dzisiejszych notowań pokazuje, że inwestorzy wierzą, że zapadną konkretne decyzje, które wesprą borykającą się z problemami gospodarkę.

WIG20 wypada jeszcze lepiej niż na otwarciu notowań. Najbardziej prestiżowy indeks warszawskiej giełdy rośnie obecnie o ponad 2 procent. Jeszcze lepiej radzą sobie najważniejsze europejskie wskaźniki - francuski CAC, czy niemiecki DAX idą w górę po ponad 3 procent.

Zobacz notowania WIG20 na tle najważniejszych europejskich indeksów Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Jak dotąd nie zostały opublikowane żadne istotne wiadomości z gospodarki. Te kluczowe, inwestorzy poznają dopiero po południu. Będą to - indeks zaufania niemieckich konsumentów (13:00) oraz sprzedaż nowych domów w Stanach Zjednoczonych (16:00).

To jednak nie przeszkadza rynkom, a giełdowi gracze ruszyli do zdecydowanego kupowania mocno przecenionych w ostatnim czasie akcji. Inwestorzy liczą na korzystne sygnały płynące ze spotkań polityków.

Jutro rozpoczyna się dwudniowy szczyt europejskich ministrów finansów, a już dziś prezydent USA Barack Obama będzie rozmawiał z przewodniczącym Rady Europejskiej Hermanem Van Rompuy'em oraz szefem Komisji Europejskiej Jose Manuelem Barroso.

Zmiana kierunku na GPW. Inwestorzy ruszyli do kupowania

Paweł Zawadzki, godzina 9:33

Udana sesja na większości giełd azjatyckich zachęciła do kupowania akcji na europejskich parkietach, w tym również w Warszawie. Kupującym akcje sprzyjają wiadomości, które napłynęły przez weekend.

Po nieco ponad dwóch kwadransach notowań WIG20 wciąż utrzymuje się na niemal 1,5-proc. plusie. Powyżej piątkowych zamknięć znajdują się również indeksy spółek średnich i małych.

Zobacz na żywo notowania WIG20 Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Powodem wzrostów cen akcji, które dziś obserwowaliśmy już na giełdach w Azji, a obecnie są widoczne na parkietach Starego Kontynentu, są pozytywne informacje, które zostały zaprezentowane jeszcze w trakcie weekendu.

Chodzi przede wszystkim o wiadomość, że Międzynarodowy Fundusz Walutowy jest gotów pożyczyć Włochom do 600 mld euro z oprocentowaniem w wysokości 4-5 procent. To warunki zdecydowanie lepsze niż obecnie obowiązujące na rynku.

Na korzyść kupujących przemawiają również bardzo dobre wstępne dane o sprzedaży w _ Czarny Piątek _ w USA. Dorzucając do tego mocne wyprzedanie na rynkach finansowych i oczekiwanie na konkretne decyzje w Europie, wzrosty na otwarciu notowań nie dziwią.

Stratę w gronie spółek wchodzących do WIG20 odnotowują jedynie akcje PGNiG i PBG. Największym wzrostem mogą poszczycić się akcje GTC (+4,5 proc.). Około 3-proc. wzrosty odnotowują także największe banki - PKO BP i Pekao SA.

GPW: Szykuje się odbicie w tym tygodniu, o ile...

Artur Nawrocki, 27.11, godzina 19:59

Można spodziewać się w nadchodzącym tygodniu powolnego spadku i możliwości sięgnięcia psychologicznej bariery 2000 punktów. Pomimo natłoku negatywnych informacji, trwałe przebicie psychologicznego poziomu uważam za mało prawdopodobne.

Decyzją wyczekiwaną przez rynek jest zgoda Niemiec na zaangażowanie Europejskiego Banku Centralnego w skup obligacji zadłużonych państw w celu obniżenia ich rentowności. Może ona nastąpić przy okazji ogłoszeniapakietu stabilności euro, który jest wspólną inicjatywą Francji i Niemiec. Potencjalna pomoc EBC jest warunkiem utrzymania WIG20 powyżej 2000 punktów.

Taki scenariusz wpisuje się w niedowartościowanie spółek w perspektywie najprostszych współczynników. Wskaźnik ceny do zysku dla indeksu największych spółek wynosi 8,21, co oznacza rentowność z czterech ostatnich kwartałów na poziomie ponad 12 procent, przy obecnej kapitalizacji notowanych przedsiębiorstw. Zbliżamy się zatem do minimum wskaźnika, które podczas poprzedniego kryzysu znajdowało się na poziomie około 7.

W krótszym terminie, tym co będzie ciążyć na indeksie WIG20 jest z pewnością KGHM. Nie można wykluczyć dalszego spadku akcji miedziowego giganta, jeśli podatek o którym była mowa na expose premiera nabierze realnych kształtów. Ceny miedzi w tej chwili nie stanowią tak dużego ryzyka, ze względu na utrzymywanie się wysokiego kursu dolara amerykańskiego.

Skrócona sesja na Wall Street także nie zachęca inwestorów do kupna akcji. Indeks S&P500 wprawdzie zyskiwał przez pierwszą część piątkowej sesji, to jednak końcówka zdecydowanie należała do sprzedających. _ Czarny piątek _ był dniem, w którym wielu Amerykanów postanowiło udać się zakupy. Analityków zaniepokoiło jednak to, że zdecydowana większość z nich była _ łowcami okazji _, co może się odbić na wynikach spółek handlowych za czwarty kwartał.

Spoglądając na wykres WIG20 widzimy, że indeks nadal znajduje się w przedziale wahań między poziomem 2450, a 2050 punktu. Zachowanie WIG20 w listopadzie wskazuje, że raczej będziemy spadać, a ostatnie dwie sesje ze względu na obroty można traktować jako przerwę w drodze do 2000 punktów.

Wykres WIG20 na przestrzeni trzech miesięcy

Zanim jednak to nastąpi WIG20 będzie musiał pokonać poziom 2115 punktów, który uważam za nieco istotniejszy od psychologicznej bariery 2100 punktów. Na tym wyższym poziomie przebiega 76,4-procentowe zniesienie Fibonacciego, które często wykorzystywane jest przez inwestorów jako jedno z narzędzi analizy wykresu. Pozwala prognozować potencjalne miejsca, gdzie kurs może się odbić.

W związku z przełomem miesiąca czeka nas wiele informacji makroekonomicznych w nadchodzącym tygodniu. Już w poniedziałek dowiemy się jak sprzedają się nowe domy w USA. Wskaźnik jest o tyle istotny, że od koniunktury na rynku nieruchomości częściowo uzależniona jest polityka monetarna Fed oraz wydatki przeciętnych Amerykanów.

Dzień później rozpocznie się szczyt ministrów finansów Unii Europejskiej. Doniesienia z tego wydarzenia mogą wpływać na giełdowe nastroje, dlatego warto obserwować to spotkanie finansistów z państw członkowskich. Tego samego dnia poznamy stan nastrojów konsumenckich w USA za sprawą indeksu Conference Board.

W środę uwagę polskich inwestorów i ekonomistów przykuje odczyt PKB za trzeci kwartał w Polsce. Analitycy prognozują, że tempo wzrostu PKB wyniesie 3,8 procenta w skali rocznej. Wieczorem upubliczniona zostanie Beżowa Księga, która opisuje sytuacje makroekonomiczną oraz prognozy dotyczące polityki monetarnej Fedu.

Czwartek jako początek nowego miesiąca będzie należał do odczytów PMI (indeks menedżerów logistyki) dla przemysłu, który daje dobry obraz koniunktury w przedsiębiorstwach. Oparty jest na ankietach wysyłanych do firm przemysłowych z pytaniami odnośnie zatrudnienia, zapasów czy zamówień.

W ostatnim dniu tygodnia na rynek spłyną dane o sprzedaży detalicznej z Szwajcarii. Dowiemy się także jak wygląda sytuacja na rynku pracy w Stanach Zjednoczonych - stopa bezrobocia oraz zmiany w zatrudnieniu. Analitycy uważają, że liczba bezrobotnych w USA się nie zmieni (9 procent).

Podsumowując - za wzrostem w tym tygodniu przemawia potencjalna pomoc EBC, mocne przewartościowanie spółek oraz potencjalne wsparcie na poziomie 2000 punktów. Czynnikami spadkowymi będzie kontynuacja krótkoterminowego trendu w Polsce i USA oraz ryzyko związane z KGHM. Niewiadomą oczywiście zostają dane makroekonomiczne, które w przypadku dużego zaskoczenia mogą zadecydować o charakterze nadchodzącego tygodnia.

Bądź na bieżąco z sytuacją na rynkach

giełda
komenatrze giełdowe
dziś w money
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)