Notowania

giełda
29.10.2014 08:37

Trwa sezon wyników na GPW. Na co liczą inwestorzy?

Obecnie strefa konsolidacji z ubiegłego tygodnia 2.430 pkt. stanowi ważne techniczne wsparcie.

Podziel się
Dodaj komentarz

Mimo iż wczorajsza sesja nie miała zbyt porywającego przebiegu, końcowy wynik i zwyżkę większości głównych indeksów należy odczytać pozytywnie.

Szczególnie dobrze GPW wypadła w końcowej fazie notowań, dyskontując dalsze ocieplenie nastrojów inwestycyjnych na świecie. Mankamentem były jedynie niskie obroty wynikające z niewielkiej zmienności rynku obserwowanej w pierwszej odsłonie notowań.

Indeks WIG20 realizuje założony scenariusz

Na wykresie dziennym indeksu największych spółek obserwujemy kontynuację wzrostów zapoczątkowanych w połowie października br. Po kilkudniowym odpoczynku, który rynek zafundował sobie w drugiej połowie ubiegłego tygodnia, ostatnie dwa dni zdecydowanie należały do strony popytowej. Indeks WIG20 przy skromnym wolumenie obrotów kontynuuje krótkoterminową zwyżkę, zdobywając kolejne poziomy.

Obecnie strefa konsolidacji z ubiegłego tygodnia 2.430 pkt. stanowi ważne techniczne wsparcie. Krótkoterminowym celem barometru blue chips jest przetestowanie spadkowej linii trendu znajdującej się w okolicach poziomu 2.470 pkt. Wracając do obrotów, trzeba wspomnieć o znaczącej wymianie akcji odnotowanej w dniach 14-17 października br., kiedy to do gry weszli inwestorzy o zasobniejszych portfelach. Teraz indeksy mają prawo rosnąć przy stosunkowo niższym wolumenie obrotów, a paradoksalnie wzrost aktywności rynku może stanowić dla krótkoterminowego kapitału ostrzeżenie, iż wzrostowy potencjał zaczyna się wyczerpywać. Jak na razie jednak nie widać niepokojących sygnałów ze strony AT.

Rynek nie jest jeszcze wykupiony (RSI =55 pkt.), a krzywa MACD rozpędza się po sygnale kupna. Od góry dla indeksu WIG20 oprócz wspomnianej linii trendu wzrostowego (2.470 pkt.), wyżej mamy obszar 2.490-2.500 pkt. wyznaczony przez lokalne maksima z początku października br.

Spodziewana jakość raportu finansowego kluczem do selekcji

Wśród dużych spółek warszawskiego parkietu w dniu wczorajszym wyróżniły się m.in. walory KGHM (wzrost kursu o 1,9%). Od miedziowego kombinatu rynek spodziewa się przyzwoitego raportu finansowego za III kw. 2014 r., na co wpływ będzie miało m.in. osłabienie złotego. Teraz kluczem do wyboru spółek do portfela może być przede wszystkim sezon publikacji wyników za ostatni okres obrachunkowy.

Z ostatnich podsumowań wynika, iż rynek spodziewa się dobrych osiągnięć ze strony sektora deweloperskiego i budowlanego. Korzystnie powinny zaprezentować się również spółki przemysłowe. Z sektora surowcowego, oprócz KGHM, umiarkowany optymizm analityków dotyczy ponadto Bogdanki. Lubelski Węgiel czerpie profity ze wzrostu wolumenów po uruchomieniu przeróbki i większego wykorzystania dźwigni operacyjnej.

Wall Street miarkuje powrót do trendu wzrostowego

W oczekiwaniu na dzisiejsze posiedzenie Komitetu Otwartego Rynku, inwestorzy za Oceanem nie przestają kupować akcji. Wczoraj indeks S&P500 zyskał kolejne 1,2%, a liderem rynkowych zwyżek były małe spółki (Russel 2000 +2,9%). Gracze wierzą w rychły powrót indeksów do trendu wzrostowego, ponieważ gospodarka USA pozostaje w dobrej kondycji.

Tagi: giełda, komenatrze giełdowe, wiadomości, gospodarka, komentarze giełdowe, komentarze
Źródło:
ING DM
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz