Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Mariusz Puchałka
|

Ważne wsparcie indeksu WIG20 jest blisko

0
Podziel się:

Zmienność, którą wykazuje indeks WIG20 od kilku dni pozwala szybkiemu kapitałowi spekulacyjnemu na podejmowanie krótkoterminowych decyzji.

Ważne wsparcie indeksu WIG20 jest blisko

Zmaterializowały się krótkoterminowe czynniki ryzyka związane z kilkoma nieudanymi próbami przebicia się indeksu WIG20 przez strefę technicznego oporu na poziomie 1.900 pkt. Wystarczyło pogorszenie klimatu inwestycyjnego na świecie, by nasz rynek wykonał ruch korekcyjny w stronę kluczowego wsparcia do którego pretenduje poziom 1.800 pkt.

Skala obrotów odnotowanych podczas wczorajszej przeceny (533 mln zł), sugeruje, iż za sprzedającymi nie stał duży kapitał. Równocześnie w dalszym ciągu w średnim terminie obowiązuje pozytywny sygnał z ubiegłej środy, kiedy przy wysokim obrocie indeks WIG20 przebił się od dołu przez poziom 1.800 pkt.

Zmienność, którą wykazuje indeks WIG20 od kilku dni pozwala szybkiemu kapitałowi spekulacyjnemu na podejmowanie krótkoterminowych decyzji i wykorzystanie podwyższonej amplitudy wahań. W takim środowisku inwestorzy preferować będą duże płynne spółki, na których swobodnie można otworzyć i zamknąć pozycję w dowolnym momencie. Niemniej jednak na indeksie WIG20 od 20 stycznia br. obowiązuje krótkoterminowa tendencja wzrostowa, która upoważnia do utrzymywania długich pozycji.

Nie ma miejsca na dalsze cofnięcie indeksu WIG

Relatywna siła indeksu WIG20 wobec szerokiego rynku sprawia, iż indeks WIG po wczorajszym spadku znalazł się stosunkowo blisko ważnego technicznego wsparcia na poziomie 45,0 tys. pkt. Już w dniu dzisiejszym powinniśmy doświadczyć powrotu na rynek kupujących, czemu sprzyja udana wczorajsza sesja na Wall Street. Optymistyczny scenariusz dla WIGu zakłada kontynuację styczniowych wzrostów i testowanie głównej linii trendu spadkowego ( 47,5 tys. pkt.).

Jeżeli jednak wczorajsze osłabienie naszego rynku nie było przypadkowe, przed kontynuacją styczniowych wzrostów, rynek czeka jeszcze głębsze cofnięcie indeksu WIG w rejon poziomu 43,5 tys. pkt. Na tą chwilę większe szanse realizacji ma pierwszy pozytywny scenariusz. Determinujące znaczenie dla nastrojów na naszym rynku ma obecnie koniunktura zewnętrzna i zmiany cen surowców.

Po słabym początku, udany finisz na Wall Street

W pierwszej fazie środowych notowań za oceanem przeważała strona podażowa. Indeks S&P500 spadł poniżej poziomu 1.900 pkt. dyskontując pogorszenie nastrojów na rynku surowcowym i słabe dane makro amerykańskiej gospodarki. Ropa naftowa początkowo taniała o ok. 2 proc. po wykluczeniu przez przedstawicieli Arabii Saudyjskiej możliwości obniżenia wydobycia ropy przez ten kraj. Później jednak nastroje zdecydowanie poprawiły się, a ropa Brent ostatecznie zdrożała o ponad 4%. Rynek uniósł również ciężar bardzo słabego odczytu indeksu ISM dla usług. W lutym indeks ten spadł do poziomu 49,8 pkt. wobec prognoz wynoszących 53,5 pkt. Dodatkową zmienność na rynkach powoduje taniejący funt brytyjski, czego powodem są obawy o możliwość wystąpienia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Funt jest obecnie najtańszy do dolara od siedmiu lat.

PKP Cargo – materializują się kolejne czynniki ryzyka

Łukasz Hadyś, Jacek Neska i Wojciech Derda złożyli rezygnacje z członkostwa w zarządzie PKP Cargo - poinformowała spółka w komunikacie.

Materializują się kolejne czynniki ryzyka dotyczące spółki. Już wcześniej rynek obawiał się, iż trudności na które napotkał zarząd w uzyskaniu porozumienia ze związkami zawodowymi rodzą ryzyko zmian w zarządzie. Mimo, że akcje PKP Cargo wyceniane są na poziomie 0,6x dla wskaźnika C/WK, rynek wciąż dyskontuje słabe wyniki finansowe w tym przede wszystkim wyższe koszty osobowe, słabe wyniki przewozu ładunków spółki AWT, obniżki szacunków dotyczące poziomu zysku EBITDA na lata 2016-2017 i trudny rynek węgla, co przekłada się na niższe przychody z przewozu tego surowca.

Budimex – wynik lepszy od oczekiwań wsparł kurs spółki

Budimex wypracował w IV kw. 2015 r., według wyliczeń PAP, 74,7 mln zł zysku netto przypadającego akcjonariuszom jednostki dominującej. Wynik ten okazał się 12,6 proc. wyższy od konsensusu rynkowego, który przewidywał 66,3 mln zł zysku netto.

Budimex zaskoczył rynek publikacją wyników lepszych od oczekiwań. Kurs budowlanej spółki w dniu wczorajszym rósł mimo korekty na całym rynku akcji. Budimex wypracowuje bardzo solidną jakość zysków, co potwierdza wysoki przepływ środków pieniężnych z działalności operacyjnej. Dzięki temu spółka może pochwalić się dobrą pozycją gotówkową (perspektywa wysokiej dywidendy) i solidnym wzrostem portfela zamówień. Akcje spółki od drugiej połowy października ub. r. znajdują się w łagodnej korekcie spadkowej.

giełda
komenatrze giełdowe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)