Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

WIG20 mocny na tle Europy mimo lekkiego wzrostu

127
Podziel się:

W komentarzu money.pl zobacz, co działo się we wtorek na giełdach akcji.

 Przemysław Ławrowski , analityk Money.pl
 
Pasjonat rynków finansowych. Przedkłada długoterminową inwestycję ponad krótkoterminową spekulację. Zwolennik analizy fundamentalnej, jednakże nie gardzi informacjami płynącymi z analizy technicznej. Wyznaje teorię, że w podejmowaniu decyzji inwestycyjnych emocje są złym doradcą.
Przemysław Ławrowski , analityk Money.pl Pasjonat rynków finansowych. Przedkłada długoterminową inwestycję ponad krótkoterminową spekulację. Zwolennik analizy fundamentalnej, jednakże nie gardzi informacjami płynącymi z analizy technicznej. Wyznaje teorię, że w podejmowaniu decyzji inwestycyjnych emocje są złym doradcą.

Europejskie giełdy zakończyły wtorkową sesję w mieszanych nastrojach. Na tym tle dość dobrze wypadły polskie blue chipy, które zyskały 0,16 procent. Przewaga niedźwiedzi utrzymuje się również na Wall Street, której główne indeksy po 90 minutach sesji traciły na wartości. Podobnie zachowują się akcje General Motors, która pokazała wyniki finansowe.

Wartość indeksu WIG20 to obecnie 1785,59 punktów. Słabiej poradziły sobie mniejsze spółki. mWIG40 oraz sWIG80 stracił odpowiednio 0,71 i 0,23 procent.

Wśród dużych spółek najlepiej radził sobie Cyfrowy Polast (+2,46 procent), a najsłabiej PGE (-4,01 procent) i LPP (-4,09 procent). 0,18 procent straciła Orange Polska, która po zakończeniu poniedziałkowej sesji opublikowała raport za trzeci kwartał. Telekomunikacyjna spółka zarobiła 37 mln złotych, wobec 110 mln złotych w tym samym okresie rok wcześniej.

Patrząc sektorowo na polski rynek akcji widać, że najsłabsza we wtorek była energetyka. Wśród spółek średniej wielkości warto zwrócić uwagę na Getin Bank. Należąca do Leszka Czarneckiego firma w piątek wprowadzi do obrotu obligacje o wartości 40 mln złotych i oprocentowaniu 7 procent.

Za nami również debiut Stelmetu. Pierwszy dzień notowań akcji producenta drewnianej architektury ogrodowej nie był pomyślny.Akcje spółki straciły ponad 3 procent, spadając z poziomu 31 złotych do 30 złotych za akcję.

Zobacz, jak wyglądała wtorkowa sesja na europejski rynkach akcji

Sytuacja na pozostałych europejskich rynkach była podzielona. Wzrost zaliczył brytyjski FTSE100 oraz rosyjski RTS. Przed południem poznaliśmy odczyt indeksu Ifo, pokazujący klimat gospodarczy w Niemczech. Opublikowana wartość to 110,5 pkt., wobec 109,5 pkt. poprzednio.

Na Wall Street po 90 minutach sesji widać było lekkie spadki. Nastroje nieco popsuła publikacja indeksu zaufania konsumentów Conference Board. Wynik za październik to 98,6 pkt, wobec prognozowanych 101,5 pkt. i 103,5 pkt. poprzednio. Trzeba jednak pamiętać, że wrześniowe dane były wyjątkowo dobre i mamy obecnie do czynienia z efektem wysokiej bazy.

Dobrymi wynikami pochwalił się przed sesją producent samochodów General Motors. Spółka podwoiła zysk z 1,36 do 2,77 mld dolarów. Udało się tego dokonać przy zaledwie 10-procentowym wzroście przychodów. Wyniosły one 42,83 mld dolarów, co jest rekordem firmy. Mimo tego akcje spółki tracą na wartości około 4 procent.

_ _Aktualizacja: 13:33

WIG20 zdobył 1800 punktów i zaczął się cofać

Damian Słomski

Lekko gaśnie optymizm na giełdach w Europie. Może mieć to związek ze zbliżającymi się wystąpieniami publicznymi szefów dwóch dowodzących bankami centralnymi w regionie. Na GPW obserwujemy realizacji zysków na spółkach energetycznych.

Jeszcze przed południem WIG20 rósł w siłę i przez moment sięgnął nawet dokładnie 1800 pkt. - tak wysoko był po raz ostatni na początku września. Później jednak zabrakło paliwa i kurs lekko opada.

Sytuacja kompletnie odwróciła się w przypadku spółek energetycznych. Jeszcze na starcie sesji liderowały one WIG20, tak teraz Tauron i PGE zamykają stawkę, tracąc ponad 2 proc.

Wciąż nasze blue chipy są jednak liderem w Europie, gdzie szala mocniej przechyla się na stronę sprzedających. W Grecji, Portugalii czy Hiszpanii notowania są już wyraźniej pod kreską.

Sesja na europejskich parkietach

Inwestorzy mogą wstrzymywać się z podejmowaniem ryzyka przed zaplanowanymi po późne popołudnie wystąpieniami Marka Carneya i Mario Draghiego. Szef Banku Anglii będzie przemawiał na temat konsekwencji Brexitu przed londyńską Komisją ds. Ekonomicznych Izby Lordów. Z kolei przewodniczący EBC być może przy okazji wystąpienia w Berlinie wspomni coś więcej na temat przyszłości programu QE. Oba tematy są niezwykle ważne dla rynków akcji.

_ _Aktualizacja: 10:02

Nieudany debiut, mimo niezłych nastrojów na GPW

Autor: Damian Słomski

Pierwsze minuty wtorkowej sesji pokazały, że WIG20 pozostaje mocny. To podobnie jak wczoraj, najlepszy indeks w Europie. Mimo dobrych nastrojów na rynku, słabo wypada kolejny debiut na GPW.

Już na otwarciu nasze blue chipy zdecydowanie parły do góry, a pierwsza godzina handlu kończy się zwyżką na poziomie 0,75 proc. Motorem napędowym jest ponownie energetyka i banki - mBank i Energa rosną ponad 2 proc. Między tą dwójką plasuje się KGHM, którego akcje drożeją 2,3 proc.

Obserwuj bieżące notowania indeksu WIG20

Większego wpływu na decyzje inwestorów nie mają najnowsze dane GUS, ale i one pozytywnie nastrajają. Bezrobocie spadło do 8,3 proc., co oznacza nowe 25-letnie minima. Wynik jest lepszy od prognoz ministerstwa pracy sprzed 3 tygodni. Więcej na ten temat piszemy TUTAJ.

Dobre nastroje panują również na innych parkietach europejskich, choć w nieco mniejszej skali niż u nas. Tu z kolei warto wspomnieć o odczycie indeksu instytutu Ifo, który nieoczekiwanie wzrósł o 1 pkt względem poprzedniego miesiąca do 110,5 pkt.

Wracając jeszcze na krajowe podwórko, warto wspomnieć o całkiem sporym jak na ten rok debiucie. Na rynek wszedł właśnie Stelmet - największy w Polsce i w Europie pod względem wielkości sprzedaży producent i dystrybutor drewnianej architektury ogrodowej. To trzecia największa oferta w tym roku - warta 182 mln zł. Niestety na razie inwestorzy nie kwapią się z kupnem akcji, a większość pozbywa się papierów. Na starcie spadki dochodziły do 3 proc.

_ _Aktualizacja: 8:03

Blue chipy wyceniane najwyżej od 6 tygodni

Autor: Damian Słomski

Nastroje na giełdach od USA po Azję są całkiem niezłe. Są więc szanse na podtrzymanie dobrej passy naszych blue chipów, które głównie dzięki energetyce i bankom podbiły notowania WIG20 w ciągu 4 sesji o ponad 4 proc.

Warszawska giełda, a w szczególności największe spółki, bardzo dobrze weszły w nowy tydzień. Po raz ostatni WIG20 szedł w ciągu sesji 1,7 proc. w górę trzy tygodnie temu. Co więcej, kurs indeksu notuje najlepszy wynik od półtora miesiąca. Już tylko 18 pkt. dzieli nas od okrągłych 1800 pkt.

Na ile będzie trwałe to ożywienie? Wiele zależy od nastrojów w energetyce i sektorze bankowym, które zdominowały nasze blue chipy. W poniedziałek akcje Enei poszły w górę prawie 5 proc., a notowania mBanku wzrosły o 3 proc. Trudno będzie utrzymać takie tempo, ale jest szansa, że odbicie potrwa chwilę dłużej. Szczególnie, że dno w przypadku spółek energetycznych jest mocno ubite - na początku października WIG-Energia miał najniższe notowania w historii.

Tegoroczne zmiany kursów WIG20 i indeksów sektorowych

W najbliższym czasie w centrum uwagi inwestorów z GPW, nie tylko zaangażowanych w energetykę i banki, będą wyniki kwartalne. W poniedziałek karty odkrył Orange. Dzisiaj mamy przerwę, bowiem żadna z większych spółek nie publikuje raportu, ale już jutro okaże się, ile w trzecim kwartale zarobiły m.in. mBank i BZ WBK. Ruchy na ich akcjach w kolejnych godzinach będą dobrą wskazówką odnośnie oczekiwań rynku.

Wtorek powinien być spokojniejszym dniem także ze względu na niewielką ilość istotnych publikacji wskaźników makro. W przypadku indeksu instytutu Ifo, który mógłby mieć większe znaczenie dla przebiegu handlu, prognozuje się utrzymanie wartości sprzed miesiąca. Kolejne informacja napłyną już ze Stanów, ale to dopiero po godzinie 15:00.

Z punktu widzenia krajowych inwestorów ciekawie zapowiada się raport GUS na temat bezrobocia. Spodziewany jest spadek odsetka osób będących bez pracy do 8,4 z 8,5 proc. Wpisywałoby się to w trend spadkowy utrzymujący się już prawie 4 lata.

Przed starem sesji w Europie pozytywnie nastrajają wyniki Wall Street. Amerykańskie indeksy zyskiwały wczoraj nawet 1 proc., a zwyżki kontynuowane są m.in. w Tokio, gdzie po zwyżkach przekraczających 0,5 proc., Nikkei225 wzbija się na półroczne maksima.

giełda
komenatrze giełdowe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(127)
bitcoiniarz
7 lat temu
o! Automat Kenobot testował po północy nowe algorytmy. No to dziś z dwieście wklejek z automatu bo wczoraj na manualu ledwo co pisał.
577
7 lat temu
5u5u
y54y5
7 lat temu
46y45y45
y54y5
7 lat temu
6y445
y54y5
7 lat temu
6y45y45
...
Następna strona