Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Mariusz Puchałka
|

Wyższa zmienność krajowego rynku akcji. Co dalej?

0
Podziel się:

Naszemu rynkowi pomogło mocne cięcie stóp procentowych ze strony RPP, jak również wyśmienita koniunktura panująca na parkietach Europy Zachodniej.

Wyższa zmienność krajowego rynku akcji. Co dalej?

Rozruszał się handel na GPW. Indeks WIG20 podczas dwóch ostatnich sesji odrobił nieco ponad połowę przeceny, która dokonała się na początku tygodnia.

Naszemu rynkowi pomogło mocne cięcie stóp procentowych ze strony RPP, jak również wyśmienita koniunktura panująca na parkietach Europy Zachodniej.

Czwartkowe notowania na WIG20 rozpoczęliśmy od testowania poziomu 2.350 pkt. (dolne ograniczenie wcześniejszej dwutygodniowej konsolidacji). Wśród dużych spółek wyróżniało się przede wszystkim PKO BP z obrotem przekraczającym 330 mln zł. Pojawiła się szansa na zakończenie średnioterminowej tendencji spadkowej na notowaniach największego polskiego banku.

Z bardzo dobrej strony pokazał się również kurs PGNiG, a wzrost notowań gazowej spółki o ponad 3%, to przede wszystkim reakcja na wyśmienite wyniki finansowe za IV kw. 2014 r. Z dużych spółek rozczarowało wczoraj Pekao S.A., którego kurs na końcu sesji zbity został do dziennego minimum (spadek notowań o 2,42%). Sytuacja techniczna indeksu WIG20 wskazuje na prawdopodobną dalszą konsolidację w przedziale 2.320-2.370 pkt.

Szeroki rynek pomaga indeksowi WIG

Optymistyczne nastroje panują natomiast na rynku spółek średniej i małej kapitalizacji. Po okresie dominacji small caps, co obserwowaliśmy od połowy stycznia br., teraz mocne akcenty płyną ze strony mid caps. Ten segment z dużym prawdopodobieństwem staje się jedyną alternatywą w poszukiwaniu spółek perspektywicznych oferujących stosunkowo wysoką płynność.

Kluczowym wydarzeniem dnia wczorajszego na rynkach finansowych było posiedzenie EBC. Prezes Europejskiego Banku Centralnego zapowiedział skup obligacji rządowych od 9 marca, a indeks DAX zyskał 1,00% podnosząc się na nowe maksima hossy na poziomie 11.504 pkt. Jednocześnie Mario Draghi obniżył prognozę inflacji oraz podniósł prognozy wzrostu PKB w strefie euro. Zapowiedziany program QE obejmować będzie skup aktywów wartych 60 mld euro i potrwa do minimum 2016 r.

Decyzja o dodatkowym wsparciu gospodarek strefy euro zostało podjęta pomimo pojawiających się kolejnych danych wskazujących na realizację scenariusza stopniowego ożywienia koniunktury. Dla przykładu sprzedaż detaliczna strefy euro wykazuje silną korelację z poprawiającymi się nastrojami konsumentów.

Spokojna reakcja Wall Street

Perspektywa przełożenia luzowania ilościowego na przyśpieszenie wzrostu gospodarczego w strefie euro, podziałała na wyobraźnię inwestorów zza oceanu. Indeksy jednak tylko nieznacznie zyskały na wartości. Obecnie S&P500 konsoliduje w rejonie ważnego poziomu 2.100 pkt. Słabsza reakcja barometrów giełdy Wall Street wynikała przede wszystkim z niezadawalających danych makro, które wczoraj napłynęły z rynku pracy.

Okazało się bowiem, iż liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu wzrosła do 320 tys. z 313 tys. tydzień wcześniej (oczekiwano 295 tys.). Dzisiaj ukazać ma się raport dotyczący zatrudnienia w sektorach pozarolniczych oraz stopy bezrobocia. Paradoksalnie dobre dane mogą sprowadzić korektę na rynek akcji, gdyż przybliżają termin pierwszej podwyżki stóp procentowych.

Mostostal Zabrze – rynek oczekiwał więcej

Mostostal Zabrze zamierza w 2015 r. utrzymać poziom przychodów i marży z 2014 r. - poinformował na konferencji Tomasz Janik, dyrektor finansowy spółki.

Komentarz: Kurs Mostostalu Zabrze od połowy lutego br. znajduje się w tendencji wzrostowej. Inwestorzy liczyli, iż bieżąca fala aprecjacji wyniesie notowania spółki na nowe maksima (powyżej szczytu z listopada 2014 r. na poziomie 2,45 zł). Wczoraj jednak sztuka ta nie udała się. Rynek nie do końca był bowiem zadowolony z prognoz, które przedstawił dyrektor finansowy spółki. Przy wymagającej wycenie wskaźnikowej akcji Mostostalu Zabrze (P/E=19,5x), inwestorzy liczyli, iż zarząd pokusi się o zapowiedź wzrostu przychodów i zysków w tym roku. Tymczasem ostrożna zapowiedź utrzymania poziomu wyników z 2014 r. spowodowała realizację zysków na akcjach MSZ w drugiej połowie sesji.

KGHM - czy skarga zaszkodzi spółce?

Darley Energy Poland (DEP) złożył do Komisji Europejskiej skargę w sprawie udzielenia przez Polskę KGHM Polska Miedź niedozwolonej pomocy publicznej w wysokości blisko 1,5 mld euro - podała spółka w komunikacie prasowym.

Komentarz: Akcje KGHM korzystają w ostatnich tygodniach na wzroście notowań miedzi na rynku surowcowym. Wczoraj miedź drożała w trakcie dnia, jednak kurs KGHM dość opornie odrabiał straty z początku tygodnia. Nie wiadomo, na ile sprawa skargi spółki DEP może zaszkodzić lubińskiemu kombinatowi, choć sporna kwota z pewnością mogłaby nadszarpnąć budżet KGHM. Wcześniej o koncesję na poszukiwanie i rozpoznawanie złóż soli potasowo-magnezowych w rejonie Pucka ubiegała się spółka DEP. Wartość złóż szacuje się na około 6 mld zł. Zdaniem przedstawicieli spółki DEP, wybór nastąpił bez wymaganej procedury procesu koncesyjnego.

giełda
komenatrze giełdowe
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)