Notowania

Wzrostowa końcówka tygodnia na giełdzie w Warszawie

Zobacz podsumowanie najważniejszych wydarzeń dnia.

Podziel się
Dodaj komentarz
Damian Słomski , analityk Money.pl Uważny obserwator rynku finansowego i ciągły poszukiwacz alternatywnych form inwestowania. Pasjonat giełdy, dla którego liczby i wykresy stanowią najbardziej uniwersalny i bogaty język w finansach.

Pierwsza część sesji na warszawskiej giełdzie minęła w spokojnej atmosferze. WIG20, podobnie jak pozostałe główne indeksy Europy, zyskuje na wartości blisko 0,5 procent. Mario Draghi wypowiedział się na temat skali programu skupu obligacji. Nie ma zaskoczenia, ale i nie zawiódł inwestorów.

Prezes Europejskiego Banku Centralnego potwierdził, że rzeczywiście miesięcznie skupi obligacje za 60 miliardów euro. Na rynku od czasu do czasu pojawiają się wątpliwości co do możliwości banku, a także podaży papierów.

Nastroje inwestorów pozostają więc całkiem dobre. Na półmetku handlu główne indeksy zyskują około 0,5 procent. Można narzekać na zmienność. W przypadku WIG20 kurs oscyluje w wąskim przedziale 2379-2388 punktów.

Przebieg sesji na głównych rynkach akcji w Europie

Choć od rana notowania indeksu blue chipów pozostają na stabilnym poziomie, doszło do pewnych przetasowań w portfelu. Znacznie powiększyło się grono "spadkowiczów". Większe spadki od Orange notują niedawni debiutancie w WIG20, czyli Enea i Cyfrowy Polsat. Wyraźnie nad kreską jest 9 spółek.

Liderem wzrostów jest Synthos. Kurs rośnie 2,5 procent do poziomu 4,42. Na rynku pojawiła się informacja, że analitycy Erste wznowili wydawanie rekomendacji dla spółki od zalecenia "akumuluj", wyznaczając cenę docelową na poziomie 4,91 złotych.

W centrum uwagi jest też Grupa Azoty. Wszystko za sprawą ogłoszenia największej inwestycji w historii spółki. Więcej na ten temat można przeczytać TUTAJ.

##

WIG20 odrabia straty z ostatnich dwóch sesji

Damian Słomski, godz. 10:06

WIG20 odrabia straty z ostatnich dwóch sesji. Po godzinie handlu wzrosty sięgają 0,5 procent. To jeden z lepszych wyników w Europie. Wśród krajowych blue chipów wyraźniej pod kreską jest tylko Orange.

Dobre nastroje panują na większości giełd regionu. Minimalnie pod kreską jest brytyjski FTSE100. W większości przypadków wzrosty ograniczają się do 0,5 procent. Właśnie w takiej skali zyskuje indeks blue chipów z GPW. Kurs odrabia straty - w ciągu ostatnich dwóch sesji WIG20 osunął się o 30 punktów.

Stawce przewodzi Alior Bank i Synthos, których akcje zyskują prawie 1 procent. W podobnej skali tracą papiery Orange Polska. Pod kreską jest jeszcze PKN Orlen. W mWIG40 błyszczy główny konkurent płockiego koncernu, czyli Lotos.

Przebieg notowań na indeksie WIG20

Najważniejszym wydarzeniem kolejnych godzin będzie publikacja PKB USA. Analitycy spodziewają się wzrostu gospodarczego na poziomie 2,4 procent (wskaźnik annualizowany). To ważne informacje w kontekście planowanego na wieczór wystąpienia szefowej Fed Janet Yellen, która skomentuje politykę monetarną banku.

##

GPW: Rynek na razie nie przełamie złej passy

Przemysław Ławrowski, 26. marca, godz. 22:03

Ten tydzień nie jest pomyślny dla posiadaczy akcji notowanych nie tylko na GPW, ale także na innych europejskich giełdach. Słabo radzi sobie również Wall Street. W centrum uwagi inwestorów pod koniec tego tygodnia może być kwestia Grecji, a także odczyt poziomu wzrostu gospodarczego USA.

Za nami trzy sesje spadkowe dla indeksu blue chipów. Spadki na warszawskiej giełdzie są powiązane z nastrojami w Europie, gdzie w ostatnim czasie można było zaobserwować spore wzrosty ze względu na rozpoczęty nieco ponad dwa tygodnie temu program skupu aktywów przez EBC.

Notowania indeksu WIG20 w tym tygodniu

W piątek rynek będzie musiał się prawdopodobnie zmagać z kwestią Grecji, która wpływa na nastroje inwestorów nie tylko europejskich giełd, ale także Wall Street. Porozumienie państw strefy euro z Grecją w sprawie pomocy finansowej, ma nastąpić do końca tego tygodnia. Ateny oświadczyły, że pakiet reform zostanie przestawiony do poniedziałku 30 marca.

Notowania indeksu mWIG40 od 20 stycznia

W ostatnich dniach mocno tracił również indeks średnich spółek. mWIG40 odreagowuje ostatnie wzrosty. Mimo słabych 5 ostatnich sesji, wskaźnik ten od 20 stycznia zyskał na wartości 8,87 procent. W przypadku indeksu sWIG80, spadek trwa od 4 sesji. W czwartek wskaźnik małych spółek spadł o 0,6 procent.

Korekta notowań przede wszystkim mniejszych spółek to także efekt dnia trzech wiedźm, czyli momentu wygasania kontraktów terminowych przypadający na trzeci piątek każdego trzeciego miesiąca kwartału.

Wall Street nie ustrzegło się przeceny

Entuzjazm po ubiegłotygodniowym komunikacie Fed nieco wygasł. Indeksy z Wall Street mają za sobą 4 spadkowe sesje. Obserwując jednak skale przeceny indeksu S&P500 można się spodziewać, że inwestorzy znowu powrócą do kupowania akcji.

Za wzrostami przemawia ostatnia prognoza Fed dotycząca stóp procentowych na koniec roku. Wskazana wysokość w prognozie to 0,625 procent, co jest niższym poziomem w stosunku do tego, co zakładano wcześniej. Jeszcze w grudniu bank przewidywał, że stopy na koniec tego roku będą wynosiły 1,125 procent.

Za utrzymaniem stóp procentowych w USA na niskim poziomie cały czas przemawia niska inflacja. Wtorkowy odczyt za luty pokazał, że ceny rok do roku pozostały bez zmian. Na piątek zaplanowano publikację danych dotyczących PKB Stanów Zjednoczonych za czwarty kwartał 2014 roku. Wynik nie powinien być jednak zaskoczeniem, gdyż jest to odczyt finalny. Przewidywany poziom wzrostu gospodarczego to 2,4 procent.

Na europejskim rynku nie pojawią się w piątek ważne dane makroekonomiczne. Inwestorzy lokujący kapitał na rynku forex powinni zwrócić uwagę na dane z Japonii. W nocy naszego czasu pojawi się tam odczyt stopy bezrobocia za luty, a także inflacja oraz zmiana wartości wydatków gospodarstw domowych.

Na polskim rynku, opublikowany zostanie raport roczny spółki Eurocash.

Tagi: komentarz gpw, giełda, komenatrze giełdowe, dziś w money, wiadomości, komentarze gieldowe, gospodarka, komentarze giełdowe, komentarze, najważniejsze
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz