Notowania

Z pozoru na giełdach niewielki ruch. Pozory mylą

Zobacz podsumowanie najważniejszych wydarzeń rynkowych dnia.

Podziel się
Dodaj komentarz
Damian Słomski , analityk Money.pl Uważny obserwator rynku finansowego i ciągły poszukiwacz alternatywnych form inwestowania. Pasjonat giełdy, dla którego liczby i wykresy stanowią najbardziej uniwersalny i bogaty język w finansach.

Patrząc na notowania WIG20 można się domyśleć, że za chwilę będzie weekend. Zmienność kursu jest minimalna - oscyluje w okolicach 2200 punktów. Nie oznacza to jednak, że na rynku akcji nic się nie dzieje.

Do południa w centrum uwagi był przede wszystkim KGHM, który tracił nawet 5 proc. Chwilę przed 13:00 nastąpiło wyraźne odbicie i powrót kursu w okolice 89 zł. Więcej na ten temat piszemy TUTAJ.

Na półmetku sesji na pozycję lidera wśród najsłabszych blue chipów wyszło Asseco (-2,4 proc.). Ponad 2 proc. tracą jeszcze papiery Orange, Pekao i Energi. W siłę rośnie wciąż PKN Orlen (+3,3 proc.). Bilans wśród wszystkich spółek z WIG20 wychodzi na zero.

Przebieg piątkowej sesji na europejskich parkietach

Niewielką zmiennością charakteryzują się od rana także najważniejsze indeksy giełdowe zachodniej Europy. Z tą różnicą, że w przeciwieństwie do WIG20, są na plusie.

Większego zamieszania nie wywołały odczyty PMI, które trochę zwiodły. Indeks dla usług w strefie euro spadł do 53,8 pkt. z 54,4 miesiąc wcześniej i szacunkach na poziomie 54,2 pkt. Analogiczny wskaźnik opisujący kondycję przemysłu spadł do 52,2 pkt. z 52,5 pkt. przez miesiącem i takiej samej wartości prognozowanej.

Przed nami jeszcze odczyt PMI dla przemysłu w USA. Publikacja zaplanowana jest na godzinę 15:45. Kontrakty terminowe na Wall Street nieznacznie zyskują na wartości.

_ _Aktualizacja: 9:52 Przecena akcji KGHM-u dołuje notowania WIG20

Autor: Damian Słomski

Od niewielkich spadków rozpoczął się handel na GPW. Inwestorzy kontynuują wyprzedaż akcji KGHM-u. W centrum uwagi są słabe dane z Chin.

Indeks PMI dla chińskiego przemysłu spadł w lipcu do 48,2 pkt. wobec 49,4 pkt. na koniec czerwca. Analitycy oczekiwali tymczasem poprawy wyniku sprzed miesiąca. Co więcej, jest to najniższy wynik od 15 miesięcy, a także piąty z kolei odczyt poniżej 50 pkt., co oznacza kurczenie się sektora.

Gorsza kondycja chińskiej gospodarki wzmaga presję na spadek cen miedzi. To ma bezpośredni wpływ na wyniki osiągane przez KGHM. Inwestorzy kontynuują więc wyprzedaż akcji spółki, które są wyceniane wyraźnie poniżej 90 zł.

Przez fatalną sytuację KGHM-u WIG20 nie ma jak odrabiać strat z poprzednich dni. Kurs indeksu oscyluje w okolicach psychologicznej bariery 2200 punktów.

Obserwuj dzisiejsze notowania indeksu WIG20

Względem wczorajszego zamknięcia nie wiele zmieniają się notowania pozostałych indeksów giełdowych w Europie. Nieco więcej argumentów mają sprzedający akcje, a to za sprawą gorszych od oczekiwań odczytów indeksów PMI we Francji i Niemczech.

W Atenach oczekiwane są rozmowy delegacji rządu z wierzycielami. Po tym jak parlament grecki przyjął plan reform, można rozpocząć negocjacje w sprawie nowego trzyletniego programu pomocowego.

_ _Aktualizacja: 23-07 godz. 9:14 To może być najgorszy tydzień na GPW w tym roku

Autor: Damian Słomski

Inwestorzy w piątek mają ostatnią szansę żeby nieco poprawić wizerunek krajowej giełdy, bo wydaje się, że gorzej być nie może. Bilans tygodnia jest fatalny. Co zdecyduje o nastrojach? Kalendarz makroekonomiczny zdominował jeden wskaźnik - PMI.

Przed nami ostatnia sesja tygodnia, który dał popalić wielu posiadaczom akcji. Tym bardziej wyczekiwany jest weekend, który pozwoli giełdowym graczom złapać drugi oddech. Dotychczasowy bilans to spadek WIG20 o 3,7 proc. Tak słabego tygodnia w tym roku jeszcze nie było.

Wyzwaniem w piątek będzie dla kupujących obrona 2200 punktów. Czwartkowa sesja zakończyła się zaledwie 0,84 punktu powyżej tej granicy. Przypomnijmy, że w pierwszych minutach po otwarciu WIG20 był 30 punktów niżej, wyznaczając nowe tegoroczne minima. Co więcej, ostatni raz tak słaby wynik indeks blue chipów zanotował we wrześniu 2013 roku.

Notowania indeksu WIG20 na przestrzeni ostatnich 3 lat

Jeśli przyjąć założenie, że historia lubi się powtarzać, można liczyć w najbliższym czasie na solidne odbicie w górę. W czerwcu i wrześniu 2013 roku, wsparcie w okolicach 2200 punktów było dobrą trampoliną, po której zasięg zwyżek był kilkunastoprocentowy.

Które komponenty indeksu WIG20 mogą pociągnąć w górę notowania? W ciągu miesiąca ze spółek o najwyższej kapitalizacji jedynie PKN Orlen jest na plusie (+3,5 proc.). Takie spółki jak Synthos, LPP i Eurocash nie mają tak wielkiego wpływu na WIG20, a to one zyskały w tym czasie od 7 do 12 proc.

Duży problem mają posiadacze akcji Tauronu, BZ WBK , Energi, mBanku i KGHM. Przez miesiąc kurs akcji spadł ponad 10 proc. Zdecydowanie najsłabszy jest miedziowy gigant, którego przecena przekroczyła 20 proc. Jeden walor kosztuje obecnie zaledwie 89 zł.

Miesięczne zmiany cen akcji wybranych spółek z WIG20

Być może sytuację odmieni rozpoczynający się sezon wyników za drugi kwartał. W czwartek na pierwszy ogień tradycyjnie poszedł PKN Orlen, choć to akurat nienajlepszy przykład na to, że publikacja wyników może pozytywnie wpłynąć na kurs. Raporty kolejnych dużych spółek pojawią się w przyszłym tygodniu.

Jak zawsze nieco szybciej osiągnięciami chwalą się spółki z Wall Street. W czwartek w centrum uwagi znalazły się Amazon, General Motors i Visa. Tydzień zakończy się raportem grupy Xerox.

Pod względem danych makro, piątek będzie dosyć monotematyczny. Królować będą wskaźniki PMI. Poznamy m.in. wstępne odczyty dla przemysłu i usług w Chinach, Niemczech i USA. Prognozy analityków sugerują, że wyniki nie powinny się znacząco różnić od tych sprzed miesiąca.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy

Tagi: sesja na gpw, giełda, komenatrze giełdowe, dziś w money, wiadomości, komentarze gieldowe, gospodarka, komentarze giełdowe, komentarze, najważniejsze
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz