Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Na Wall Street nie było tak od ponad trzech lat

0
Podziel się:

W przypadku indeksu Nasdaq miniony tydzień był szóstym z rzędu tygodniem spadków.

Na Wall Street nie było tak od ponad trzech lat
(Xinhua / eyevine/FOTOLINK/EAST NEWS)

Pierwsza część piątkowej sesji na Wall Street przyniosła spadki, ale w drugiej fazie notowań inwestorzy nieco śmielej kupowali akcje. To pozwoliło sesję zakończyć niewielkimi wzrostami głównych indeksów.

W przypadku wskaźnika Nasdaq miniony tydzień był szóstym z rzędu tygodniem spadków. To najdłuższa seria od ponad trzech lat. Dla indeksu Dow Jones to czwarty z rzędu spadkowy tydzień. To z kolei najdłuższa seria od sierpnia.

Na zamknięciu Dow Jones Industrial Average wzrósł o 0,37 proc., do 12.588,31 punktów. Nasdaq zyskał 0,57 proc. i wyniósł 2.853,13 pkt, a indeks S&P500 - rosnąc o 0,48 proc. - na koniec dnia znalazł się na poziomie 1.359,88 punktów.

Zobacz przebieg sesji na Wall Street Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Część graczy z amerykańskiego rynku nadal wstrzymuje się z decyzjami inwestycyjnymi, czekając na rozwiązanie sprawy _ klifu fiskalnego _ w USA. Cięcia wydatków w połączeniu z podwyżką podatków - tworzące, jak to się określa, _ klif fiskalny _ - mogą, zdaniem ekonomistów, doprowadzić gospodarkę amerykańską do kolejnej recesji.

Niepewność odnosząca się do tego, jak nowa administracja USA upora się z tzw. fiskalnym klifem ma coraz bardziej negatywny wpływ na otoczenie dla biznesu i jego aktywność - stwierdza Morgan Stanley w oparciu o sondaż analityków rynkowych. - _ Rośnie ryzyko, że porozumienia ws. fiskalnego klifu nie uda się osiągnąć w wyznaczonym terminie do 1 stycznia 2013 r., co potencjalnie może być dużym ciosem dla gospodarki USA, wchodzącej w nowy rok z niską dynamiką _ - zaznacza Morgan Stanley w komentarzu.

Republikanie nie godzą się na podwyższenie żadnych progów podatkowych, natomiast sygnalizują zgodę na likwidację rozmaitych ulg i upustów podatkowych, co także zwiększyłoby dochody państwa. Prezydent Barack Obama ponownie zapowiedział, że nie dopuści do przedłużenia tymczasowo niższych podatków od najzamożniejszych obywateli i wezwał Kongres, aby czym prędzej przedłużył je dla reszty Amerykanów. Zależy to od dominujących w Izbie Reprezentantów Republikanów.

W piątek prezydent USA przyjmie przywódców Kongresu, by rozpocząć negocjacje mające na celu uniknięcie kryzysu budżetowego na koniec roku. - _ Inwestorzy liczą na to, że obustronne pragnienie wyjścia z impasu pozwoli dojść do porozumienia. Należy jednak spodziewać się, że rozmowy będą się przedłużać, a decyzje zostaną odłożone do ostatniej chwili, co w nadchodzących tygodniach spowoduje rozchwianie na rynkach _ - powiedziała Rebecca O'Keefe z Interactive Investor w Londynie.

Produkcja przemysłowa w USA w październiku 2012 r. spadła o 0,4 proc., po tym jak we wrześniu wskaźnik wzrósł o 0,2 proc., po korekcie. Analitycy spodziewali się wzrostu produkcji przemysłowej o 0,2 procent. Wykorzystanie mocy produkcyjnych amerykańskich firm wyniosło w październiku 77,8 proc., wobec 78,2 proc. w poprzednim miesiącu, po korekcie. Analitycy oczekiwali wyniku 78,3 procent.

Ze spółek ponownie mocno drożał Facebook. Od wtorku jego akcje wzrosły już prawie 20 procent. Zwyżki zbiegły się w czasie z zakończeniem okresu lock-up na akcjach tej spółki. Kolejny dzień mocnej przeceny mają za sobą posiadacze akcji Apple. Są już one tańsze o 25 proc. od swego historycznego szczytu w połowie września.

Prawie 8 proc. straciły akcje Della po gorszych od oczekiwań wynikach kwartalnych. Ponad dziesięć biur maklerskich obniżyło swoje ceny docelowe akcji tej spółki. Lekko zyskiwał Gap, a analitycy Canaccord Genuity podnieśli rekomendację dla akcji tej spółki do _ trzymaj _ ze _ sprzedaj _. Blisko 20 proc. straciły akcje Sears po wyższej od oczekiwań kwartalnej stracie netto.

Bądź na bieżąco z sytuacją na rynkach Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)