Notowania

Wall Street: Nowe rekordy po decyzjach Fed

Stopy pozostały na niezmienionym poziomie. Program skupu obligacji także. Inwestorzy ruszyli do kupowania akcji.

Podziel się
Dodaj komentarz
(ec.europa.eu)

Fed pozostawił stopy procentowe na niezmienionym poziomie i utrzymał rozpoczęty pod koniec ubiegłego roku program skupu obligacji. Inwestorom to wystarczyło. Wszystkie główne indeksy znalazły się najwyżej od 2008 roku.

na zdjęciu: Ben Bernanke, prezes Fed

W efekcie wyraźnej przewagi kupujących w drugiej części notowań S&P500 zyskał ponad 0,6 procent. O niemal 0,8 procent umocniły się Dow Jones Industrial Average oraz technologiczny Nasdaq.

Zgodnie z prognozami główna stopa procentowa pozostała na dotychczasowym, minimalnym poziomie 0-0,25 procent. Wbrew oczekiwaniom części analityków w komunikacie Fedu pozostała fraza, że na tym poziomie stopy pozostaną przez _ wydłużony okres czasu _.

Przedstawiciele amerykańskiego banku centralnego odnieśli się także do wyraźnego w ostatnich miesiącach wzrostu cen. Ich zdaniem efekty rosnącej przez drożejące surowce i energię inflacji _ będą jedynie przejściowe _. Fed zwrócił także uwagę na wciąż słabą sytuację w sektorze nieruchomości.

Nie wstrzymano także wartego 600 mld dolarów skupu obligacji. Według Bena Bernanke koniec programu, który zgodnie z planem nastąpi w czerwcu, _ nie powinien mieć znaczącego pływu na rynki finansowe i gospodarkę _, a _ Fed prawdopodobnie nadal będzie reinwestował dług zapadający po czerwcu _.

Niezłe wiadomości napłynęły także z gospodarki. Zamówienia na dobra trwałego użytku w USA wzrosły w marcu o 2,5 proc., czyli więcej niż oczekiwali analitycy (+2 proc.). Lekko rozczarowały (+1,3 proc., prognoza +1,8 proc.) dane po wyłączeniu środków transportu, jednak inwestorów mogła pocieszyć zdecydowana rewizja w górę odczytu z lutego.

Wśród amerykańskich blue chipów najlepiej wypadł General Electric, którego akcje po wiadomości, że spółka spodziewa się kontynuacji wzrostu dywidendy podrożały o około trzy procent. Niemal 2-proc. przecenie uległy natomiast papiery Cisco Systems. Była to jednocześnie jedyna tracąca spółka w Dow Jones Industrial Average.

* [ Najważniejsze informacje w twojej skrzynce e-mail! ]( http://www.money.pl/egazety/ )
* [ Wskaźniki makroekonomiczne w Money.pl ]( http://www.money.pl/gospodarka/wskazniki/pkb/ )
* [ Indeksy giełd na świecie ]( http://www.money.pl/gielda/swiat/ )
Tagi: wall street, s&p500, djia, nasdaq, fed, bernanke, stopy procentowe, skup obligacji, zamówienia na dobra trwałego użytku, general electric, giełda, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, komentarze giełdowe, najważniejsze
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz