Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Jacek Frączyk
Jacek Frączyk
|
aktualizacja

Kopalnie Tauronu to kula u nogi. Ćwierć miliarda poszło w straty

80
Podziel się

Fakt posiadania kopalni to nie radość dla spółek energetycznych. Tauron PE po najnowszych testach utraty wartości majątku będzie musiał znowu pokazać słaby wynik.

Przejęte kilka lat temu kopalnie to wielki problem dla Tauronu
Przejęte kilka lat temu kopalnie to wielki problem dla Tauronu (PAP)
bEqedlYl

Sześć lat temu Tauron kupił Południowy Koncern Węglowy, a trzy lata temu kopalnię Brzeszcze. Łącznie kontroluje 20 proc. polskich zasobów węgla energetycznego. Wciąż nie może jednak wyprowadzić swoich kopalni na plus. A od roku ceny węgla tylko spadają. Z ponad 100 dol. za tonę w sierpniu 2018 do okolic 60 dol. obecnie.

Planowany zwrot Tauronu w kierunku zielonej energii sugeruje, że kopalnie pójdą na sprzedaż. Teraz koncern zdecydował się sprawdzić, ile są warte naprawdę.

Spółka zakończyła właśnie główne analizy w ramach testów na utratę wartości aktywów grupy kapitałowej. W skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym za pierwsze półrocze powstaną odpisy na utratę wartości aktywów trwałych w wysokości 269 mln zł. A to nie pierwsze tego typu odpisy - w czwartym kwartale ubiegłego roku w straty poszło 467 mln zł.

bEqedlYn

Zobacz też: Zielona strategia Grupy Tauron

"Analizy wykazały istotne zmiany w zakresie wartości odzyskiwalnej aktywów trwałych w segmencie Wydobycie. Były one efektem aktualizacji założeń techniczno-ekonomicznych, głównie w zakresie planów eksploatacji i dostępności złóż" - podano w komunikacie.

Szacunkowy wpływ na obniżenie skonsolidowanego wyniku finansowego netto za pierwszą połowę roku wyniesie 218 mln zł.

bEqedlYt

Pół miliarda straty spółki-matki

Jeszcze większe odpisy powstaną na poziomie jednostkowym, czyli spółki-matki. Wynik Tauronu PE spadnie o aż 477 mln zł.

"W jednostkowym sprawozdaniu finansowym zostanie ujęte utworzenie odpisów z tytułu utraty wartości akcji i obligacji w Tauron Wydobycie w wysokości 157 mln zł" - wyjaśnia Tauron. W pozycji "instrumenty finansowe" zostanie poza tym utworzony odpis z tytułu oczekiwanych strat na obligacjach wyemitowanych przez Tauron Wydobycie, a kupionych przez Tauron PE oraz udzielonych pożyczek w wysokości 408 mln zł - dodano. Innymi słowy Tauron uznał swoje kopalnie za niewypłacalne.

bEqedlYu

"Wartość powyższych odpisów nie będzie miała wpływu na wynik EBITDA w jednostkowym i skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym" - zastrzegła spółka.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEqedlYO
energetyka
giełda
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(80)
TOm2
2 lata temu
Kupił bo musiał
górniczek
2 lata temu
Dopóki z kopalni nie wywalą na zbity pysk etatowych związkowców i lewych etatów zarządu, dopóty będzie źle. Inna sprawa to iż węgiel jest paliwem bez przyszłości.
góral
2 lata temu
Górnicy domagają się dwucyfrowej podwyżki płac tłumacząc ,że wyniki finansowe kopalń są wręcz doskonałe. Czy to prawda czy nie?
bEqedlYP
barbara
2 lata temu
To było do przewidzenia , będzie droższa energia.Kto za to zapłaci, szary obywatel.
wb
2 lata temu
Jak zwykle strach przed hajerami ,kupczenie ,energetyka czyliy zapłacimy my robole.
...
Następna strona