Notowania

energetyka
20.08.2019 13:41

Kopalnie Tauronu to kula u nogi. Ćwierć miliarda poszło w straty

Fakt posiadania kopalni to nie radość dla spółek energetycznych. Tauron PE po najnowszych testach utraty wartości majątku będzie musiał znowu pokazać słaby wynik.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Przejęte kilka lat temu kopalnie to wielki problem dla Tauronu

Sześć lat temu Tauron kupił Południowy Koncern Węglowy, a trzy lata temu kopalnię Brzeszcze. Łącznie kontroluje 20 proc. polskich zasobów węgla energetycznego. Wciąż nie może jednak wyprowadzić swoich kopalni na plus. A od roku ceny węgla tylko spadają. Z ponad 100 dol. za tonę w sierpniu 2018 do okolic 60 dol. obecnie.

Planowany zwrot Tauronu w kierunku zielonej energii sugeruje, że kopalnie pójdą na sprzedaż. Teraz koncern zdecydował się sprawdzić, ile są warte naprawdę.

Spółka zakończyła właśnie główne analizy w ramach testów na utratę wartości aktywów grupy kapitałowej. W skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym za pierwsze półrocze powstaną odpisy na utratę wartości aktywów trwałych w wysokości 269 mln zł. A to nie pierwsze tego typu odpisy - w czwartym kwartale ubiegłego roku w straty poszło 467 mln zł.

Zobacz też: Zielona strategia Grupy Tauron

"Analizy wykazały istotne zmiany w zakresie wartości odzyskiwalnej aktywów trwałych w segmencie Wydobycie. Były one efektem aktualizacji założeń techniczno-ekonomicznych, głównie w zakresie planów eksploatacji i dostępności złóż" - podano w komunikacie.

Szacunkowy wpływ na obniżenie skonsolidowanego wyniku finansowego netto za pierwszą połowę roku wyniesie 218 mln zł.

Pół miliarda straty spółki-matki

Jeszcze większe odpisy powstaną na poziomie jednostkowym, czyli spółki-matki. Wynik Tauronu PE spadnie o aż 477 mln zł.

"W jednostkowym sprawozdaniu finansowym zostanie ujęte utworzenie odpisów z tytułu utraty wartości akcji i obligacji w Tauron Wydobycie w wysokości 157 mln zł" - wyjaśnia Tauron. W pozycji "instrumenty finansowe" zostanie poza tym utworzony odpis z tytułu oczekiwanych strat na obligacjach wyemitowanych przez Tauron Wydobycie, a kupionych przez Tauron PE oraz udzielonych pożyczek w wysokości 408 mln zł - dodano. Innymi słowy Tauron uznał swoje kopalnie za niewypłacalne.

"Wartość powyższych odpisów nie będzie miała wpływu na wynik EBITDA w jednostkowym i skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym" - zastrzegła spółka.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: energetyka, górnictwo, giełda, wiadomości, giełda na żywo, tauron, tpe
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
20-08-2019

TomPrzecież zakup tych kopalni to była decyzja polityczna a nie biznesowa. Śmieszne i tragiczne.

20-08-2019

pis na wodebrocha z Brzeszcz przed trybunał stanu za swe durne decyzje

20-08-2019

FredKopalnie wszystkich wykończą. W latach 90-tych wykończyły swoimi zadłużeniami wszystkie przedsiębiorstwa około górnicze. Kto wprowadzi wreszcie w … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (79)