Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Kryzys w OPEC+. Cena baryłki ropy naftowej otarła się o 77 dolarów

7
Podziel się:

Najwięksi dostawcy ropy naftowej nie porozumieli się w sprawie limitów produkcji surowca. Impas w OPEC+ wywołał reakcję rynku - ceny ropy skoczyły o około 2 proc. Tak drogo nie było od 2014 roku.

Kryzys w OPEC+. Cena baryłki ropy naftowej otarła się o 77 dolarów
Kierowcy muszą się liczyć z jeszcze droższym tankowaniem (Adobe Stock, Norbert)

Mamy kolejne złe wieści dla kierowców. Tankowanie jest coraz droższe i póki co nie widać przesłanek do zmiany tego trendu. Sytuacja na rynku ropy naftowej zaognia się.

Jeszcze w poniedziałek przed południem baryłka ropy na giełdzie w Nowym Jorku kosztowała niewiele ponad 75 dolarów, a blisko 24 godziny później notowania sięgały już prawie 77 dolarów.

Tym samym padł nowy, kilkuletni rekord. Ostatni raz po 77 dolarów ropa chodziła w listopadzie 2014 roku.

Te niecałe 7 lat temu litr benzyny 95-oktanowej był kilkadziesiąt groszy tańszy niż teraz. Choć takie proste analogie nie zawsze się sprawdzają, można założyć, że przy utrzymaniu dotychczasowych tendencji na rynku ropy, na stacjach znowu benzyna może być po 6 zł.

Zobacz także: Biznes ma plan na czwarta falę. "Bunt na pokładzie"

Z krótkoterminowych prognoz ekspertów e-petrol.pl wynika, że w tym tygodniu średnia cena litra PB95 w Polsce będzie w okolicach 5,49-5,60 zł.

Skąd takie ruchy na ropie? - O poranku obserwujemy wzrosty na rynku ropy naftowej. Jest to kontynuacja ruchu rozpoczętego wczoraj po załamaniu się rozmów członków grupy OPEC+ w sprawie podniesienia produkcji - wskazuje Filip Kondej, analityk Domu Maklerskiego XTB.

Tłumaczy, że Arabia Saudyjska i Zjednoczone Emiraty Arabskie nie osiągnęły porozumienia w kwestii rozlokowania ewentualnej nadwyżki produkcji. Nie wyznaczono daty następnego spotkania, co sugeruje, że produkcja w sierpniu pozostanie na dotychczasowym poziomie.

Według agencji informacyjnych, różnice zdań pomiędzy Arabią Saudyjską a ZEA uniemożliwiają osiągnięcie porozumienia. Eksperci XTB kreślą w takiej sytuacji trzy możliwe scenariusze.

Pierwszy zakłada kompromis o stopniowym zwiększaniu produkcji (prawdopodobne zwiększenie wydobycia o 400 tys. baryłek dziennie w sierpniu). To może potencjalnie doprowadzić do dalszych, ale tylko stopniowych wzrostów cen ropy.

W przypadku braku kompromisu (brak zwiększenia produkcji w sierpniu) i przesunięcia rozmów na późniejszy termin może to potencjalnie doprowadzić do jeszcze większej zwyżki notowań na rynku ropy wobec dynamicznie rosnącego popytu i niewystarczającej podaży.

XTB bierze też pod uwagę możliwy brak porozumienia i większy konflikt wewnątrz kartelu OPEC+, bądź nawet jego rozłam, który mógłby stworzyć ryzyko "zalania" rynku ropą. W takim scenariuszu możliwy jest spadek notowań ropy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
giełda
surowce
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(7)
UAPL
11 miesięcy temu
tymczasem na ukrainie diesel 3.90 zł a benzyna 4.10 zł,
Deon
rok temu
cena ropy powinna być 30 dol. a cena paliwa w Polsze 20 zł za litr wtedy ludzie jeździliby tylko gdy konieczne a nie dla zabawy i przyjemności.
Rubicon
rok temu
Według naczelnego ekonomisty kraju - czytaj prezesa - cena powinna być ustalana według działania : cena baryłki / dziesięć - wyrażona w PLN czyli obecnie 77USD/10=7.7 PLN i taka powinna być cena, wtedy można zajumać więcej kasy, bez większego rydzyka przepraszam ryzyka.
Pamiętamy !?
rok temu
Najwyższa cena od 2014 r. ale osobiście tego nie odczuwam. Natomiast gdyby dalej w kraju był nierząd PO+PSL to dziś paliwo było by powyżej 10 zł/ litr. Pamiętam jak PO_Tuskowe mówili że po wyborach może być po 7/l. a było to 6 lat temu. Oby ich szlak....
Tomasz
rok temu
Trump dbal o swoich obywateli i niskie ceny ropy...