Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Jacek Frączyk
Jacek Frączyk
|
aktualizacja

Krzysztof Piątek i ZUS dali zarobić. Zaskakujące wyniki firmy Filipiaka

6
Podziel się:

Kontrakt z ZUS i procent ze sprzedaży kontraktu Krzysztofa Piątka z Genoa CFC do Milanu i już giełda jest zaskoczona wynikami Comarchu. Kontrolowana przez Janusza Filipiaka spółka takimi zyskami pokryła straty na rynkach niemieckojęzycznych.

Krzysztof Piątek kosztował AC Milan 35 mln euro. Grupa Comarch dostała pięć procent
Krzysztof Piątek kosztował AC Milan 35 mln euro. Grupa Comarch dostała pięć procent (East News)
bFghKSvF

Najdroższy transfer Polaka w historii kosztował 35 mln euro. Tyle wynosiła kwota odstępnego od AC Milan dla Genoa CFC za Krzysztofa Piątka, króla strzelców Pucharu Włoch, a we włoskiej lidze ustępującego liczbą trafień tylko samemu Christiano Ronaldo. Mały procencik z tej kwoty trafił do Cracovii.

To klub należący do giełdowego Comarchu i ten podał kwotę w swoim raporcie kwartalnym. Chodzi o 7,3 mln zł "ze zbycia niefinansowych aktywów trwałych". To niecałe pięć procent od głównej kwoty. Dzięki temu zamiast straty klub zakończył kwartał zyskiem 5,8 mln zł. To znaczna poprawa rok do roku, kiedy było 1,5 mln zł, ale na minusie.

Analitycy zaskoczeni

Analityków giełdowych ankietowanych przez PAP zaskoczyły zresztą wyniki całego Comarchu. Ten choć w krajach niemieckojęzycznych zaliczył straty, to w Polsce zarabia już słuszne pieniądze.

bFghKSvH

Zobacz też: "Druga połowa". Michał Probierz największym wygranym sezonu z Cracovią. "Przetrwał najtrudniejszy moment"

To już zaczyna być zresztą jakieś fatum, że gdy polska spółka próbuje robić interesy w Niemczech, to nie wychodzi to najlepiej. Niedawno CCC zrezygnował z prowadzenia sieci sklepów z butami, wnosząc swoją działalność do niemieckiej spółki w zamian za jej udziały. Przedtem PKN Orlen długu dochodził do rentowności swoich stacji na zachód od Odry. Dopiero zmiana marki stacji z Orlen na poprzednią Star poprawiła sytuację.

bFghKSvN

Kontrolowana przez Janusza Filipiaka spółka straciła w krajach niemieckojęzycznych (Niemcy, Austria, Szwajcaria) 2,2 mln zł w pierwszym kwartale. Comarch zresztą wstrzymał inwestycje na tych rynkach i angażuje pieniądze głównie na terenie Polski. I tu zarabia.

W przeciwieństwie do straty w pierwszym kwartale ubiegłego roku, grupa Comarch zarobiła w bieżącym prawie 7 mln zł na czysto. Analityków rynku to zaskoczyło. Spodziewali się zysku, ale o jedną czwartą niższego - wynika z ankiety PAP.

ZUS spuścił z tonu

Przychody poszły w górę o 25 proc. Z analizy raportu finansowego widać, że spółka największy wzrost odnotowała w sektorze publicznym. Sprzedaż usług wzrosła tu rok do roku o aż 150 proc. do 34 mln zł. W tym szczególnie głośny był kontrakt z ZUS na usługę wsparcia eksploatacji i utrzymania Kompleksowego Systemu Informatycznego. ZUS "zabrał" przychody Asseco Poland, która na produkcji i obsłudze systemu zarobiła grube pieniądze.

bFghKSvO

Tu nastąpił wypadek przy pracy, bo ZUS odstąpił w tym roku od części umowy. Usługi, z których zrezygnował zakład, Comarch wycenił na 1,9 mln zł miesięcznie. Tyle, że ZUS zażądał odszkodowania 24 mln zł. W 2018 roku spółka utworzyła na to rezerwę.

Comarch wskazał, że wypowiedzenie nastąpiło zanim skończył się okres, który Comarch miał na przygotowania. Z 74 metryk spółka przygotowała już 67, ale zakład nie chciał czekać. Comarch zamierza dochodzić zwrotu gwarancji. ZUS najwyraźniej spuścił z tonu, bo odroczył żądanie wypłaty gwarancji na 31 maja. Pierwotny termin wypłaty na rzecz ZUS upływał 25 kwietnia.

bFghKSvP

Poza kontraktami dla służb publicznych, spółka zwiększała też szybko przychody z sektora telekomunikacyjno-medialnego. Te wzrosły o 139 proc. do 56 mln zł.

Wyniki tak spodobały się giełdzie, że kurs Comarch wzrósł o 2,9 proc. w poniedziałek, zbliżając się do 200 zł na akcję. Notowania są najwyższe od stycznia 2018.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bFghKSwi
giełda
KOMENTARZE
(6)
Cristiano Ron...
3 lata temu
Christiano XDD
Czl
3 lata temu
Kto w ogóle chce robić interesy w niemczech
kibic
3 lata temu
A o królu strzelców serie A Fabio Quagliarelli zapomnieliście ?
bFghKSwj
Kraksa
3 lata temu
Ha ha i juz wiadomo po co comarchowi ta cała krakowia..
Rychu
3 lata temu
Jeżeli chodzi o Niemców to mają ugruntowane przekonanie, że co z Polski to szajs. Nie jest to już prawdą ale za komuny zapracowaliśmy na to. Taka opinia może się zmienić w 3 cim pokoleniu.