Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Przemysław Kwiecień
Przemysław Kwiecień
|
aktualizacja

Kursy walut. Inflacja widmo

6
Podziel się:

Tempo ożywienia gospodarczego nawet przed pełnym luzowaniem restrykcji okazało się sporym pozytywnym zaskoczeniem. Ma to jednak swoje złe strony w postaci silnego wzrostu presji inflacyjnej. To krzyżuje szyki bankom centralnym, które nie chcą tego problemu widzieć.

Kursy walut. Inflacja widmo
Kursy walut. Co ze złotym? (Pixabay)

O tym, że Fed nie widzi problemu inflacji w USA w mediach społecznościowych krążą już liczne żarty. Niemniejszy problem ma nasza RPP, która musi uzasadniać utrzymanie historycznie ekspansywnej polityki (nie tylko stopy na poziomie 0,1 proc., ale także skup obligacji skarbowych) wobec inflacji na poziomie 4,3 proc, która jeszcze wzrośnie.

Najłatwiejszym wyjściem jest tej inflacji nie dostrzegać. Owszem, Rada wspomniała o tym, że inflacja pozostanie przez jakiś czas powyżej celu, jednak w całości wyższą inflację przypisała czynnikom zewnętrznym (ceny paliw) lub administracyjnym (ceny energii i wywozu śmieci).

To prawda, że istotnie dołożyły się do inflacji i ich wpływ jest w głównej mierze przejściowy. Jednak patrząc na składowe o charakterze popytowym, przyspieszenie inflacji jest najmocniejsze przynajmniej od 2012 roku (od kiedy analizuję te dane w ten sposób), a jak zaznaczyłem, pełne otwarcie gospodarki nadal nie nastąpiło.

Zobacz także: Emerytura bez podatku. Ekspert ocenia odważny pomysł

Wśród ekonomistów ma miejsce dyskusja, na ile to przyspieszenie też okaże się przejściowe, czy popyt i tym samym presja inflacyjna nie spadną po kilku miesiącach. Jedno nie ulega wątpliwości - mamy inflację wyraźnie powyżej celu i jednocześnie niespotykaną presję inflacyjną. To powinno przynajmniej prowadzić do dyskusji o normalizacji pieniężnej.

Co ciekawe, taka postawa nawet niespecjalnie złotemu szkodzi. Wczoraj kurs EURPLN wzrósł tylko nieznacznie. Wynika to z faktu, że największe banki postępują podobnie, zatem rynek bardziej pobłażliwie patrzy na naszą sytuację, choć jednocześnie jest ona bardziej podbramkowa.

Na rynkach globalnych mamy pełen powrót do "normalności", czyli pełnego optymizmu po nieco zaskakujących słowach Janet Yellen z wtorku o możliwej podwyżce stóp. Wczoraj mieliśmy cały chór przedstawicieli FOMC zgodnie zapewniających, że podwyżki nie będzie i choć w komitecie pojawiają się powoli głosy o możliwym zmniejszeniu QE, należą one do mniejszości, która nie ma kluczowego wpływu na decyzje. Bankowi centralnemu nie przeszkadza fakt, że po ISM przemysłu, ISM usług również wskazał na najwyższą presję cenową od 2008 roku. To sprzyja nastrojom rynkowym.

Dziś przed nami potencjalnie ciekawa decyzja Banku Anglii (13:00), gdyż nie wyklucza się dyskusji o ograniczeniu QE (przypomnijmy, że niedawno na taki krok zdecydował się Bank Kanady). O 9:35 euro kosztuje 4,5696 złotego, dolar 3,8004 złotego, frank 4,1685 złotego zaś funt 5,2867 złotego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
pieniądze
forex
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
xtb
KOMENTARZE
(6)
Obserwator
rok temu
Instytucje państwa nie działają. Dotyczy to również RPP. Glapiński asystentkami jest zainteresowany
logiczny
rok temu
Może z tym wywozem śmieci to prawda,że gdyby je wywieźć wszystkie na raz to ceny by spadły!
Inflacja+++
rok temu
Dziadziejemy z dnia na dzien a preziio nbp tylko sie przyglada!!!
Kakek
rok temu
Rpp nie wywiązuje sie z jej najważniejszego zadania- nie utrzymuje inflacji ryzach, inflacja ofivjalna 4.4( rzeczywista widac min.na półkach sklepowych)na dodatek w dobie kryzysu(powinno być bliżej deflacji) a co sie zacznie dziać po wyszczepieniu owieczek czas pokaże... 9-15% ?
Jejdh
rok temu
Np.ceny paliw wzrosły ze wzgledu na osłabianie złotowki przez wrogi Polsce bank centralny, wiec jak człowiek nie obroci to rpp jest winna całemu złu.