Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Przemysław Kwiecień
Przemysław Kwiecień
|

Kursy walut. Złoto najwyżej od miesiąca

1
Podziel się:

Środa nie była przełomowym dniem na rynku. Prezes Fed zgodnie z oczekiwaniami powtarzał w Kongresie swoją mantrę, coraz bardziej oderwaną od rzeczywistości. To osłabiło nieznacznie dolara, ale przede wszystkim przełożyło się na wzrost cen złota. Czwartek zaczynamy od solidnych danych z Chin.

Kursy walut. Złoto najwyżej od miesiąca
Kursy walut. Co z dolarem i złotem? (Adobe Stock, lev dolgachov)

"Inflacja nie jest przejściowa, a skup aktywów należy natychmiast ograniczyć!" – gdyby takie słowa padły z ust Jerome Powella, na rynkach mielibyśmy prawdziwy kataklizm. Jednak wypowiedział je Steven Mnuchin - sekretarz skarbu w administracji Trumpa.

Choć oczywiście Mnuchin ma rację, dziwnym trafem zebrało mu się na szczerość dopiero teraz, gdy nie piastuje już urzędu - za czasu jego kadencji słynne było wręcz jego zdjęcie z telefonem, nawiązujące do nieustannych prób wpływania (oczywiście pozytywnego) na nastroje rynkowe - coś, co dziś robi Powell, ignorując wszelkie symptomy ostrzegawcze.

Wniosek, iż trzeba prowadzić politykę taką jak w szczycie kryzysu bo zatrudnienie nadal jest o kilka milionów mniejsze podczas gdy firmy nie mogą znaleźć pracowników (przebywających na dobrze płatnym bezrobotnym) jest oczywiście absurdalny i rynki to wiedzą.

Zobacz także: Biznes ma plan na czwarta falę. "Bunt na pokładzie"

To jak gra, do momentu, aż ktoś powie "sprawdzam". Warto zwrócić uwagę, że rentowności obligacji są już niżej niż przed publikacją danych o inflacji we wtorek, a to pomaga w odbiciu cen złota oraz osłabia kurs dolara, choć tu konkurencja dla niego jest mocno wybiórcza.

Czwartek rozpoczynamy od niezłych danych z Chin - PKB w drugim kwartale wzrósł tam o 7,9 proc. r/r, zaś produkcja, sprzedaż i inwestycje w czerwcu rosły silniej od oczekiwań. To pewna ulga, gdyż wskaźniki PMI oraz dane dotyczące kredytów sugerowały możliwy początek spowolnienia.

To cały czas może nadejść, ale jak na razie dane są solidne, a to przekłada się na wzrost chińskich indeksów akcji, które - w przeciwieństwie do USA (i tu widzimy m.in. jakie znaczenie ma dodruk pieniądza) odbiły od wielomiesięcznych dołków!

Przed nami kolejne, zapewne jeszcze bardziej jałowe, wystąpienie Powella (15:30) oraz paczka danych z USA obejmująca wnioski o zasiłek, lipcowe regionalne wskaźniki aktywności (14:30) oraz produkcję przemysłową (15:15).

O 8:25 euro kosztuje 4,5778 złotego, dolar 3,8660 złotego, frank 4,2309 złotego, zaś funt 5,3565 złotego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
pieniądze
forex
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
xtb
KOMENTARZE
(1)
znafca
3 lata temu
kiedy euro po 6 ? Bo to właściwa jego cena obecnie.