Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Jacek Frączyk
Jacek Frączyk
|
aktualizacja

Leszek Czarnecki nadrabia straty. 120 mln w jeden dzień

140
Podziel się:

Przez długi czas Leszek Czarnecki nie był miliarderem, bo akcje jego banków dołowały. Ten czas już jednak minął. W poniedziałek akcje ruszyły ostro w górę. To reakcja na przedterminową spłatę kredytów w NBP przez Getin Noble i Idea Bank.

Leszek Czarnecki może oddychać coraz swobodniej. Jego akcje idą w górę
Leszek Czarnecki może oddychać coraz swobodniej. Jego akcje idą w górę (East News)

W ubiegłym roku banki z grupy Leszka Czarneckiego miały poważne kłopoty. Po aferze KNF i ujawnieniu taśmy z nagraniem szantażu szefa komisji względem Leszka Czarneckiego, Getin Noble i Idea Bank przeżywały trudne chwile. Były kłopoty z płynnością, bo spanikowani klienci wycofywali środki. Idea Bank podał, że tylko 14 listopada odpłynęło z niego 1,2 mld zł.

Obu bankom pomógł wtedy Narodowy Bank Polski. Pożyczył im łącznie prawie 6 mld zł. Idea Bank pożyczył wtedy w NBP 1,05 mld zł. Getin Noble Bank wziął 3,6 mld zł, a kilka dni później kolejne 1,2 mld zł. W ten sposób NBP zaspokoił najbardziej zdenerwowanych klientów i zarazem uniknął paniki na rynku. Upadek Idea Banku i GNB kosztowałby sporo wszystkie pozostałe banki.

Zobacz też: KNF ma nowego szefa. Co teraz z bankami Leszka Czarneckiego

Okazuje się, że sytuacja poprawiła się na tyle, że oba banki przed terminem spłaciły kredyty. Getin Noble Bank część swojego zobowiązania zwrócił 11 lutego, czyli osiem dni przed terminem, a resztę w terminie. Idea Bank zrobił to jeszcze wcześniej, bo 14 stycznia, czyli ponad miesiąc przed terminem.

Ta informacja ukazała się w piątek i w poniedziałek wywołała niebywały optymizm na giełdzie. Było nie było świadczy o tym, że banki wracają do płynności, ludzie odzyskali do nich zaufanie i jest szansa na zyski w przyszłości.

Akcje Getin Noble rosną w poniedziałek przed 15:00 o 12,7 proc., Idea Bank o 8,5 proc., a Getin Holding, który jest udziałowcem obu banków o 9,5 proc. W ten sposób wartość majątku Leszka Czarneckiego zwiększyła się w jeden dzień o 120 mln zł do prawie 1,3 mld zł.

Banki mają być połączone i wejdzie do nich nowy inwestor. Taka operacja powoła do istnienia instytucję, której aktywa sięgną 80 mld zł. Wśród potencjalnych inwestorów wymienia się: Centerbridge, Apollo Global Management, Apax i AnaCap.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

giełda
banki
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(140)
Nicki
5 lata temu
Wiecie, że w 2004 dziennik „Financial Times” z okazji 25-lecia wejścia na rynek ogólnoeuropejski uznał Czarneckiego za jedną z 25 wschodzących gwiazd europejskiego biznesu???? Jest jedynym Polakiem któremu udała się sztuka!
Lilia
5 lata temu
Co tu dużo pisac – Leszek jest jak kot zawsze spada na cztery nogi. Historia pokazała że nawet porażkę potrafi z czasem przekuć w sukces.
OKRADZIONA PR...
5 lata temu
ODDAJ NASZE PIENIĄDZE, KTÓRE BEZCZELNIE UKRADŁEŚ!!!!
Fan
5 lata temu
Czarnecki jesteś Wielki
Skrudż
5 lata temu
Spłaca długi bankom a klienci jego banków za to zapłacą, stary cwany esbek!!!
...
Następna strona