Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Majątki miliarderów topnieją. Przez epidemię koronawirusa

67
Podziel się

Nawet 444 mld dolarów straciło 500 najbogatszych ludzi na świecie. Wszystko przez gwałtowne spadki na giełdach, do których doprowadziła panika wywołana przez epidemię koronawirusa i jej potencjalny wpływ na gospodarkę.

Przez koronawirusa bogacze muszą liczyć straty.
Przez koronawirusa bogacze muszą liczyć straty. (Shutterstock.com)
bDXNUgqd

Zeszły tydzień był dla inwestorów giełdowych najgorszym od czasu kryzysu gospodarczego z 2008 roku. "Gazeta Wyborcza", która powołuje się na agencję Bloomberga, podaje, że w ciągu pięciu sesji giełdy na świecie zanotowały spadki o prawie 12 proc. Tym samym kapitalizacja spółek giełdowych świata zmalała o 6 bln dolarów.

Przełożyło się to bezpośrednio na najbogatszych ludzi na świecie, bowiem ich majątki są najczęściej powiązane z ich portfelem inwestycyjnym. Według szacunków Bloomberga, łączny majątek pierwszych 500 bogaczy stopniał o 444 mld dolarów.

Według agencji panikę wywołaną koronawirusem najmocniej odczuł Jeff Bezos. Założyciel Amazona stracił w ciągu minionego tygodnia nawet 11,9 mld dolarów. Drugie miejsce w tym rankingu dzierży Bill Gates - portfel jednego z założycieli Microsoftu schudł o 10 mld dolarów.

bDXNUgqf
Zobacz także: Zobacz też: Koronawirus a rynek pracy. "Spadek obrotów, cięcia"

Straty liczy także Bernard Arnault, szef koncernu LVMH, który specjalizuje się w towarach luksusowych. Według analityków epidemia wirusa COVID-19 doprowadzi do spadku dostaw tych towarów z Chin. Ucierpi także ich sprzedaż na terenie Państwa Środka. Z tego powodu Arnault stracił w ciągu tygodnia 9,1 mld dolarów.

bDXNUgql

Bloomberg ocenia, że skurczyły się majątki 80 proc. przedsiębiorców figurujących na liście miliarderów tworzonej przez tę agencję. W zdecydowanej większości winnym temu stanu rzeczy jest koronawirus i wywołana przez niego panika na giełdach, która doprowadziła do spadków kursów spółek publicznych, w których akcje posiadają najbogatsi.

W poniedziałek jednak nastąpiła lekka poprawa sytuacji. Jak podaje "GW", indeks WIG zyskał ponad 1 proc., a WIG20 - niemal 0,3 proc. Poprawa ta pozwala na lekki optymizm w porównaniu z ubiegłym tygodniem.

bDXNUgqm

Powolne uspokojenie nastrojów czuć także na światowych giełdach. Dla przykładu: indeks Stoxx 600 największych spółek Europy zyskał w poniedziałkowy poranek 1,8 proc. na wartości.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDXNUgqG
KOMENTARZE
(67)
patriota
rok temu
To co stracili to prawie nic tego, co mogą stracić kiedy przyjdzie potężny kryzys za 6 miesięcy.
olo
rok temu
Jakos mi nie zal tych miliarderow hehe
Speed
rok temu
Jak stracili ? Sprzedali te akcje po niskich cenach ? Nie sprzedali ! Po prostu wycena ich portfela jest niższa . Mogę kupić akcje za 1 zł i po jakimś czasie będzie ta akcja wyceniana na giełdzie po 100 zł - czy to znaczy ze już zarobiłem . Nie ! Dopóki nie sprzedam tej akcji w tej cenie to nie zarobiłem ale wartość portfela posiadanych akcji wtedy znacząco by wzrosła . Dopóki nie sprzedaż akcji nie ma mowy o zysku czy stracie !
bDXNUgqH
Taki tam
rok temu
Jak koronawirus zacznie przerzefzać miliarderów to dopiero będzie sensacja. A póki co to po wybiciu milionów ludków miliarderzy i tak będą rządzić światem i władzą zastąpią majątki
Gop
rok temu
Powiedzcie w jaki sposób Polska zarobiła na kupnie złota...jesli po skoku wartości nie NBP sprzedał go tylko nadal trzyma złoto w skarbcu....
...
Następna strona