Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
giełda
03.03.2020 06:47

Majątki miliarderów topnieją. Przez epidemię koronawirusa

Nawet 444 mld dolarów straciło 500 najbogatszych ludzi na świecie. Wszystko przez gwałtowne spadki na giełdach, do których doprowadziła panika wywołana przez epidemię koronawirusa i jej potencjalny wpływ na gospodarkę.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Shutterstock.com)
Przez koronawirusa bogacze muszą liczyć straty.

Zeszły tydzień był dla inwestorów giełdowych najgorszym od czasu kryzysu gospodarczego z 2008 roku. "Gazeta Wyborcza", która powołuje się na agencję Bloomberga, podaje, że w ciągu pięciu sesji giełdy na świecie zanotowały spadki o prawie 12 proc. Tym samym kapitalizacja spółek giełdowych świata zmalała o 6 bln dolarów.

Przełożyło się to bezpośrednio na najbogatszych ludzi na świecie, bowiem ich majątki są najczęściej powiązane z ich portfelem inwestycyjnym. Według szacunków Bloomberga, łączny majątek pierwszych 500 bogaczy stopniał o 444 mld dolarów.

Według agencji panikę wywołaną koronawirusem najmocniej odczuł Jeff Bezos. Założyciel Amazona stracił w ciągu minionego tygodnia nawet 11,9 mld dolarów. Drugie miejsce w tym rankingu dzierży Bill Gates - portfel jednego z założycieli Microsoftu schudł o 10 mld dolarów.

Zobacz też: Koronawirus a rynek pracy. "Spadek obrotów, cięcia"

Straty liczy także Bernard Arnault, szef koncernu LVMH, który specjalizuje się w towarach luksusowych. Według analityków epidemia wirusa COVID-19 doprowadzi do spadku dostaw tych towarów z Chin. Ucierpi także ich sprzedaż na terenie Państwa Środka. Z tego powodu Arnault stracił w ciągu tygodnia 9,1 mld dolarów.

Jak wykryć koronawirusa?
Testy na koronawirusa. Zgłoszenie spółki BioMaxima wywindowało akcje

Bloomberg ocenia, że skurczyły się majątki 80 proc. przedsiębiorców figurujących na liście miliarderów tworzonej przez tę agencję. W zdecydowanej większości winnym temu stanu rzeczy jest koronawirus i wywołana przez niego panika na giełdach, która doprowadziła do spadków kursów spółek publicznych, w których akcje posiadają najbogatsi.

WIG20 zaliczył najgorszy tydzień od... 12 lat. Tak źle w historii giełdy było tylko trzy razy.
Inwestorzy na GPW liczą straty. Kto zainwestował miesiąc temu w WIG20 może tylko żałować

W poniedziałek jednak nastąpiła lekka poprawa sytuacji. Jak podaje "GW", indeks WIG zyskał ponad 1 proc., a WIG20 - niemal 0,3 proc. Poprawa ta pozwala na lekki optymizm w porównaniu z ubiegłym tygodniem.

Sklepy w północnych Włoszech straszą pustymi półkami. Mieszkańcy boją się wychodzić z domu
Panika we Włoszech. Sklepy ogołocone ze strachu przed koronawirusem

Powolne uspokojenie nastrojów czuć także na światowych giełdach. Dla przykładu: indeks Stoxx 600 największych spółek Europy zyskał w poniedziałkowy poranek 1,8 proc. na wartości.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: giełda, miliarderzy, koronawirus, koronawirus z chin, Covid-19, COVID19, bill gates, jeff bezos, bernard arnault, wiadomości, wiadomości, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
03-03-2020

sewmartwi mnie to tak samo jak oni martwią się mną

03-03-2020

rusdlaczego stracili ,niczego nie stracili ,tylko raczej nie zarobili

03-03-2020

ad vocemMoże jakiś odważny analityk powie jak to przełoży się na portfel zwykłego zjadacza chleba?

Rozwiń komentarze (67)