Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Testy na koronawirusa. Zgłoszenie spółki BioMaxima wywindowało akcje

17
Podziel się:

Polska BioMaxima wprowadza szybkie testy przesiewowe do wykrywania koronawirusa. Informacja o zgłoszeniu testów wywołała szaleństwo na giełdzie. Akcje spółki w krótkim czasie wzrosły o ponad 40 proc.

Jak wykryć koronawirusa?
Jak wykryć koronawirusa? (East News, Tomasz Jastrzebowski/REPORTER)

Nastroje na warszawskiej giełdzie w poniedziałek są mieszane, ale szczególną uwagę zwraca mała spółka z NewConnect. Niespodziewanie jej notowania poszły górę w ciągu ostatnich godzin o ponad 40 proc. To nadzwyczajny wynik.

Wartość całej firmy wzrosła o kilka milionów złotych po tym, jak zarząd ogłosił, że dokonał zgłoszenia w Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych w Polsce (URPL) testów do wykrywania koronawirusa.

Spółka dodaje, że jest dobrze przygotowana do wsparcia działań służby zdrowia oraz sanepidu w diagnostyce koronawirusa, ponieważ posiada szerszą ofertę wyrobów wymaganych przez NIZP-PZH, jak chociażby zestawy służące do pobierania i transportu próbek od pacjentów.

Zobacz także: Efekt koronawirusa. NASA publikuje zdjęcia z kosmosu

- Wprowadzony właśnie przez BioMaxima do oferty test umożliwia szybką, masową diagnostykę przesiewową. Takie rozwiązanie umożliwia typowanie osób z infekcją wirusem 2019-nCoV spośród grupy podwyższonego ryzyka, które powinny następnie być poddane bardziej precyzyjnej i kosztownej diagnostyce potwierdzającej w jednym z autoryzowanych laboratoriów lub ewentualnej kwarantannie - tłumaczy Łukasz Urban, prezes BioMaximy.

Zgłoszony przez firmę test jest szybkim testem immunochromatograficznym do jakościowego wykrywania u ludzi obecności przeciwciał IgG i IgM przeciwko 2019-nCoV (koronawirus). Materiałem badanym może być krew pełna, osocze lub surowica, a do przeprowadzenia szybkiego testu nie jest wymagane posiadanie specjalistycznego sprzętu.

W skład testu wchodzą indywidualnie pakowane kasetki zawierające studzienkę, w której umieszczany jest materiał badany oraz krople buforu załączonego do zestawu. Wynik testu możliwy jest do odczytania w okienku testowym po upływie zaledwie 10 minut.

BioMaxima posiada też w swojej ofercie m.in. jałowe wymazówki z podłożem transportowym do pobierania i transportu próbek od pacjentów z infekcjami wirusowymi, w tym koronawirusem.

- BioMaxima od wielu lat dostarcza na rynek krajowy i w działalności eksportowej własne wyroby do diagnostyki mikrobiologicznej obejmującej bakterie, wirusy i grzyby. Oprócz placówek służby zdrowia naszymi klientami w kraju jest w chwili obecnej ponad 80 stacji Inspekcji Sanitarno-Epidemiologicznej (Sanepid). Gwarantuje to możliwość sprawnego udostępnienia proponowanego przez nas rozwiązania istniejącymi już kanałami dystrybucji - podkreśla prezes Urban.

Spółka w niedługim czasie planuje wprowadzić własny test genetyczny służący do potwierdzana zakażeń koronawirusem 2019-nCoV wykorzystujący technikę real-time PCR, jako najskuteczniejszą, najbardziej wiarygodną metodę identyfikacji materiału genetycznego wirusa. Przygotowywany test będzie do wykorzystania w tzw. otwartych systemach, to znaczy będzie można go wykonać na platformach różnych producentów będących już na wyposażeniu laboratoriów diagnostycznych.

Firma spodziewa się, że wynik testu (pozytywny lub negatywny) będzie możliwy do uzyskania w czasie poniżej 2 godzin, łącznie z etapem izolacji materiału genetycznego wirusa.

BioMaxima jest polską firmą działającą na rynku diagnostyki laboratoryjnej. Jest producentem i dystrybutorem produktów uznanych światowych firm diagnostycznych takich jak Nova Biomedical, Mitsubishi Chemical, Biolog Inc, Accelerate Diagnostics, Inc. Zaopatruje w swoje produkty ponad 2 tys. laboratoriów w Polsce oraz prowadzi działalność eksportową na ponad 60 rynkach.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(17)
Domi
4 lata temu
Jak to w życiu bywa dla jednych dramat dla drugich biznes ha ha
Uffgugchyfhu
4 lata temu
Nie kupujcie żadnych testów bo to i tak wam nic nie da a oni kase będą sobie nabijac
Uffgugchyfhu
4 lata temu
Nie kupujcie żadnych testów bo to i tak wam nic nie da a oni kase będą sobie nabijac
Olo
4 lata temu
Jeśli to nie fejk to na taką wiadomość czekałem dekady. Wreszcie coś jest konkretnego.
Pan Bóg nie r...
4 lata temu
Nabijanie ludzi w butelkęPo takim artykule można tylko wnioskować ,ze firmy farmaucetyczne bogacą się kosztem chorych ludzi.A tak z drugiej srony po chuk ten test jak nie ma leku.Niech lek znajdą...Boże gdzie jesteś..Nie pozwól już na szachrajstwo i nabijanie kieszeni kosztem naprawdę potrzebujących pomocy...