Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Marie Brizard rośnie najmocniej w Polsce. Właściciel marek Krupnik i Sobieski zyskał na podwyżce akcyzy

5
Podziel się

Grupa Marie Brizard Wine & Spirits działa na całym świecie, ale to w Polsce odnotowała najbardziej znaczący wzrost sprzedaży alkoholi. W 2019 roku zainkasowała prawie 42 mln euro, a to oznacza wzrost przychodów prawie o połowę.

Sklepy pod koniec roku mocno zaopatrzyły się w alkohole.
Sklepy pod koniec roku mocno zaopatrzyły się w alkohole. (East News, Wojciech Strozyk/REPORTER)
bEpGwgHV

Duży gracz na rynku alkoholi - francuska grupa Marie Brizard Wine & Spirits (MBWS) - po raz kolejny przekonała się o wielkości rynku mocnych trunków w Polsce. To w naszym kraju w 2019 roku miała największy wzrost sprzedaży, rekompensując sobie straty w innych krajach.

Właściciel takich marek jak Krupnik, Sobieski czy William Peel w skali całego biznesu odnotował w 2019 roku sprzedaż na poziomie 365 mln euro. To oznacza spadek przychodów o 24 mln euro w porównaniu z 2018 rokiem. Wynik byłby gorszy gdyby nie duży wzrost w Polsce.

Zobacz także: Akcyza w górę. "Polski rynek alkoholu się rusyfikuje"
bEpGwgHX

Tylko na naszym rynku MBWS sprzedał alkohol za 41,8 mln euro. To o 45 proc. większa kwota niż rok wcześniej. Dla porównania, na rodzimym, francuskim rynku wyniki pogorszyły się o prawie 10 proc. Mimo tego Francja ciągle jest dla grupy zdecydowanie największym rynkiem zbytu (88 mln euro sprzedaży w 2019 roku).

bEpGwgId

Skąd tak wielki wzrost sprzedaży akurat w Polsce? Odpowiedź tkwi w przepisach, a dokładniej w podwyżce akcyzy.

"Wzrost w grupie był ciągnięty przez Polskę, gdzie wystąpił duży popyt w czwartym kwartale ze strony dystrybutorów, którzy zaplanowali zwiększenie swoich zapasów z uwagi na wprowadzenie 10 proc. podwyżki akcyzy na alkohole od 1 stycznia 2020 roku" - czytamy w komunikacie MBWS.

Jak wskazuje zarząd, ten sprzyjający wpływ łącznie z poprawą kontroli budżetów promocyjnych, zniwelował trwającą nadal konkurencyjną presję cenową na rynku wódki.

bEpGwgIe

To na razie wstępne wyniki 2019 roku. Na dane o zyskach lub stratach przyjdzie czas, ale spóła podtrzymuje, że spodziewa się skonsolidowanego wyniku EBITDA na poziomie pomiędzy -20 mln euro a -25 mln euro.

Grupa Marie Brizard Wine & Spirits (MBWS), do której należy Fabryka Wódek "Polmos Łańcut", działa w sektorze win i alkoholi mocnych, przede wszystkim na rynkach europejskich, w Stanach Zjednoczonych i Brazylii. W Polsce grupa obecna jest od 1990 roku.

Od MBWS są m.in.: scotch whisky William Peel, wina owocowe Fruits and Wine, likiery Marie Brizard i Cognac Gautier. W portfolio znajdziemy też wódki Krupnik i Sobieski.

bEpGwgIf

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEpGwgIy
giełda
giełda na żywo
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(5)
Polak
rok temu
Polski przemysl zostal wyptzedany przez oszustow od okraglego stolu czyli Zydokomune.
kolonista
rok temu
takie info to balsam na moją duszę...
Smutny
rok temu
To nawet nasza wodka juz nie jest nasza? Koniec swiata
bEpGwgIz
Obatel
rok temu
Kiedy repolonizacja alkoholu.
fgnbvn
rok temu
rzad korporacje wszyscy wyprowadzają kasę za granice