Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Mercator pomimo straty wypłaci dywidendę. Pomogła epidemia

0
Podziel się:

Mimo straty w 2019 roku Mercator wypłaci dywidendę wysokości 0,5 zł na akcję z zysków z lat ubiegłych. Pozwala na to aktualna sytuacja finansowa producenta rękawic jednorazowych, który zyskał dzięki pandemii.

Mercator pomimo straty wypłaci dywidendę.
Mercator pomimo straty wypłaci dywidendę.

Akcjonariusze spółki zdecydują o wypłacie dywidendy wysokości 0,5 zł na akcję, wynika z projektów uchwał na walne zgromadzenie akcjonariuszy zwołane na 3 czerwca. Mercator przeznaczy na ten cel 5,29 mln zł.

W 2019 roku spółka poniosła stratę netto w kwocie 1,85 mln zł, ale jej aktualna sytuacja finansowa oraz zyski wypracowane w latach poprzednich pozwalają na wypłatę dywidendy. Dzień dywidendy zaproponowano na 19 czerwca 2020 roku, a dzień wypłaty dywidendy na 26 czerwca 2020 roku.

Mercator Medical skorzystał na wybuchu pandemii. Cena akcji spółki wzrosła od początku roku o ponad 400 proc. Epidemia COVID-19 doprowadziła do zwiększenia globalnego zużycia rękawic i wzrostu ich cen. Wysoki popyt na ten towar może utrzymać się również w przyszłości.

- Otoczenie biznesowe dla producentów rękawic powinno się trwale poprawić, co będzie wspierać wyniki finansowe Mercatora. Sprzyjająca sytuacja może się utrzymać co najmniej przez 2-3 lata, do momentu ewentualnej rozbudowy globalnych mocy produkcyjnych rękawic - ocenia Tomasz Rodak, analityk DM BOŚ.

Producent rękawic jednorazowych pokazał świetne wstępne wyniki finansowe. W połowie kwietnia spółka podała, że szacunkowy zysk netto w pierwszym kwartale wyniósł około 20,4 mln zł, podczas gdy w analogicznym kwartale rok temu spółka odnotowała 2,9 mln zł straty netto. Wyniki ucieszyły inwestorów. Jednak zdaniem niektórych analityków, kurs spółki może być przewartościowany.

Mercator działa globalnie w ponad 50 krajach. Należy do niej zakład produkcyjny w Tajlandii. W 2013 roku spółka zadebiutowała na GPW. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 540 mln zł w 2019 roku.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

giełda
wiadomości
giełda na żywo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)