Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

MF: Deficyt w budżecie wyniósł 18,88 mld zł na koniec IV wg wstępnych danych

1
Podziel się:

W budżecie państwa na koniec kwietnia br. odnotowano deficyt w wysokości 18,88 mld zł, podało Ministerstwo Finansów (MF), prezentując szacunkowe dane.

MF: Deficyt w budżecie wyniósł 18,88 mld zł na koniec IV wg wstępnych danych
bEshOGxx

Resort podał, że dochody w styczniu-kwietniu wyniosły dochody 129,46 mld zł, tj. 29,8% planu.

"W okresie styczeń - kwiecień 2020 r. dochody budżetu państwa były niższe o 0,3 mld zł w porównaniu z tym samym okresem roku ubiegłego. Dochody podatkowe budżetu państwa były niższe w stosunku do okresu styczeń-kwiecień 2019 r. o ok. 8,7 mld zł." - czytamy w komunikacie.

W stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego:

bEshOGxz
  • dochody z podatku VAT były niższe o 1,7% r/r (tj. ok. 0,9 mld zł),
  • dochody z podatku PIT były niższe o 10,9% r/r (tj. ok. 2,2 mld zł),
  • dochody z podatku CIT były niższe o 28,9% r/r (tj. ok. 5,2 mld zł),
  • dochody z podatku akcyzowego i podatku od gier były niższe o 1,4% r/r (tj. ok. 0,3 mld zł),
  • dochody z tytułu podatku od niektórych instytucji finansowych były niższe o 1,5% r/r (tj. ok.

22,9 mln zł).

"W okresie styczeń - kwiecień 2020 r. wykonanie dochodów niepodatkowych wyniosło ok. 18,3 mld zł i było wyższe o ok. 8,3 mld zł (tj. 83,4%) w stosunku do wykonania w okresie styczeń - kwiecień 2019 r. w związku z dodatkowymi dochodami z tytułu obsługi długu skarbu państwa oraz wpłatami z tytułu aukcji uprawnień do emisji gazów cieplarnianych"- wskazał resort w komunikacie.

Przypomniał, że ustawie budżetowej na 2020 r. z tytułu obsługi długu Skarbu Państwa zaplanowano dochody w wysokości 1,5 mld zł. Realizacja dochodów po kwietniu wyniosła 7,5 mld zł, przede wszystkim z tytułu premii i odsetek od sprzedawanych obligacji skarbowych.

bEshOGxF

Wykonanie wydatków budżetu państwa w okresie styczeń - kwiecień 2020 r. wyniosło 148,5 mld zł, tj. 34,1% planu.

"W stosunku do tego samego okresu roku 2019 (130 mld zł) wydatki budżetu państwa były wyższe o 18,5 mld zł, tj. 14,2%, głównie z tytułu przekazania wyższej dotacji do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (więcej o 2,5 mld zł), subwencji ogólnej dla jednostek samorządu terytorialnego (więcej o 2,3 mld zł), oraz w ramach budżetów wojewodów w związku z rozszerzeniem programu Rodzina 500+ od lipca 2019 r." - czytamy dalej.

Zaznaczono, że wyższe wykonanie wydatków wynika z uruchamiania środków m.in. w ramach rezerw budżetu państwa na finansowanie zadań związanych ze zwalczaniem zakażenia, zapobieganiem rozprzestrzenianiu się, profilaktyką oraz zwalczaniem skutków choroby zakaźnej wywołanej wirusem SARS-CoV-2

"Jednocześnie wydatki z tytułu rozliczenia z budżetem ogólnym UE były niższe o 0,4 mld zł w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego, zaś wydatki na obsługę długu skarbu państwa ukształtowały się na zbliżonym poziomie do wydatków w okresie styczeń- kwiecień 2019" - podano także.

bEshOGya
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(1)
zawaha
rok temu
Gość wygrał wybory i nikt nie wierzył, że zrealizuje co zapowiedział. Mówili, że nie ma „piniendzy”. A tu zaskoczenie. Nie dość, że jest niższy wiek emerytalny, 500+ na wszystkie dzieci, emerytury 13 i 14 to deficytu prawie nie ma. Rozgonili mafie VATowskie i jest na dzieci i dla emerytów.