Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

'Minutes' RPP: Wzrost PKB pozostanie relatywnie wysoki w najbliższych kwartałach

0
Podziel się:

Warszawa, 21.11.2019 (ISBnews) - Podczas listopadowego posiedzenia członkowie Rady Polityki Pieniężnej (RPP) wyrażali opinię, że perspektywy krajowej koniunktury pozostają korzystne, a dynamika wzrostu PKB - pomimo oczekiwanego jej obniżenia - utrzyma się w najbliższych kwartałach na relatywnie wysokim poziomie, wynika z "minutes" z tego spotkania, opublikowanych przez Narodowy Bank Polski (NBP).

'Minutes' RPP: Wzrost PKB pozostanie relatywnie wysoki w najbliższych kwartałach
bEBWktNN

"Większość członków Rady była przy tym zdania, że dynamika PKB będzie prawdopodobnie zbliżona do przedstawionej w listopadowej projekcji. Wskazywano, że w kierunku spowolnienia dynamiki PKB może oddziaływać obserwowane pogorszenie koniunktury za granicą oraz możliwe obniżenie się dynamiki inwestycji. Jednocześnie stabilizująco na koniunkturę będzie oddziaływał dalszy wzrost popytu konsumpcyjnego" - czytamy w "minutes".

Część członków RPP wskazała na ryzyko, że wzrost PKB będzie niższy niż przewidywany w ścieżce centralnej listopadowej projekcji.

"Wskazywano przy tym, że w kierunku niższej dynamiki PKB w Polsce może oddziaływać silniejsze niż się oczekuje spowolnienie wzrostu gospodarczego za granicą" - czytamy także.

bEBWktNP

Niektórzy członkowie RPP zwracali uwagę, że czynnikiem ryzyka dla wzrostu konsumpcji w kolejnych kwartałach może być wzrost dynamiki cen usług, który może negatywnie wpłynąć na nastroje konsumentów i oddziaływać w kierunku spadku siły nabywczej ich dochodów.

Według centralnej ścieżki listopadowej projekcji inflacyjnej NBP, wzrost PKB sięgnie 4,5% w tym roku, a następnie spowolni do 4% w 2020 r. i do 3,5% w 2021 r.

bEBWktOq
forex
giełda
wiadomości
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)