Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
finanse
17.10.2019 14:11

'Minutes' RPP: Wzrost PKB w najbliższych latach będzie relatywnie wysoki

Warszawa, 17.10.2019 (ISBnews) - Podczas październikowego posiedzenia członkowie Rady Polityki Pieniężnej (RPP) wyrażali opinię, że w najbliższych latach dynamika PKB - mimo oczekiwanego obniżenia - utrzyma się na relatywnie wysokim poziomie, wynika z "minutes" z tego spotkania, opublikowanych przez Narodowy Bank Polski (NBP).

Podziel się
Dodaj komentarz

"Zaznaczano, że wzrost gospodarczy będzie w dalszym ciągu wspierany przez wzrost popytu konsumpcyjnego, czemu będzie sprzyjać utrzymujący się wzrost dochodów do dyspozycji gospodarstw domowych wynikający z korzystnej sytuacji na rynku pracy, a także podwyżki płacy minimalnej w 2020 r. oraz wypłat świadczeń i obniżenia obciążeń podatkowych" - czytamy w "minutes".

Część członków RPP wskazała, że tempo wzrostu gospodarczego w kolejnych kwartałach może być niższe od przewidywanego w lipcowej projekcji z uwagi na dekoniunkturę globalną.

"Niektórzy członkowie Rady wyrażali natomiast opinię, że dynamika PKB może być nieco wyższa od prognozowanej. Oceniali oni, że obniżony popyt na polskie produkty ze strony najważniejszych partnerów handlowych może być zastępowany przez zwiększoną sprzedaż na inne zagraniczne rynki zbytu oraz na rynek wewnętrzny" - czytamy także.

Członkowie RPP zwracali uwagę, że niepewność dotycząca skali i trwałości osłabienia koniunktury za granicą oraz jego wpływu na krajową aktywność gospodarczą w ostatnim okresie ponownie wzrosła.

Według centralnej ścieżki lipcowej projekcji inflacyjnej NBP, wzrost PKB sięgnie 4,5% w tym roku, a następnie spowolni do 4% w 2020 r. i do 3,5% w 2021 r.

Tagi: finanse, bankowość, forex, giełda, wiadomości, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
17-10-2019

LuzIle za takie wróżby bierze każdy członek RPP miesięcznie ?

Rozwiń komentarze (1)