Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Morawiecki: Apelujemy o odwoływanie imprez, wprowadzamy kontrole na granicach

2
Podziel się:

W związki z epidemią koronawirusa premier Mateusz Morawiecki zaapelował o odwoływanie imprez masowych i zapowiedział wprowadzanie kompleksowego systemu ochrony sanitarnej granic - początkowo na przejściach granicznych z Niemcami i Czechami, a w ciągu kilkudziesięciu godzin na wszystkich przejściach granicznych i w portach.

Morawiecki: Apelujemy o odwoływanie imprez, wprowadzamy kontrole na granicach

"Podejmujemy dzisiaj kolejne decyzje z związku z epidemią koronawirusa. Wdrażamy kontrole sanitarne na granicy z Niemcami i Czechami na głównych przejściach. [...] Jesteśmy jednym z pierwszych, jeśli nie pierwszym krajem w Europie, który podejmuje taką decyzję" - powiedział Morawiecki na konferencji prasowej.

"Na dziś będą objęte cztery przejścia z Republiką Federalną Niemiec, jedno przejście z Republiką Czeską, ale chcę podkreślić, że w najbliższych kilkudziesięciu godzinach będziemy rozszerzać zakres tych kontroli również na pozostałe przejścia graniczne. Na początek obejmujemy kontrole w transporcie autobusowym, autokarowym, busami - czyli powyżej 8 pasażerów" - dodał premier. Docelowo kontrole obejmą wszystkich przekraczających granice.

Obecnie w Polsce jest szesnaście osób zarażonych koronawirusem

Minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński poinformował, że w poniedziałek o godzinie 15.00 kontrole obejmą pięć kluczowych przejść granicznych, czterech na granicy z Niemcami (m.in. Kołbaskowo, Świecko, Olszyna, Jędrzychowice) i jedno na granicy z Czechami (w Gorzyczkach).

Wybrane przejścia graniczne to miejsca, gdzie przekraczają granicę autobusy rejsowe i busy, jadące z Niemiec, a na przejściu granicznym z Czechami - jadące z Włoch. W obydwu tych państwach liczba zarażonych gwałtownie rośnie. W ciągu kilkudziesięciu najbliższych godzin kontrola sanitarna zostanie wdrożona na wszystkich granicach, także na granicy wschodniej z Ukrainą, Rosją i Białorusią oraz w portach.

Kontrole będą wykonywane przez przedstawicieli straży granicznej, straży pożarnej, przedstawicieli inspekcji transportu drogowego. "Na miejscu będzie ambulans medyczny, który w razie zdiagnozowania, że osoba, która przekracza granicę ma symptomy zarażenia" - będzie transportowana do szpitala" - powiedział Kamiński.

Zaznaczył, że "będzie się wiązało z częściową zmianą organizacji ruchu drogowego na przejściach granicznych". Apelował jednak "o cierpliwość i odpowiedzialność". Aby ułatwić identyfikację podróżujących pasażerów, zaplanowano wprowadzenie kart podróżnego, by szybko odnaleźć osobę, która jest chora i ułatwić powiadomienie o przypadkach zarażenia.

Na konferencji poinformowano także, że codziennie do Polski przybywa około 140 tys. podróżnych (70 tys. to Polacy wracający zza granicy). Obsługiwanych jest też 70-80 połączeń promowych, a na każdym z nich znajduje się 1-2 tys. podróżnych.

Na konferencji apelowano u rezygnację z udziału w imprezach masowych. Niewykluczone, że część imprez będzie odwoływana. Premier zaznaczył, że taką decyzję podejmie po spotkaniach ze środowiskami sportowymi. Dotyczy to także szkół.

"Jest taka możliwość po konsultacji z ministrem edukacji, że także i począwszy od szkół podstawowych przez szkoły średnie i wyższe, będziemy wprowadzali rekomendacje bądź nawet twarde zalecenia, dotyczące funkcjonowania tych placówek" - powiedział Morawiecki.

"Chcemy szybciej niż inne kraje w Europie przedsięwziąć kroki, które mogą spowolnić rozprzestrzenianie się koronawirusa. [...] Bierzemy pod uwagę równe scenariusze i w najbliższym czasie będziemy komunikować" - dodał premier.

Dotychczas na świecie zanotowano ponad 111 tys. potwierdzonych przypadków zachorowania na koronawirusa w 109 krajach. Najwięcej w Chinach (ponad 80,7 tys.), Włoszech (ponad 7,3 tys.), Korei Płd. (ponad 7,4 tys.) i Iranie (ponad 6,5 tys.).

Wśród innych państw europejskich niezwykle szybko wirus rozprzestrzenia się we Francji (1 209 potwierdzonych zachorowań), Niemczech (1 151 zachorowania), Hiszpanii (911 zachorowań), Wielkiej Brytanii (280 zachorowania) i Niderlandach (265).

Spośród dotychczas zarażonych 3,8 tys. osób zmarło, w tym 366 osób we Włoszech, 19 osób we Francji i 25 w Hiszpanii. Wyzdrowiało ponad 62 tys. zarażonych.

giełda
wiadomości
giełda na żywo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(2)
Wyborca
4 lata temu
Szkoły nie są przygotowane na koronawirus. Setki osób stłoczonych w ciasnych klasach. Brak środków odkażających. Młodzi będą lekko przechodzić infekcje i roznosić zarazę do domów. Japonia zamknęła szkoły na miesiąc. Czy my chociaż raz możemy być mądrzy przed szkodą
Antybankster
4 lata temu
Może jaśniepan Morawiecki niech najpierw zaapeluje do własnego banksterskiego sumienia , poza tym dzisiaj na konferencji prasowej dziennikarz TV Trwam zapytał wyraźnie o to jak rząd ma zamiar pomóc gospodarce w obliczu kłopotów spowodowanych korona wirusem .Prosiłbym o konkretną odpowiedź a nie semantyczną ucieczkę od niej .Może kolega po fachu ( też historyk) pan Sasin jako minister aktywów państwowych odpowie nam na to pytanie ? Rozumiem , że został ministrem tak ważnej struktury państwa ze względu na wiedzę i kompetencje