"Jeden z najlepszych instytutów Sieci Badawczej Łukasiewicz - PORT na co dzień zajmujący się biotechnologią i inżynierią materiałową został podmiotem zarządzającym programu WIB. Wirtualny Instytut Badawczy to - nowe możliwości finansowania i komercjalizacji badań w obszarze biotechnologii medycznej - onkologii. Chcemy powołać instytucję, która nie będzie koncentrowała się na budynkach i laboratoriach, [...] a na budowaniu zespołów zorientowanych na szybkie osiąganie wyraźnie zdefiniowanych celów" - powiedział wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin, cytowany w komunikacie.
W ramach programu Wirtualnego Instytutu Badawczego polscy naukowcy będą mogli realizować projekty badawcze na najwyższym światowym poziomie.
"Dziś Sieci Badawczej Łukasiewicz przekazujemy zarządzanie pierwszym w Polsce Wirtualnym Instytutem Badawczym z budżetem 450 mln zł" - powiedział minister nauki i szkolnictwa wyższego Wojciech Murdzek.
Działania Wirtualnego Instytutu Badawczego mają się koncentrować przede wszystkim na finansowaniu innowacyjnych badań o realnym potencjale komercjalizacyjnym, które mają szansę przynieść korzyść społeczeństwu i gospodarce. Na finansowanie badań w ramach WIB przeznaczono 450 mln złotych w okresie 10 lat. Operatorem projektu został Łukasiewicz - PORT z siedzibą we Wrocławiu, który wchodzi w skład Sieci Badawczej Łukasiewicz.
Łukasiewicz - PORT Polski Ośrodek Rozwoju Technologii jest częścią Sieci Badawczej Łukasiewicz, rozwijając nowe technologie na potrzeby przemysłu. Aktywność naukowo-badawcza ośrodka koncentruje się wokół inżynierii materiałowej i biotechnologii. Instytut wspiera rozwój polskich firm i start-upów, jak XTPL czy SensDx, a jednocześnie jest wiarygodnym i pożądanym partnerem dla międzynarodowych korporacji, takich jak Roche, Pfizer, Amgen czy LG Electronics.
Sieć Badawcza Łukasiewicz to trzecia pod względem wielkości sieć badawcza w Europie. Dostarcza kompletne i konkurencyjne rozwiązania technologiczne. Potencjał sieci skupia się wokół takich obszarów badawczych jak: zdrowie, inteligentna mobilność, transformacja cyfrowa oraz zrównoważona gospodarka i energia.