Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

MZ: 141 nowych przypadków COVID-19, liczba zarażonych sięgnęła 22 964

0
Podziel się

Mamy 141 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych. Liczba zarażonych wzrosła do 22 964, poinformowało Ministerstwo Zdrowia (MZ). Łącznie zmarły 1 043 osoby.

MZ: 141 nowych przypadków COVID-19, liczba zarażonych sięgnęła 22 964
bEqlrwRh

"Mamy 141 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem z województw: śląskiego (98), dolnośląskiego (13), opolskiego (9), świętokrzyskiego (6), wielkopolskiego (5), zachodniopomorskiego (4), pomorskiego (3), podkarpackiego (2), lubuskiego (1)" - podał resort na swoim profilu na Twitterze.

"Z przykrością informujemy o śmierci 5 osób zakażonych koronawirusem (wiek-płeć, miejsce zgonu): 85-K Zgierz, 65-K Poznań, 86-K Starachowice, 51-K, 87-K Racibórz. Wszystkie osoby miały choroby współistniejące" - poinformowano także.

Łączna liczba chorych, u których potwierdzono zakażenie to 22 964 osoby. Pacjenci znajdują się w szpitalach jednoimiennych, które zajmują się wyłącznie pacjentami zarażonymi koronawirusem.

bEqlrwRj

Z danych MZ wynika, że dotychczas przeprowadzono ponad 846,7 tys. testów, w tym w ciągu ostatniej doby ponad 21,9 tys.

Według danych resortu na dzisiaj rano, hospitalizowanych było 2 035 osób, 79 995 zostało objętych kwarantanną, a 18 224 - nadzorem epidemiologicznym. Dotychczas zmarły 1 043 osoby. Wyzdrowiało 10 692 osób.

Od ponad dwóch miesięcy obowiązuje stan epidemii. Zajęcia w szkołach i przedszkolach są zawieszone do 7 czerwca, egzaminy ośmioklasisty i maturalne mają odbyć się w czerwcu.

Za naruszenie zasad kwarantanny grozi od 5 tys. zł do 30 tys. zł.

bEqlrwRp

Jednocześnie znoszone są ograniczenia, ich tempo i zakres zależeć ma od sytuacji epidemiologicznej w kraju. Od najbliższej soboty zniesione zostają ograniczenia dotyczące handlu i gastronomii. Nie będzie też obowiązku noszenia maseczek na otwartych przestrzeniach, ale nadal obowiązkowe jest zachowanie dwumetrowego dystansu. W sklepie, w środkach komunikacji publicznej, w kościołach, kinach maseczki będą obowiązkowe.

Od 6 czerwca otwarte zostaną kina, teatry, filharmonie. A także w tym kluby fitness, solaria, salony tatuażu, baseny. Będzie też możliwość organizowania wesel i przyjęć do 150 osób oraz koncertów plenerowych (także z ograniczeniem liczby osób)

Wcześniej, w ramach III etapu odmrażania polskiej gospodarki otwarto restauracje, bary i kawiarnie, a także salony fryzjerskie i kosmetyczne. Więcej osób może korzystać z boisk i innych obiektów sportowych. W autobusach i tramwajach wolnych może pozostać jedynie 30% wszystkich miejsc (dotychczas było to 50% miejsc siedzących). Od 25 maja wznowione zostały zajęcia opiekuńczo-dydaktyczne w szkołach dla klas I-III. Stopniowo będzie też dopuszczana możliwość przeprowadzania konsultacji z nauczycielami. Wznawiane są także zajęcia w domach kultury.

Od 4 maja otwarto galerie handlowe, hotele i miejsca noclegowe, a także biblioteki i muzea. Można także prowadzić ćwiczenia rehabilitacyjne. Od 6 maja mogą być otwierane żłobki i przedszkola (decyzje będą należeć do jednostek samorządu terytorialnego).

bEqlrwRq

Otwarto niektóre boiska i stadiony, wracają rozgrywki piłkarskie.

W związku z kryzysem podjęto działania osłonowe dla przedsiębiorców. W życie weszły już ustawy, dotyczące możliwości przesuwania środków unijnych, dopłat do ubezpieczeń społecznych, możliwości pożyczek z kilkunastomiesięczną karencją w spłacie i innych form wsparcia.

Dotychczas na świecie zanotowano ponad 5,8 mln potwierdzonych przypadków zachorowania na koronawirusa w 188 krajach. Najwięcej w Stanach Zjednoczonych (ponad 1,7 mln). W ostatnich dniach najszybciej - poza Stanami Zjednoczonymi - wzrasta liczba zarażonych i w Brazylii (438 tys.) i Rosji (koronawirusa wykryto u ponad 379 tys. osób)

Wirus pojawił się w końcu ub. roku w Chinach (gdzie od tamtego czasu zachorowało ponad 84 tys. osób).

bEqlrwRr

W Europie najwięcej zachorowań stwierdzono w Wielkiej Brytanii (ponad 270 tys.), Hiszpanii (ponad 236 tys.), we Włoszech (ponad 231 tys.), we Francji (ponad 186 tys.), Niemczech (ponad 182 tys.). A także ponad 57 tys. w Belgii, ponad 46 tys. w Niderlandach i ponad 30 tys. w Szwajcarii.

Wśród państw Europy Środkowej, najwięcej potwierdzonych zakażeń zanotowano na Białorusi - ponad 39 tys. i na Ukrainie - 22 tys. oraz w Rumunii - ponad 18 tys. i w Czechach - ponad 9 tys.

Spośród wszystkich dotychczas zarażonych koronawirusem zmarło ponad 360 tys. osób. Wśród nich: ponad 101 tys. w Stanach Zjednoczonych, ponad 36 tys. osób w Wielkiej Brytanii, ponad 33 tys. we Włoszech, ponad 28 tys. osób we Francji i ponad 27 tys. w Hiszpanii.

Znaczącą poprawę (bądź wyleczenie) odnotowano u ponad 2,4 mln pacjentów na świecie, w tym u ponad 399 tys. pacjentów w Stanach Zjednoczonych, u ponad 177 tys. pacjentów w Brazylii, u ponad 164 tys. pacjentów w Niemczech, u 150 tys. pacjentów w Hiszpanii, we Włoszech i w Rosji.

bEqlrwRs

(ISBnews)

bEqlrwRK
giełda
wiadomości
giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)