Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

MZ: 205 nowych przypadków COVID-19, liczba zarażonych sięgnęła 27 365

0
Podziel się

Mamy 205 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych. Liczba zarażonych wzrosła do 27 365, poinformowało Ministerstwo Zdrowia (MZ). Łącznie zmarły 1 172 osoby.

MZ: 205 nowych przypadków COVID-19, liczba zarażonych sięgnęła 27 365
(, Credit line: Andrzej Hulimka / Forum)
bEpzzMvF

"Mamy 205 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem z województw: z województw: śląskiego (126), małopolskiego (26), podlaskiego (15), świętokrzyskiego (14), opolskiego (6), pomorskiego (5), dolnośląskiego (4), lubelskiego (4), lubuskiego (2), kujawsko-pomorskiego (1), wielkopolskiego (1), zachodniopomorskiego (1)" - podał resort na swoim profilu na Twitterze.

"Z przykrością informujemy o śmierci 6 osób zakażonych koronawirusem (wiek-płeć, miejsce zgonu): 73-K Poznań, 60-K Łódź, 76-M, 73-K, 73-M Zgierz, 69-M Rybnik" - poinformowano także.

Łączna liczba chorych, u których potwierdzono zakażenie to 27 365 osób. Pacjenci znajdują się głównie w szpitalach jednoimiennych, które zajmują się wyłącznie pacjentami zarażonymi koronawirusem.

bEpzzMvH

Z danych MZ wynika, że dotychczas przeprowadzono ponad 1,07 mln testów, w tym w ciągu ostatniej doby ponad 14,4 tys.

Według danych resortu na dzisiaj rano, hospitalizowanych było 2 039 osób, 84 913 zostały objęte kwarantanną, a 19 496 - nadzorem epidemiologicznym. Dotychczas zmarły 1 172 osoby. Wyzdrowiało 13 196 osób.

Od blisko trzech miesięcy obowiązuje stan epidemii. Zajęcia w szkołach i przedszkolach do końca roku szkolnego będą odbywać się w systemie online, uczniowie do końca czerwca nie wrócą już do szkół.

Jednocześnie znoszone są ograniczenia, ich tempo i zakres zależeć ma od sytuacji epidemiologicznej w kraju. Od ponad tygodnia zniesione są ograniczenia dotyczące handlu i gastronomii. Nie ma też obowiązku noszenia maseczek na otwartych przestrzeniach, ale nadal obowiązkowe jest zachowanie dwumetrowego dystansu. W sklepie, w środkach komunikacji publicznej, kościołach, kinach maseczki nadal są obowiązkowe.

bEpzzMvN

Od soboty otwarte są kina, teatry, filharmonie, a także kluby fitness, solaria, salony tatuażu, baseny. Jest też już możliwość organizowania wesel i przyjęć do 150 osób oraz koncertów plenerowych (także z ograniczeniem liczby osób).

Wcześniej, w ramach III etapu odmrażania polskiej gospodarki otwarto restauracje, bary i kawiarnie, a także salony fryzjerskie i kosmetyczne. Więcej osób może korzystać z boisk i innych obiektów sportowych. Od 25 maja wznowione zostały zajęcia opiekuńczo-dydaktyczne w szkołach dla klas I-III. Stopniowo dopuszczana jest możliwość przeprowadzania konsultacji z nauczycielami. Wznawiane są także zajęcia w domach kultury.

Od 4 maja otwarto galerie handlowe, hotele i miejsca noclegowe, a także biblioteki i muzea. Można prowadzić ćwiczenia rehabilitacyjne. Od 6 maja mogą być otwierane żłobki i przedszkola (decyzje należą do jednostek samorządu terytorialnego).

Otwarto niektóre boiska i stadiony, wracają rozgrywki piłkarskie, a za kilkanaście dni - na stadionach będą mogli być obecni kibice (pod warunkiem, że zapełnione będzie jedynie 25% miejsc).

bEpzzMvO

W związku z kryzysem podjęto działania osłonowe dla przedsiębiorców. W życie weszły już ustawy, dotyczące możliwości przesuwania środków unijnych, dopłat do ubezpieczeń społecznych, możliwości pożyczek z kilkunastomiesięczną karencją w spłacie i innych form wsparcia.

Dotychczas na świecie zanotowano ponad 7,1 mln potwierdzonych przypadków zachorowania na koronawirusa w 188 krajach. Najwięcej w Stanach Zjednoczonych (ponad 1,9 mln). W ostatnich dniach najszybciej - poza Stanami Zjednoczonymi - wzrasta liczba zarażonych i w Brazylii (707 tys.), Rosji (koronawirusa wykryto u ponad 476 tys. osób) i Indiach (ponad 267 tys.).

Wirus pojawił się w końcu ub. roku w Chinach (gdzie od tamtego czasu zachorowało ponad 84 tys. osób).

W Europie najwięcej zachorowań stwierdzono w Wielkiej Brytanii (ponad 288 tys.), Hiszpanii (ponad 241 tys.), we Włoszech (ponad 235 tys.), we Francji (ponad 191 tys.), Niemczech (ponad 186 tys.). A także ponad 59 tys. w Belgii, ponad 47 tys. w Niderlandach i ponad 30 tys. w Szwajcarii.

bEpzzMvP

Wśród państw Europy Środkowej, najwięcej potwierdzonych zakażeń zanotowano na Białorusi - ponad 49 tys. i na Ukrainie - 27 tys. oraz w Rumunii - ponad 20 tys. i w Czechach - ponad 9 tys.

Spośród wszystkich dotychczas zarażonych koronawirusem zmarło ponad 406 tys. osób. Wśród nich: ponad 111 tys. w Stanach Zjednoczonych, ponad 40 tys. osób w Wielkiej Brytanii, ponad 33 tys. we Włoszech.

Znaczącą poprawę (bądź wyleczenie) odnotowano u ponad 3,2 mln pacjentów na świecie, w tym u ponad 518 tys. pacjentów w Stanach Zjednoczonych, u ponad 378 tys. pacjentów w Brazylii, u ponad 230 tys. pacjentów w Rosji, u ponad 169 tys. pacjentów w Niemczech i u 166 tys. pacjentów we Włoszech.

bEpzzMwi
giełda
wiadomości
giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)