Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

MZ: 506 nowych przypadków COVID-19, liczba zarażonych sięgnęła 30 701

0
Podziel się:

Mamy 506 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych. Liczba zarażonych wzrosła do 30 701, poinformowało Ministerstwo Zdrowia (MZ). Łącznie zmarło 1 286 osób.

MZ: 506 nowych przypadków COVID-19, liczba zarażonych sięgnęła 30 701
(Flickr)

"Mamy 506 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem z województw: śląskiego (209), łódzkiego (64), mazowieckiego (57), dolnośląskiego (36), małopolskiego (23), świętokrzyskiego (22), podkarpackiego (19), podlaskiego (18), wielkopolskiego (12), lubelskiego (11), warmińsko-mazurskiego (9), lubuskiego (7), opolskiego (7), pomorskiego (6), kujawsko-pomorskiego (3), zachodniopomorskiego (3)" - podał resort na swoim profilu na Twitterze.

"Z przykrością informujemy o śmierci 14 osób zakażonych koronawirusem (wiek-płeć, miejsce zgonu): 71-M, 69-M Warszawa, 81-K, 95-K, 73-M Radom, 87-K, 87-K, 87-M, 78-M Zgierz, 73-M Tychy, 57-M, 68-M Gliwice, 85-M Zawiercie, 84-K Starachowice. Większość osób miała choroby współistniejące" - poinformowano także.

Łączna liczba chorych, u których potwierdzono zakażenie to 30 701 osób. Pacjenci znajdują się głównie w szpitalach jednoimiennych, które zajmują się wyłącznie pacjentami zarażonymi koronawirusem.

Z danych MZ wynika, że dotychczas przeprowadzono ponad 1,221 mln testów, w tym w ciągu ostatniej doby ponad 19 tys.

Według danych resortu na dzisiaj rano, hospitalizowanych było 1 693 osób, 96 255 było objętych kwarantanną, a 17 195 - nadzorem epidemiologicznym. Dotychczas zmarło 1 286 osób. Wyzdrowiało 14 921 osób.

Od blisko trzech miesięcy obowiązuje stan epidemii. Zajęcia w szkołach i przedszkolach do końca roku szkolnego będą odbywać się w systemie online, uczniowie do końca czerwca nie wrócą już do szkół.

Jednocześnie zniesiono szereg wprowadzonych wcześniej ograniczeń. Od 30 maja zniesione są ograniczenia dotyczące handlu i gastronomii. Nie ma też obowiązku noszenia maseczek na otwartych przestrzeniach, ale nadal obowiązkowe jest zachowanie dwumetrowego dystansu. W sklepie, w środkach komunikacji publicznej, kościołach, kinach maseczki nadal są obowiązkowe.

Od 6 czerwca otwarte są niektóre kina, teatry, filharmonie, a także kluby fitness, solaria, salony tatuażu, baseny (właściciele i zarządcy sami mogą odejmować decyzje w sprawie otwarcia). Jest też już możliwość organizowania wesel i przyjęć do 150 osób oraz koncertów plenerowych (także z ograniczeniem liczby osób).

Wcześniej, w ramach III etapu odmrażania polskiej gospodarki otwarto restauracje, bary i kawiarnie, a także salony fryzjerskie i kosmetyczne. Więcej osób może korzystać z boisk i innych obiektów sportowych. Od 25 maja wznowione zostały zajęcia opiekuńczo-dydaktyczne w szkołach dla klas I-III. Stopniowo dopuszczana jest możliwość przeprowadzania konsultacji z nauczycielami. Wznawiane są także zajęcia w domach kultury.

Od 4 maja otwarte są galerie handlowe, hotele i miejsca noclegowe, a także biblioteki i muzea. Można prowadzić ćwiczenia rehabilitacyjne. Od 6 maja mogą być otwierane żłobki i przedszkola (decyzje należą do jednostek samorządu terytorialnego).

Otwarto niektóre boiska i stadiony, wróciły rozgrywki piłkarskie, a za kilka dni - na stadionach będą mogli być obecni kibice (pod warunkiem, że zapełnione będzie jedynie 25% miejsc).

W związku z kryzysem podjęto działania osłonowe dla przedsiębiorców. W życie weszły już ustawy, dotyczące możliwości przesuwania środków unijnych, dopłat do ubezpieczeń społecznych, możliwości pożyczek z kilkunastomiesięczną karencją w spłacie i innych form wsparcia.

Dotychczas na świecie zanotowano ponad 8,1 mln potwierdzonych przypadków zachorowania na koronawirusa w 188 krajach. Najwięcej w Stanach Zjednoczonych (ponad 2,1 mln). W ostatnich dniach najszybciej - poza Stanami Zjednoczonymi - wzrasta liczba zarażonych i w Brazylii (923 tys.), Rosji (koronawirusa wykryto u ponad 544 tys. osób) i Indiach (ponad 354 tys.).

Wirus pojawił się w końcu ub. roku w Chinach (gdzie od tamtego czasu zachorowało ponad 84 tys. osób), w ostatnich dniach pojawiają się doniesienia o kolejnym źródle zakażeń w Chinach i wprowadzeniu obostrzeń, m.in. zamknięciu szkół.

W Europie najwięcej zachorowań stwierdzono w Wielkiej Brytanii (ponad 299 tys.), Hiszpanii (ponad 244 tys.), we Włoszech (ponad 236 tys.), we Francji (ponad 194 tys.), Niemczech (ponad 188 tys.). A także ponad 60 tys. w Belgii, ponad 49 tys. w Niderlandach i ponad 31 tys. w Szwajcarii.

Wśród państw Europy Środkowej, najwięcej potwierdzonych zakażeń zanotowano na Białorusi - ponad 55 tys. i na Ukrainie - 33 tys. oraz w Rumunii - ponad 22 tys. i w Czechach - ponad 10 tys.

Spośród wszystkich dotychczas zarażonych koronawirusem zmarło ponad 443 tys. osób. Wśród nich: ponad 116 tys. w Stanach Zjednoczonych, ponad 42 tys. osób w Wielkiej Brytanii, ponad 34 tys. we Włoszech.

Znaczącą poprawę (bądź wyleczenie) odnotowano u ponad 3,9 mln pacjentów na świecie, w tym u ponad 583 tys. pacjentów w Stanach Zjednoczonych, u ponad 490 tys. pacjentów w Brazylii, u ponad 293 tys. pacjentów w Rosji, u ponad 172 tys. pacjentów w Niemczech i u 178 tys. pacjentów we Włoszech.

giełda
wiadomości
giełda na żywo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)