Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

MZ chce objąć pacjentów z COVID-19 programem domowej opieki medycznej

0
Podziel się:

Ministerstwo Zdrowia chce, aby wszyscy pacjenci z dodatnim wynikiem testu na koronawirusa zostali włączeni do programu domowej opieki medycznej, którego celem jest zdalne monitorowanie zdrowia pacjentów, poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski. Automatycznie do tego programu mają zostać włączeni pacjenci po 55. roku życia.

MZ chce objąć pacjentów z COVID-19 programem domowej opieki medycznej

Program będzie funkcjonował w oparciu o system PulsoCare wykorzystując pulsoksymetr jako narzędzie diagnostyczne. Operatorem systemu jest PZU Zdrowie.

"Program jest przeznaczony dla wszystkich Polaków, którzy mają dodatni wynik testu COVID-owego, natomiast w przypadku osób, które mają więcej niż 55 lat następuje tzw. automatyczna kwalifikacja" - powiedział Niedzielski podczas wideokonferencji prasowej.

W ramach kwalifikacji automatycznej osoby po 55. roku życia, które podczas badania podają numer telefonu komórkowego, otrzymają SMS-a, a następnie będą mogli odebrać paczkę z pulsoksymetrem, którą dostarczy im Poczta Polska.

Natomiast osoby poniżej 55. roku życia mogą zarejestrować się na formularzu, dostępnym na stronie Ministerstwa Zdrowia (MZ), bądź poprzez kontakt z lekarzem rodzinnym. Obecnie w systemie zarejestrowanych jest ponad 7 tys, lekarzy rodzinnych. Niedzielski podkreślił, że ministerstwo "namawia wszystkich".

Po rejestracji pacjenta poczta przesyła pulsoksymetr do pacjenta, a pacjent na swoim smartfonie instaluje aplikację PulsoCare. Aplikacja dostępna jest sklepie Google i w sklepie App. Aby ją uruchomić w ramach programu, trzeba wprowadzić specjalny kod, który pacjent otrzymuje po rejestracji. Po uruchomieniu pulsoksymetru, stan zdrowia pacjenta jest monitorowany.

"Wszystkie te wyniki są przesyłane do centrum, gdzie konsultanci i lekarze na stałe monitorują, jak wygląda saturacja danego pacjenta i w przypadku kryzysu czy jakichś wątpliwości następuje kontakt telefoniczny i ewentualność wezwania w odpowiednim momencie zespołu ratownictwa medycznego" - wyjaśnił Niedzielski.

Po zakończeniu udziału w programie, pulsoksymetr należy zwrócić. Odbiera go Poczta Polska.

Niedzielski poinformował, że rozpoczęło się już wysyłanie pulsoksymetrów do pacjentów. Wedle szacunków będą ich mieli dzisiaj łącznie 10 tys.

"Chcemy, aby pulsoksymetr dostępny był dla każdego, od tego może zależeć uchwycenie momentu od którego potrzebujecie państwo pomocy. To jest nasze narzędzie jak zmniejszyć liczbę zgonów" - zaznaczył Niedzielski.

Poinformował, że informacje na ten programu domowej opieki medycznej można znaleźć na stronach Ministerstwa Zdrowia lub dzwoniąc na infolinię Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ).

media
telekomunikacja
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)