Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Nastroje konsumentów załamały się. Barometr Rynku Consumer Finance najniżej w historii

1
Podziel się

Gwałtownie załamały się oczekiwania gospodarstw domowych co do przyszłej sytuacji gospodarczej. Mocno wzrosły też obawy o pracę. Przez to wielu Polaków rezygnuje z większych wydatków.

 Gwałtownie załamały się oczekiwania gospodarstw domowych co do przyszłej sytuacji gospodarczej, wzrosły obawy co do bezrobocia.
Gwałtownie załamały się oczekiwania gospodarstw domowych co do przyszłej sytuacji gospodarczej, wzrosły obawy co do bezrobocia. (Getty Images)
bEpwVyNx

W drugim kwartale wartość Barometru Consumer Finance spadła do 46 pkt z 60,7 pkt odnotowanych poprzednio - wynika z badania Związku Przedsiębiorstw Finansowych (ZPF) i Instytutu Rozwoju Gospodarczego Szkoły Głównej Handlowej (IRG SGH).

Łącznie w pierwszym półroczu spadek wyniósł prawie 26 pkt. Oznacza to największy spadek w historii badania. Skąd taki wynik?

- Znaczne obniżenie poziomu wskaźników jest spowodowane wpływem pogarszających się ocen gospodarstw domowych odnośnie sytuacji makroekonomicznej i własnej sytuacji finansowej. Gwałtownie załamały się oczekiwania gospodarstw domowych co do przyszłej sytuacji gospodarczej, wzrosły obawy co do bezrobocia - komentuje wyniki współautor badań Sławomir Dudek z IRG SGH.

bEpwVyNz

Ogromny spadek wartości barometru wskazuje na możliwe znaczące ograniczenie popytu na usługi rynku consumer finance w nadchodzących miesiącach. Mowa o kredytach gotówkowych, konsumpcyjnych i ratalnych oraz różnego rodzaju pożyczkach.

Zobacz także: Balcerowicz o polityce gospodarczej PiS. "Niezwykłe szkodnictwo"

W raporcie wskazuje się, że prawdopodobieństwo dokonania poważnych wydatków zmniejszyło się we wszystkich badanych grupach. W największym stopniu pesymizm dotknął wydatków na dobra trwałego użytku i wydatków na remont mieszkania (spadek o 24 pkt w obu przypadkach). Mocno ograniczone zostały również plany zakupu samochodów.

bEpwVyNF

Zmniejszyła się także skłonność do finansowania tych wydatków z kredytu - zakup samochodu w całości lub w części z kredytu chce sfinansować obecnie około 76 proc. badanych. W ciągu dwóch kwartałów udział ten obniżył się o około 9 pkt, choć nadal jest wyższy niż przed rokiem.

- Aktualne wskazania barometru rynku consumer finance (BRCF), zapowiadające ograniczenia w popycie gospodarstw domowych na produkty kredytowe, korespondują ze zmianami w politykach kredytowych banków i instytucji pożyczkowych, polegającymi na zaostrzeniu kryteriów akceptacji wniosków klientów o produkty kredytowe - wskazuje prezes ZPF Andrzej Roter.

bEpwVyNG

Oba czynniki zapewne będą się wzmacniać, co może mieć negatywny wpływ na tempo przywracania gospodarki na ścieżkę wzrostu.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

bEpwVyOa
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(1)
skorpion
rok temu
Trzeba było z tej ścieżki nie schodzić