Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

NCBR dofinansuje 56 projektów na Mazowszu na kwotę ok. 500 mln zł

0
Podziel się:

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) ogłosiło wyniki konkursu "Ścieżka dla Mazowsza". Do dofinansowania zostało wybranych 56 projektów na łączną kwotę niemal 500 mln zł, podała spółka.

NCBR dofinansuje 56 projektów na Mazowszu na kwotę ok. 500 mln zł
bEEnCLGZ

Do konkursu mogły zgłosić się przedsiębiorstwa, konsorcja przedsiębiorstw oraz konsorcja naukowo-przemysłowe, planujące realizację prac badawczo-rozwojowych na terenie województwa mazowieckiego. O dofinansowanie walczyło 211 projektów. Wartość wnioskowanego w nich dofinansowania wyniosła 2 mld zł, podano.

"Województwo mazowieckie jest niezaprzeczalnym liderem wśród regionów Polski pod względem rozwoju nauki oraz innowacyjności, czego dowiódł konkurs 'Ścieżka dla Mazowsza'. Przedsiębiorcy z regionu zgłosili wiele przyszłościowych projektów. Duże zainteresowanie konkursem to wyraźny znak, że w rodzinnych firmach, w szczególności z sektora MŚP, leży ogromny potencjał, który odpowiednio stymulowany przyniesie wymierne korzyści dla polskiej gospodarki" - powiedział wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Wojciech Maksymowicz, cytowany w komunikacie.

Mimo absorpcji funduszy europejskich z perspektywy 2014-2020 (środki na tzw. kopertę mazowiecką zostały rozdysponowane już pod koniec 2017 roku), przedsiębiorcy z Mazowsza nadal mają innowacyjne pomysły, których realizację warto wesprzeć. NCBR, od ponad dekady wspierające innowacyjność w Polsce, reaguje na zgłaszane przez rynek potrzeby. Konkurs "Ścieżka dla Mazowsza" to odpowiedź na oczekiwania właśnie tych przedsiębiorców, podkreślono.

bEEnCLHb

"Wsłuchujemy się w głos rynku - wygospodarowaliśmy z oszczędności w ramach środków krajowych dodatkową pulę pieniężną dla Mazowsza, upraszczając jednocześnie zasady i nie precyzując zakresu tematycznego zgłaszanych wniosków. Efekt? Niemal 500 mln zł, które trafią do przedsiębiorców z regionu na wsparcie innowacyjnych projektów. Utwierdza nas to w przekonaniu, że kroczymy w dobrą stronę" - dodał dyrektor NCBR Wojciech Kamieniecki.

Otrzymane w ramach dofinansowania środki przedsiębiorcy będą mogli przeznaczyć na badania przemysłowe, prace rozwojowe, rozwój technologii do tej pory nieskomercjalizowanej, a także uzyskanie ochrony prawa własności przemysłowej oraz realizację ochrony własności przemysłowej. W ramach konkursu realizowane będą takie projekty jak chociażby opracowanie innowacyjnego szyfratora online, satelitarny system laserowego wykrywania zagrożeń kolizyjnych czy opracowanie substytutu czerwonych krwinek. Najwyższe dofinansowanie w konkursie - 51 mln zł - otrzymał projekt opracowania wybranych technologii napędowych nowej generacji z elementami hybrydowymi do samolotów wąskokadłubowych, zgłoszony przez firmę General Electric Company Polska, podsumowano.

bEEnCLHC
media
telekomunikacja
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)