Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

NCBR przeznaczy ok. 90 mln zł na wsparcie projektów dot. cyberbezpieczństwa

0
Podziel się

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) w ramach czwartego konkursu CyberSecIdent - Cyberbezpieczeństwo i e-Tożsamość przeznaczy niemal 90 mln zł na wsparcie łącznie 10 projektów B+R z obszaru cyberbezpieczeństwa, podało NCBR.

NCBR przeznaczy ok. 90 mln zł na wsparcie projektów dot. cyberbezpieczństwa
bDzexpIR

W czwartym konkursie programu do NCBR wpłynęło 15 wniosków o dofinansowanie innowacyjnych projektów. Po dokonaniu wnikliwej oceny eksperckiej 10 z nich zostało rekomendowanych do dofinansowania, podano.

"Wskaźnik sukcesu w czwartym konkursie wynosi aż 66% - pokazuje to, że trafiły do nas wysokiej jakości, przyszłościowe projekty. Dlatego, mając na uwadze entuzjastyczne opinie ekspertów oceniających wnioski oraz istotę działań w nich przewidzianych, zdecydowaliśmy o zwiększeniu budżetu na dofinansowanie - z zakładanych 70 mln zł na niemal 90" - wyjaśnił dyrektor NCBR Wojciech Kamieniecki, cytowany w komunikacie.

Wśród pozytywnie ocenionych projektów część koncentruje się na rozwiązaniach dotyczących sieci 5G. Tego zagadnienia dotyczą m.in. najlepiej oceniony projekt konsorcjum z Politechniką Warszawską w roli lidera pod tytułem "Struktura bezpieczeństwa sieci 5G opartej na wielu dostawcach: specyfikacja, wdrożenie i rozwój procesu ewaluacji" czy projekt konsorcjum z Wojskowym Instytutem Łączności im. prof. Janusza Groszkowskiego jako liderem p.n. "Zaawansowanie metody i techniki wykrywania i przeciwdziałania atakom na infrastrukturę dostępową i aplikacje sieci 5G". Część projektów dotyczy zakresu internetu rzeczy (lider konsorcjum: Sieć Badawcza Łuksiewicz - Instytut Technik Innowacyjnych EMAG, projekt "Budowa narzędzia dedykowanego dla ochrony użytkowników, systemów i urządzeń internetu rzeczy, w oparciu o uczenie maszynowe i analizę behawioralną"), jak również zabezpieczeń przed atakami (lider konsorcjum: Timsi, projekt: uniwersalny system wczesnej detekcji i unieszkodliwiania złośliwego oprogramowania typu
ransomware). Projekty otrzymają od 4 do 13 mln zł wsparcia z NCBR. Maksymalny okres ich realizacji to 3 lata, wskazano również.

bDzexpIT

Program CyberSecIdent koncentruje się na rozwiązaniach technologicznych ułatwiających współpracę i koordynację działań między różnymi domenami bezpieczeństwa cyberprzestrzeni ze szczególnym uwzględnieniem cyfrowej tożsamości. Jego celem jest wsparcie projektów, które w największym stopniu przyczynią się do podniesienia poziomu bezpieczeństwa cyberprzestrzeni Polski przez zwiększenie dostępności narzędzi sprzętowo-programistycznych (z wyłączeniem rozwiązań tj. platformy zarządzania cyfrową tożsamością).

Czwarty konkurs skierowany był do konsorcjów. O dofinansowanie mogły ubiegać się konsorcja naukowe, złożone z co najmniej dwóch jednostek naukowych lub naukowo-przemysłowe, w skład których wchodzą co najmniej jedna jednostka naukowa oraz co najmniej jeden przedsiębiorca. Każdy ze zgłoszonych projektów musiał obejmować zarówno fazę badawczą, jak i fazę przygotowań do wdrożenia. Zakres tematyczny konkursu zawierał takie zagadnienia, jak: technologie i rozwiązania w zakresie wykrywania, prezentacji oraz ochrony przed zagrożeniami w cyberprzestrzeni i skutkami ich wystąpienia na poziomie państwa; technologie i rozwiązania w zakresie tożsamości cyfrowej, z uwzględnieniem aspektów prywatności; metodyki, techniki i procesy w obszarze analizy cyberbezpieczeństwa i cyfrowej tożsamości oraz ich wdrożenia, podsumowano.

bDzexpJu
media
telekomunikacja
KOMENTARZE
(0)