Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Niemcy zostają w mBanku. Commerzbank rezygnuje ze sprzedaży udziałów

Niemiecki Commerzbank jednak nie będzie sprzedawał mBanku. Jako powód wskazuje trudne warunki rynkowe wywołane m.in. epidemią koronawirusa.

Podziel się
Dodaj komentarz
(NurPhoto via Getty Images)
mBank już nie jest na sprzedaż.

Przez wiele miesięcy spekulowano na temat sprzedaży mBanku, którego pozbyć chciał się niemiecki Commerzbank. Sprzedaż należących do niego blisko 70 proc. udziałów miała pozwolić na zwiększenie własnych kapitałów. Już wiadomo, że do jednej z większych transakcji na polskim rynku bankowym nie dojdzie.

Przedstawiciele niemieckiego banku zapowiedzieli, że nie będą sprzedawać mBanku, powołując się na złe warunki rynkowe - donosi agencja Reuters.

Dodaje, że Commerzbank postanowił zachować swój udział i oficjalnie zakończyć proces sprzedaży.

Balcerowicz o polityce gospodarczej PiS. "Niezwykłe szkodnictwo"

Epidemia koronawirusa i globalny kryzys nią wywołany nie sprzyja tego typu transakcjom. W obecnej sytuacji trudno byłoby znaleźć inwestora, który byłby gotów zapłacić duże pieniądze za mBank. Wystarczy spojrzeć na wycenę giełdową, by zorientować się, że od początku roku wartość rynkowa banku spadła o połowę. Jeszcze w styczniu kapitalizacja mBanku wynosiła 16-17 mld zł. Teraz to już poniżej 8 mld zł.

Nie można wykluczać, że gdy sytuacja się uspokoi Commerzbank wróci do tematu sprzedaży udziałów.

O szykowaniach do sprzedaży mBanku Niemcy informowali we wrześniu, publikując nową strategię Commerzbanku. Komentując te zapowiedzi, premier Mateusz Morawiecki wskazywał, że polskie instytucje finansowe same będą analizować aktywa i pasywa mBanku, jeśli dojdzie do jego wystawienia na sprzedaż przez Commerzbank.

Wiele mówiło się o przejęciu mBanku przez jeden z polskich banków. W grze były m.in. Pekao i PKO BP. Pierwszy z nich miał nawet złożyć ofertę zakupu udziałów.

Jeśli Pekao udałoby się przejąć konkurenta, transakcja ta mogłaby sporo namieszać w sektorze bankowym. Zmieniłby się wtedy układ sił. Dotychczasowy niekwestionowany lider, jakim jest PKO BP, zostałby zdetronizowany. Pod względem wartości posiadanych aktywów musiałby uznać wyższość działających razem Pekao i mBanku.

mBank należy do czołówki uniwersalnych banków komercyjnych w Polsce. Jest notowany na GPW od 1992 roku. Jego aktywa na koniec 2019 roku miały wartość 158,72 mld zł.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

Tagi: mbank, commerzbank, sprzedaż, banki, koronawirus, wiadomości, giełda
Źródło:
Reuters
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
11-05-2020

wam też polecambardzo chcę powrotu bezrobocia 20%, stawek godzinowych 6 zł brutto, waloryzacji 3-4 zł, benzyny po 6 zł, bezkarnego złodziejstwa i łapówkarstwa i … Czytaj całość

11-05-2020

FHjakieś 800-900 mld zł Polacy stracili do tej pory na złodziejskiej prywatyzacji banków w III RP przez rządy SLD PSL i PO

11-05-2020

FhurI chwała Panu że tak się stało. W przypadku przejęcia tego banku przez spółkę państwowa zrobiłbym bankowi ostateczne pożegnanie.

Rozwiń komentarze (31)