Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

NN: Wg 60% Polaków postęp techn. pozwoli lepiej łączyć pracę z życiem prywatnym

0
Podziel się:

W ciągu najbliższych 20 lat nowe technologie komunikacyjne będą jeszcze lepiej i skuteczniej łączyć ludzi. oraz coraz silniej, a jednocześnie w sposób coraz mniej zauważalny dla użytkowników determinować styl życia, wynika z raportu "Rodzina Przyszłości" opracowanego przez DELab UW na zlecenie Nationale-Nederlanden. Ponad połowa Polaków (57%) uważa, że dzięki postępowi technologicznemu łatwiej będzie łączyć pracę i życie prywatne.

NN: Wg 60% Polaków postęp techn. pozwoli lepiej łączyć pracę z życiem prywatnym

"Urządzenia elektroniczne są obecnie jednym z naturalnych kanałów wymiany informacji oraz nawiązywania i podtrzymywania więzi między członkami rodziny. 58% badanych przyznaje, że koresponduje z dziećmi za pośrednictwem maili lub wiadomości na komunikatorze. Ponad 50% respondentów przyznaje, że dzwoni do bliskich przez Skype lub inne narzędzie. Wbrew obawom, smartfon i internet nie zabijają komunikacji w związku. Pary, które częściej komunikują się wirtualnie, na ogół lepiej komunikują się twarzą w twarz" - czytamy w raporcie.

W najbliższych dwóch dekadach upowszechni się "cyfrowy nomadyzm" - będziemy realizować obowiązki zawodowe z dowolnego miejsca na świecie. Coraz częściej będziemy pracować projektowo, w zespołach złożonych nie tylko z ludzi, ale też z maszyn. Coraz więcej zadań rutynowych i powtarzalnych - takich, których wykonanie przebiega według jasnej procedury, będzie ulegało automatyzacji, i to nie tylko w zawodach opartych na pracy fizycznej, ale przede wszystkim w tych opartych na pracy umysłowej, zaznaczono.

"Postępująca automatyzacja sprawi, że będziemy wykonywać głównie zadania wymagające kreatywności oraz takie, w których ważne są relacje z drugim człowiekiem. Prawie 60% Polaków uważa, że dzięki postępowi technologicznemu łatwiej będzie łączyć pracę i życie prywatne" - czytamy dalej.

Już dziś niemal wszyscy Polacy używają smartfonów i innych nowych technologii do komunikowania się z bliskimi.

"Telefony komórkowe weszły do powszechnego użytku w ciągu kilku lat od pojawienia się na rynku. Dziś własny smartfon ma 90% polskich dwunastolatków. 4 na 10 nastolatków nosi go zawsze przy sobie. 44% polskich dzieci w wieku 10-12 lat spędza w sieci około 2 godzin dziennie. Częściej niż europejscy rówieśnicy używają internetu dla rozrywki oraz w celu szukania praktycznych informacji. Najczęściej grają w gry online, oglądają filmy, słuchają muzyki lub korzystają z serwisów społecznościowych. 15% najmłodszych członków rodziny uczestniczy w lekcjach programowania" - wynika także z raportu.

Przeciętna polska rodzina nie boi się nowinek technologicznych i chętnie sięga po nowe urządzenia i rozwiązania, które poprawiają jakość życia. Dostęp do szerokopasmowego internetu ma aż 99% rodzin z dziećmi.

"70% Polaków uważa, że dostęp do sieci bardzo ułatwia im życie. Chętnie korzystamy z rozmaitych platform mediów społecznościowych, nie tylko tych, które służą do podtrzymywania relacji ze znajomymi, ale również tych, dzięki którym możliwe jest budowanie pozycji zawodowej. Coraz częściej kupujemy przez internet - na e-zakupy decyduje się już 62% Polaków" - czytamy również.

Autorzy raportu wskazują, że starzejące się społeczeństwo przyniesie wiele wyzwań w służbie zdrowia. Dostęp do usług medycznych i opiekuńczych staje się coraz trudniejszy i coraz kosztowniejszy. Nadzieję na rozwiązanie tej sytuacji daje rozwój technologiczny.

"Potencjał wykorzystania technologii w służbie zdrowia jest coraz bardziej oczywisty dla znacznej grupy Polaków. Aż 43% respondentów zgodziło się ze stwierdzeniem, że "będziemy zdrowsi dzięki wykorzystaniu robotów i sztucznej inteligencjiinteligencji w służbie zdrowia". 6 na 10 polskich rodziców szuka porad na temat zdrowia swoich dzieci u doktora Google" - wynika z raportu.

Pandemia koronawirusa przyczyniła się do tego, że wiele procesów technologicznych uległo znacznemu przyspieszeniu. Obecna sytuacja daje przedsmak przyszłości - za dwie dekady nasze życie będzie nasycone technologiami w sposób, który dziś trudno nam sobie wyobrazić. Trzech na czterech respondentów jest przekonanych, że w wyniku tego trudnego doświadczenia zdobędzie kolejne kompetencje cyfrowe, a także że wypracuje nowe nawyki w obszarze higieny cyfrowej.

Z badana wynika, że blisko 50% respondentów pracuje zdalnie, przy czym co dziesiąty respondent pracuje w systemie sporadycznych dyżurów.

"Znaczna część ankietowanych ze względu na charakter pracy, nie ma możliwości wykonywania obowiązków zdalnie. W regularnym trybie pracuje dziś blisko 40% badanych. Zadania w biurze częściej realizują mężczyźni (44%) niż kobiety (31%)" - czytamy dalej.

Trudności w obecnej sytuacji rodzi przede wszystkim brak własnego miejsca do pracy, z czym boryka się 425. badanych. Rodzice są również sfrustrowani koniecznością wspierania zdalnej edukacji dzieci - 44% badanych uważa, że nie ma do tego odpowiednich kompetencji.

Raport "Rodzina Przyszłości" oparty został na wynikach dwóch reprezentatywnych badań sondażowych przeprowadzonych przez Smartscope na zlecenie Nationale-Nederlanden opracowanych przez DELab UW.

W lutym 2020 r. grupa 1007 respondentów udzieliła odpowiedzi na pytania dotyczące sposobów wykorzystania technologii przez członków gospodarstwa domowego, swoich przyzwyczajeń związanych z jej użytkowaniem, a także opinii i odczuć odnoszących się do wpływu technologii na życie rodzinne.

Druga ankieta została przeprowadzona w wyjątkowej, bezprecedensowej sytuacji rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV-2 i choroby COVID-19 dynamicznie zmieniającej tryb funkcjonowania rodzin i intensyfikującej wykorzystanie technologii. Badanie przeprowadzono w dwóch pierwszych tygodniach marca na próbie 1 378 osób posiadających dzieci.

media
telekomunikacja
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)