Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

OFE w kwietniu na plusie. Mają dużo do nadrobienia

4
Podziel się

Fundusze emerytalne zakończyły kwiecień na plusie ze średnim wynikiem na poziomie 8,1 proc. – wynika z raportu Analizy.pl. To dobra informacja dla przyszłych emerytów, którzy należą do OFE. Zła jest taka, że to wciąż za mało, aby odrobić duże straty z poprzednich miesięcy.

OFE w kwietniu na plusie. Mają dużo do nadrobienia.
OFE w kwietniu na plusie. Mają dużo do nadrobienia. (Pixabay)
bEpWkFxh

Od 2014 roku otwarte fundusze emerytalne OFE zdecydowaną większość pieniędzy muszą trzymać w akcjach. Ich wyniki są zatem powiązane z sytuacją na GPW. A ostatnio ta nie była kolorowa. Od początku roku indeks szerokiego rynku WIG spadł o ponad 20 proc.

Jednak kwiecień na rynkach akcji upłynął pod znakiem odrabiania strat po potężnych przecenach z wcześniejszych tygodni. Silniejszym wzrostom przeszkadzało słabsze zachowanie banków, którym nie służy dwukrotna obniżka stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej.

Mimo to WIG zyskał w kwietniu +10,8 proc. Podobnie kształtują się wyniki funduszy emerytalnych, których portfele w ponad 80 proc. złożone są z akcji. W samym kwietniu jednostki wszystkich funduszy zyskały po 7-9 proc., a średni wynik wyniósł +8,1 proc. W konsekwencji, aktywa zgromadzone w OFE powiększyły się w kwietniu o ok. 9,3 mld zł. To jednak wciąż za mało, by odrobić wcześniejsze straty.

bEpWkFxj

Wyniki OFE (kwiecień 2020)

W ostatnich trzech latach OFE straciły około jednej czwartej środków. W kwietniu Komisja Nadzoru Finansowego poinformowała, że wysokość średniej ważonej stopy zwrotu wszystkich OFE za okres od 31 marca 2017 roku do 31 marca 2020 roku wynosi minus 25,141 proc.

Zobacz także: Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem
bEpWkFxp

Lepiej wygląda perspektywa 10-letnia, w której wszystkie OFE są na plusie, a średni wynik to +15,7 proc., przy czym wyniki poszczególnych funduszy wahają się od +7,0 proc. (Generali OFE) do +25,2 proc. (MetLife OFE).

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

bEpWkFxK
wiadomości
wiadomości
wiadomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(4)
Ciekawe, że
rok temu
ważne tematy (jak ten) szybciutko znikają ze strony głównej. Tylko dwa komentarze????
zus
rok temu
Tylko rozsądne inwestowanie we własnym zakresie pozwoli na godną emeryturę. zus, ofe, itp to wydmuszki do ssania ciężko zarobionej przez ludzi kasy i utrzymywania budżetowych darmozjadów (milicja, wojsko, sedziowie, posłowie, itp.)
J jak berety
rok temu
Odkladaj z PPK a będziesz palma.
bEpWkFxL
Giełda to prz...
rok temu
Zus to piramida finansowa a rząd, to złodzieje. Nic nowego.