Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Orlen zbuduje sieć na Słowacji. Początek ekspansji w najbliższych tygodniach

3
Podziel się

PKN Orlen dotąd na Słowacji był właściwie tylko hurtownikiem, a działała tylko jedna testowa stacja. To ma się wkrótce zmienić, bo testy się udału. Sieć detaliczna grupy Orlen powiększy się wkrótce o siedem nowych stacji.

Stacja testowa na Słowacji zdała egzamin i teraz Orlen rozpoczyna ekspansję
Stacja testowa na Słowacji zdała egzamin i teraz Orlen rozpoczyna ekspansję (PKN Orlen)
bDAbTjKd

- Nasze wieloletnie zaangażowanie w prowadzenie działalności biznesowej i dobre rozpoznanie rynku słowackiego daje nam solidne podstawy do budowy kompetencji również w segmencie detalicznym. Zaczynamy od kilku obiektów, ale naszą ambicją w perspektywie 2-3 lat jest osiągniecie pozycji jednego z kluczowych operatorów stacji paliw - powiedział prezes Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen.

- Chcemy inwestować w detal na Słowacji w perspektywie długoterminowej. Jest to także ważny etap rozwoju Grupy Orlen w Europie Środkowej - dodał.

Dotąd na Słowacji polska spółka miała mocną pozycję tylko na hurtowym rynku paliw. Trafia tam ponad trzydzieści produktów rafineryjnych i petrochemicznych, pochodzących z Grupy Orlen.

bDAbTjKf

Zobacz też: Proste sposoby na oszczędzanie paliwa. Jeśli je stosujesz, to wysokie ceny na stacjach nie są groźne

Słowacja jest piątym krajem po Polsce, Czechach, Niemczech i Litwie, na którym funkcjonują stacje Grupy Orlen. Od pierwszego półrocza 2019 r., pod marką Benzina, działa tam jedna stacja testowa koncernu, która spełniła założenia biznesowe.

bDAbTjKl

Nowe obiekty zostaną przejęte od dotychczasowego operatora i zostaną przebudowane. Do przejęcia ma dojść "w najbliższych tygodniach" - informuje spółka.

Warunkiem finalizacji transakcji będzie zgoda słowackiego urzędu antymonopolowego. Na rynku słowackim funkcjonuje obecnie ok. 900 stacji paliw, z których blisko połowa zarządzana jest przez trzech największych operatorów.

Zgodnie z założeniami, słowacka część sieci Grupy Orlen ma odpowiadać standardom oferty i obsługi swojego czeskiego odpowiednika. Obiekty będą dysponować ofertą paliw Efecta oraz Verva, a także gastronomii dostępnej w ramach konceptu Stop Cafe. Produkty pozapaliwowe będą pochodzić zarówno od lokalnych, jak i polskich oraz czeskich producentów.

bDAbTjKm

- W pierwszej fazie skupiliśmy się na negocjacjach obejmujących wynajem lub przejęcie istniejących stacji, w przyszłości nie wykluczamy jednak budowy całkiem nowych obiektów, w tym również samoobsługowych. Zapowiadaliśmy, że do końca tego roku możliwe jest dojście do poziomu dziesięciu stacji paliw na Słowacji i jesteśmy coraz bliżej osiągnięcia tego celu. Kluczowym wyznacznikiem tempa rozwoju pozostają jednak przyjęte parametry biznesowe - dodał Tomasz Wiatrak, prezes Unipetrolu.

Grupa PKN Orlen w Polsce miała na koniec czerwca 1779 stacji, 584 stacje w Niemczech, 413 w Czechach i 25 na Litwie. W Polsce kontroluje 34 proc. rynku, w Czechach 24 proc., a w Niemczech 6,5 proc. i w ostatnim roku ten udział rósł we wszystkich krajach, w których Orlen działa.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDAbTjKn
bDAbTjKG
giełda
wiadomości
giełda na żywo
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(3)
Adam
rok temu
Czas na podboj calej europy.
Patriota
rok temu
Nie, ale po co. Przecież tam już jest OMV z BPikiem, po co komu jakiś ORLEN. Powinni też wycofać się z Czech i Litwy, a Polskie stacje sprzedać Niemca. No bo po co nam Orlen jak przecież są niemieckie Arale
Patriota
rok temu
Nie, ale po co. Przecież tam już jest OMV z BPikiem, po co komu jakiś ORLEN. Powinni też wycofać się z Czech i Litwy, a Polskie stacje sprzedać Niemca. No bo po co nam Orlen jak przecież są niemieckie Arale
bDAbTjKH