Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Pandemia koronawirusa. Zakaz lotów został przedłużony

29
Podziel się:

Zakaz korzystania z lotnisk w międzynarodowym ruchu lotniczym został przedłużony do 23 maja. Obostrzenia wciąż obowiązują.

Zakaz lotów z powodu pandemii został przedłużony do 23 maja.
Zakaz lotów z powodu pandemii został przedłużony do 23 maja. (Flickr)

Ruch lotniczy wciąż nie wraca do normalności. Pandemia skutecznie uziemiła większość lotów. Rząd przedłuża zakaz korzystania z lotnisk do 23 maja. Zakaz dotyczy lądowania samolotów pasażerskich w międzynarodowym ruchu lotniczym na lotniskach i lądowiskach wpisanych do rejestrów bądź ewidencji - wynika z rozporządzenia Rady Ministrów.

Wyjątek stanowią jedynie loty czarterowe, którymi przewożone osoby powracające do kraju. Będą mogły się odbywać także loty związane z zapobieganiem skutkom klęsk żywiołowych lub ich usuwaniem, a także przeloty medyczne (w celu ratowania życia lub zdrowia ludzkiego). Dopuszczalne są oficjalne przeloty przedstawicieli władz (np. prezydenta czy premiera), a także loty realizowane w celu ochrony granic albo zapewnienia bezpieczeństwa państwa.

Na polskich lotniskach będą mogły również lądować samoloty czarterowe obcych przewoźników lotniczych, które będą wykonywać loty na zlecenie innych państw. Chodzi np. o powroty obywateli innych krajów do domu.

Zobacz także: Kiedy znowu polecimy za granicę? Minister infrastruktury mówi, jakie sygnały płyną z Brukseli

Zakaz dotyczy też lądowania handlowego w lotach krajowych, choć z kilkoma wyjątkami np. dotyczącymi przewozu poczty.

Covid pogrąża w linie lotnicze

Koronawirus już odbił się na kondycji linii lotniczych. Wiele z nich wprowadziło radykalne programy oszczędnościowe. Tnie pensje i czas pracy, ogranicza zatrudnienie. Przykłady? SAS już zwolnił 90 proc. załogi, Wizzair 20. proc, ogłosił też, że w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się pandemii COVID-19 zamyka wszystkie bazy w Polsce. Inni jak LOT rezygnują z planowanych inwestycji - czego przykładem może być wycofanie się z przejęcia niemieckich linii Condor.

Nawet 314 mld dolarów mogą wynieść straty linii lotniczych z powodu koronawirusa - szacuje Międzynarodowe Stowarzyszenie Transportu Powietrznego, o czym donosiliśmy na łamach money.pl. To 1,3 biliona złotych, czyli trzy tegoroczne budżety Polski.

Widmo masowych upadłości

Do końca maja może upaść znaczna część linii lotniczych - wskazuje CAPA. Najnowsze statystyki pokazują, że ruch lotniczy na początku drugiego kwartału był niższy o prawie 75 proc. Najgorzej jest w Europie, gdzie liczba pasażerów jest o 90 proc. niższa niż rok temu o tej samej porze.

Zaledwie przed paroma dniami jedna z największych linii lotniczych w Ameryce Południowej ogłosiła upadłość. W zeszłym miesiącu Virgin Australia upadła po nieudanej próbie uzyskania pomocy rządowej. W marcu brytyjski przewoźnik budżetowy Flybe przeszedł pod nadzór administracyjny.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(29)
Babcia
4 lata temu
kiedy będę mogła wrócić do zurychu.Siedze z 4 letnia wnuczka już 2 miesiącew Polsce. Wnuczka bardzo tęskni już za rodzicami a rodzice za nią. Chcemy wrócić do domu........
Aga
4 lata temu
NIE MA WIRUSA !!! To propaganda ludzie obudźcie się z letargu robią wam wodę z mózgu
Covid19
4 lata temu
Oczywiście zbyt mało testów czy 5G dobrze działa
Edziu
4 lata temu
To są jaja żadnego wirusa nie ma ktoś plamę puścił żeby się nabić grubo!!! Kiedy otworzycie loty ze Szwecji do Polski bo już tu siedzę piąty miesiąc..!!! Ja mam rodzinę i dziecko!!
Bena
4 lata temu
Nie mogę się już doczekać ,kiedy wróca loty samolotem!!!Powinni być wszyscy badanie przed lotem albo mieć potwierdzone badania ze się nie ma wirusa,jestem za !
...
Następna strona