Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Damian Słomski
|
aktualizacja

Pekao otworzył rekordową liczbę kont. Mimo tego zyski spadły

8
Podziel się:

Spadły zyski Banku Pekao. Zarobił w 2019 roku 2 mld 165 mln zł, a więc o ponad 120 mln zł mniej niż w 2018. Może się za to pochwalić rekordowym wzrostem liczby kont i miliardami złotych nowych kredytów.

Bank Pekao pokazał wyniki.
Bank Pekao pokazał wyniki. (East News, Wojtek Laski/East News)

Bank Pekao podsumował 2019 rok. Tylko w ostatnim kwartale wypracował 684,39 mln zł zysku netto wobec 749,23 mln zł rok wcześniej. Co ciekawe, zarobił mniej, mimo lepszych wyników z tytułu odsetek oraz prowizji i opłat.

Spadku zysków spodziewali się analitycy giełdowi i to nawet w większej skali. Średnia prognoz zakładała niecałe 670 mln zł. Niewielkie, ale jednak pozytywne zaskoczenie, przekłada się na lekki wzrost notowań akcji banku. Po godzinie 10:00 ich kurs był ponad 0,5 proc. wyższy niż na koniec środowej sesji.

Nie tylko końcówka roku była słabsza. W całym roku zyski spadły z 2 mld 287 mln zł do 2 mld 165 mln zł. Warto zauważyć, że to najniższy wynik od 2007 roku.

Zobacz także: Pekao zainteresowane mBankiem. "Ścigamy się z Putinem, jeśli chodzi o państwową własność w bankach"

Wynik z tytułu odsetek wzrósł rok do roku o 9,5 proc. do 5,47 mld zł, wsparty również wyższymi marżami. Wynik z tytułu prowizji i opłat wzrósł o 2,9 proc. do 2,53 mld zł, głównie dzięki wyższym prowizjom kredytowym, działalności kartowej oraz wyższym przychodom związanym z transakcjami walutowymi.

Jak wyniki tłumaczy prezes banku? W oficjalnym komunikacie więcej uwagi poświęca na sam rozwój banku niż na osiągane zyski.

"Rezultaty banku za 2019 oddają strategię zrównoważonego wzrostu i odpowiedzialnego podejścia do bankowości, w którym klient i jego dobro są dla nas najważniejsze. Takie podejście pozwala nam generować powtarzalne wyniki. Szczególnie ważny jest dla nas wzrost innowacyjności - jako pierwsi w Polsce wprowadziliśmy możliwość zakładania konta na selfie, a aplikacja mobilna PeoPay jest doceniana przez specjalistów na całym świecie" - komentuje prezes Marek Lusztyn.

Podkreśla, że otwiera nową dekadę w historii Banku Pekao z aktywami po raz pierwszy przekraczającymi 200 mld zł, a wyniki ciągle stawiają bank w gronie najszybciej rosnących instytucji w Polsce.

Zeszły rok był dla Pekao rekordowy pod względem liczby nowo otwartych kont dla klientów indywidualnych. Otworzył ich 455 tys., czyli 12 proc. więcej niż rok wcześniej i 65 proc. więcej niż w 2017 roku. W tym roku celem dla Pekao jest otwarcie kolejnych 0,5 mln nowych rachunków.

Bank obsługiwał nie tylko więcej kont, ale było też na nich więcej pieniędzy. Wartość depozyty klientów indywidualnych wzrosła o 9 proc., a więc szybciej niż średnio w innych bankach.

Zwiększyła się też akcja kredytowa. Kredyty i pożyczki według wartości nominalnej na koniec grudnia miały wartość 156 mld 804,8 mln zł. Były wyższe o 11 mld 862,6 mln zł tj. 8,2 proc. w porównaniu z grudniem 2018.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(8)
pl
3 lata temu
Miałem tam konto, zrezygnowałem bo za wszystko chcieli kasę, najlepsze to to że jak rezygnowałem chcieli mi wszystko zrobić za darmo, ale już miałem drugie konto w innym banku
Jagóś
3 lata temu
Trzeba mieć nierówno pod sufitem żeby powierzyć swoje pieniądze bankowi który na skinienie szeregowego posła niesie w teczce 1500 000 000 zł na budowę pomnika( braci niewielkich )w postaci dwóch wież.
Ryszard
3 lata temu
Dobroklienta donp lokaty bankowe opłaty za konto(zwłaszcza te starej daty )
Dzejms
3 lata temu
kto tam otwiera konta, chyba student albo ktos inny zmuszony. Ten bank oprocz peopey jest bardzo chusteczkowy, bardzo.
xxx
3 lata temu
a moze dlateggo ze nie placa sie trzymac kasy w banku