Notowania

Bank Pekao szykuje masowe zwolnienia. Pracę straci do 1200 osób

To już trzecia redukcja etatów, która dokona się w Banku Pekao w ostatnich latach. Tym razem jednak pracę straci najwięcej osób. Przewiduje się, że zwolnienia obejmą niecałe 10 proc. kadry.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Shutterstock.com)
Pekao SA chce zwolnić do 1200 osób.

O swoich zamiarach Bank Pekao poinformował w czwartek zakładowe związki zawodowe. Związkowcy poznali zamiary, przyczyny i skalę planowanej redukcji etatów.

Tym samym instytucja finansowa rozpoczęła formalny proces konsultacji ze stroną społeczną. Bank planuje zlikwidować maksymalnie do 1200 miejsc w pracy jeszcze w tym roku. To 8,4 proc. zatrudnionych w grupie kapitałowej Pekao.

Poprzednie cięcia kadrowe w Pekao miały miejsce w 2019 roku. Wtedy pracę straciło 900 osób w ramach zwolnień grupowych, a kolejnym pracownikom (ok. 620) zmieniono warunki zatrudnienia.

Zobacz też: Pekao zainteresowane mBankiem. Balcerowicz: "Ścigamy się z Putinem, jeśli chodzi o państwową własność w bankach"

Natomiast rok wcześniej w banku przeprowadzono programy dobrowolnych odejść. Skorzystało z niego niecałe 1000 osób.

Pod koniec września 2019 roku w banku Pekao zatrudnionych było 14,3 tys. pracowników, a w całej grupie kapitałowej - 16,2 tys. Natomiast pod koniec 2017 roku, przed rozpoczęciem restrukturyzacji, w banku pracowało 15,3 tys. osób (w grupie kapitałowej - 17,3 tys.). W czerwcu 2017 roku bank przeszedł w ręce PZU i PFR - instytucji kontrolowanych przez państwo.

mBank będzie miał nowego właściciela. Według nieoficjalnych informacji może nim być bank Pekao S.A.
Pekao przejmie mBank? Jest oferta

Restrukturyzacja zatrudnienia jest spowodowana, jak twierdzi bank, chęcią poprawy efektywności, a także konsekwencją obecnych trendów rynkowych. Chodzi tutaj o silną digitalizację sektora bankowego.

Belarusbank to jeden z nowych partnerów Pekao.
Pekao wesprze handel z Białorusią. Podpisał umowy z dwoma największymi bankami

"Zmniejszenie zatrudnienia to przede wszystkim konsekwencja obecnych trendów w sektorze bankowym zarówno w Polsce, jak i na świecie. Nowoczesne banki kładą duży nacisk na rozwój technologii i rozwiązań IT, ze względu na fakt, że klienci oczekują coraz szerszych możliwości obsługi przez internet i telefon, a z placówek korzystają znacząco rzadziej niż jeszcze kilka lat temu. Konieczne jest zatem kontynuowanie zmian w strukturze zatrudnienia, które od ubiegłego roku wprowadzane są także w Banku Pekao" - podano w komunikacie.

Wiceprezes Pekao: CEE może stać się technologicznym hubem w skali światowej

Oprócz zwolnień grupowych, 1350 pracowników będzie musiało pogodzić się ze zmianą warunków pracy. Chodzi tutaj głównie o zmianę stanowiska lub miejsce pracy.

Bank Pekao jest częścią grupy PZU - największej grupy finansowej w Europie Środkowo-Wschodniej. Od 1998 roku bank obecny jest na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
20-02-2020

RobcioWredni włoscy kapitaliści gdyby zwolnili 2000 osób to byłby patriotyczny krzyk od Bałtyku po Tatry a gdy 2000 osób wysyła na bruk państwowy pracodawca … Czytaj całość

21-02-2020

agaTu zwalniają a kokosy wydają na reklamy i sponsoring paranoja, tak jak Orlen na F1 a za chwilę paliwo poleci w górę

21-02-2020

ggGlosujcie dalej na PIS to wszyscy wyladujecie na ulicy...jak naiwnym i głupim trzeba być żeby się za 500 zl.sprzedac...to tylko ludzie bez mózgu tak … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (36)