Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Anna Unton
|
aktualizacja

Pekao przejmuje Idea Bank. Skiba: proces pod nadzorem KE

56
Podziel się:

Proces przejęcia Idea Banku toczył się pod nadzorem Komisji Europejskiej - powiedział Leszek Skiba, p.o. prezesa Pekao. Dodał, że Pekao ma gwarancję pokrycia strat i jest zabezpieczone niezależnie od efektu sporu prawnego z Leszkiem Czarneckim, właścicielem Idea Banku. Ile Pekao może zyskać na przejęciu?

Pekao przejmuje Idea Bank. Skiba: proces pod nadzorem KE
Leszek Skiba, p.o. prezesa Pekao. (East News)

Proces przejęcia Idea Banku toczył się pod nadzorem Komisji Europejskiej i ma pełne zabezpieczenie ze strony formalnej i prawnej - powiedział w czwartek p.o. prezesa Pekao Leszek Skiba.

Jak zauważył Skiba, gdyby doszło do upadłości Idea Banku, gwarantowane byłyby tylko depozyty do 100 tys. euro. Natomiast po przejęciu za całość depozytów odpowiada Pekao. Samo przejęcie nie ma żadnego znaczenia dla stanu rachunków klientów, zmieni się tylko logo. Więcej wyjaśniamy tutaj.

W czwartek po południu Bankowy Fundusz Gwarancyjny poinformował, że 3 stycznia państwowy bank Pekao przejmie należący do Leszka Czarneckiego Idea Bank. Będzie to "wymuszona restrukturyzacja". - 3 stycznia przejmujemy aktywa i depozyty. Zakładamy, że pełna integracja skończy się w ostatnim kwartale przyszłego roku - powiedział Skiba.

Zobacz także: Afera GetBack, pozew wobec Idea Banku. "Nie miał prawa tego oferować"

Dlaczego to właśnie Pekao przejmuje bank Leszka Czarneckiego? - Zapewne wiele banków otrzymało tę ofertę (...). My uznaliśmy, że ma to ekonomiczny sens dla Banku Pekao - powiedział Skiba.

Jak powiedzieli przedstawiciele banku podczas konferencji, Pekao powinno rozwijać się i "gonić rynek" w zakresie małych i średnich przedsiębiorstw. A po przejęciu Idea Banku wartość portfela kredytowego dla małych i mikro przedsiębiorstw wzrośnie o 50 proc. Bank Leszka Czarneckiego ma ok. 200 tys. klientów w tym segmencie.

Pekao szacuje łączną wartość efektów synergii kosztowych na 420 mln zł w ciągu 10 lat, przy koszcie integracji wynoszącym 120 mln zł. - Widzimy zatem, że wartość transakcji netto w ciągu 10 lat, przy założeniu odpowiednich procesów, to ok. 300 mln zł - powiedział Skiba. Pekao spodziewa się osiągnąć około 40 proc. synergii z przejęcia Idea Banku w ciągu dwóch lat.

Leszek Czarnecki zapowiada złożenie odwołania od decyzji BFG. Odwołanie do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie ma zostać złożone w poniedziałek, poinformował główny akcjonariusz Idea Banku. Ocenił, że decyzja BFG jest pogwałceniem prawa.

- Wierzymy w legalność tej decyzji, ze ona obroni się przed sądem (....). Mamy gwarancję pokrycia strat, jesteśmy zabezpieczeni w 100 proc., niezależnie od efektu sporu prawnego - powiedział Skiba

Co w przypadku strat?

W ramach przymusowej restrukturyzacji gwarancji pokrycia ewentualnych strat udziela Bankowy Fundusz Gwarancyjny.

- My jako bank, który zdecydował się na przejęcie Idea Banku, nie mieliśmy okazji poznać w 100 proc. sytuacji Idea Banku (...). W przypadku, kiedy będą jakieś nieoczekiwane straty czy to na portfelu kredytowym, czy ze względu na przeszłą działalność Idea Banku, wówczas ewentualne straty z tego tytułu, których nie założyliśmy w ocenie tej transakcji, zostaną pokryte - powiedzieli przedstawiciele banku.

Jeżeli zatem klient Idea Banku przestanie spłacać kredyt, np. z powodu trudnej sytuacji związanej z pandemią, gwarancja pokrycia strat powoduje, że nie będzie miało to negatywnego efektu finansowego na Pekao.

- Było istotnym elementem, warunkiem koniecznym tej transakcji, żeby nie brać na siebie ryzyk kredytowych, które nie my wytworzyliśmy - powiedziano na konferencji.

W czwartek po konferencji prasowej, Pekao poinformowało, że dwóch wiceprezesów Banku rezygnuje ze stanowiska. Tomasz Styczyński i Grzegorz Olszewski złożyli rezygnacje z funkcji wiceprezesów Pekao z powodu "odmiennej wizji rozwoju banku".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(56)
bbb
3 lata temu
Czyli poszkodowani GetBack polegli... Kto wypłaci im wygrane pieniądze?
Akcjonariusz
3 lata temu
Ja miałem akcje Idea Banku, kupione tanio bo wiedziałem, że wychodzą na prostą. Obecnie moja pozycja na rachunku w GPW została zamknięta. Pieniądze, za które kupiłem te akcje zniknęły z rachunku jakby ich nigdy nie było. Takich jak ja było wielu, kwota na jaką zostaliśmy okradzeni to podobno ponad 150mln zł. Być może jestem szczęściarzem bo straciłem 20tys PLN, ale dla mnie to zauważalna kwota. Dziękuję Wam bolszewiccy złodzieje - okradliście nie tylko Czarneckiego ale wielu innych.
Ann
3 lata temu
Obiektywnie ten bank nie spełniał żadnych wymagań od czasu publikacji wyników w maju 2018. Bank opublikował wtedy 2mld strat to tyle ile zarobił w 7 lat. Knf/bfg dał im 2 lata - przez ten czas nie udało się LC znaleźć rozwiązania - propozycje planów naprawy nie zakładały „twardego” dofinansowania tylko przesunięcia nierentownych spółek do innych podmiotów LC. Nadzór nie mógł tolerować dłużej tego kuriozum z pokryciem kapitałowym na poziomie 2% (min eu 8%) Sam bank owszem przestał przynosić straty - tyle ze z zyskiem rocznym na poziomie 30-50mln zasypywałby lukę kapitałowa przez 10-15 lat.
Donna
3 lata temu
Nie mieszajcie do tego UE. Jeśli prezes PEO oświadcza, że przejmuje inny bank nie znając jego sytuacji i tego co przejmuje to jest nieodpowiedzialny i RN powinna go wysadzić z siodła bo działa na szkodę spółki. To jest kradzież i PEO jest paserem.
raf
3 lata temu
pytanie czy przejecie nie jest na szkode spolki PEKAO. skoro mowi o gwarantowanym funduszu wyplacajacym 100tys tzn ze przejmuje bankruta do ktorego bedzie trzeba doplacac z kasy Panstwa czyli naszych. Pytanie czy przejmowanie przez Pantwowe spolki ma jakikolwiek sens oprocz oczywiscie obsadzenie staolkami swoich
...
Następna strona