Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Pesa Bydgoszcz zakończyła modernizację 125 wagonów dla PKP Intercity

0
Podziel się

PKP Intercity odebrało ostatnie ze 125 wagonów zmodernizowanych przez bydgoską Pesę. Tym samym zrealizowana została cała, warta ok. 470 mln zł brutto umowa, podał przewoźnik.

Pesa Bydgoszcz zakończyła modernizację 125 wagonów dla PKP Intercity
bDzelaGd

"Z większości ze 125 nowoczesnych wagonów korzystają już pasażerowie w całej Polsce. Ostatnie z nich pojawią się na torach 13 grudnia br. wraz z wejściem w życie nowego rocznego rozkładu jazdy, co przyczyni się do podwyższenia standardu podróżowania pociągami PKP Intercity w nowym sezonie" - czytamy w komunikacie.

Kontrakt na modernizację 83 wagonów typu 111A-20 PKP Intercity podpisało z konsorcjum Pojazdy Szynowe Pesa Bydgoszcz i Zakładów Napraw Taboru Kolejowego "Mińsk Mazowiecki" w kwietniu 2018 roku. Jego wartość wyniosła niemal 312 mln zł brutto. Przewoźnik wykorzystał zawarte w umowie prawo opcji i w listopadzie 2018 roku rozszerzył kontrakt o modernizację kolejnych 42 wagonów, przypomniano.

Poza zakończonymi naprawami okresowymi na piątym poziomie utrzymania wraz z modernizacją, producent w ramach kontraktu przeprowadzi jeszcze przeglądy techniczne wagonów na trzecim poziomie utrzymania, co nastąpi w ciągu 18 miesięcy od oddania ich do użytku.

bDzelaGf

Zmodernizowane wagony to bezprzedziałowe pojazdy klasy drugiej z 72 miejscami siedzącymi każdy. Są wyposażone w klimatyzację, wygodne fotele, gniazdka elektryczne oraz bezprzewodowy internet. Modernizacja objęła także instalację monitoringu, wzmacniaczy sygnału GSM/LTE oraz toalet z zamkniętym układem. Pojazdy zostały wyciszone, co zapewnia dodatkowy komfort podróży. Numery foteli czy półek, symbole w toaletach, a także przyciski otwierające drzwi oznaczono alfabetem Braille`a, wymieniono w materiale.

Wykorzystanie zmodernizowanych wagonów przyczyni się do podwyższenia standardu podróżowania pociągami PKP Intercity w nowym rocznym rozkładzie jazdy, który wejdzie w życie 13 grudnia br. w kategorii połączeń ekonomicznych wzrośnie liczba pociągów InterCity (IC), mniej zaś będzie składów TLK. Zwiększy się udział kategorii IC wśród pociągów jeżdżących m.in. z i do Poznania, Szczecina, Bydgoszczy, Lublina, Białegostoku, Olsztyna i Zielonej Góry. Ze zmodernizowanych pojazdów korzystają już mieszkańcy wymienionych miast, a także m.in. Warszawy, Trójmiasta i Wrocławia.

Bydgoska Pesa modernizuje dla przewoźnika wagony w ramach jeszcze dwóch umów. Obejmują one unowocześnienie łącznie 80 pojazdów z opcją na dodatkowe 40, z której przewoźnik skorzystał w 2018 roku. W ramach trzech kontraktów PESA dostarczy więc łącznie aż 245 unowocześnionych wagonów. Wartość umów to blisko 1,03 mld zł brutto. Wszystkie kontrakty są dofinansowane w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014 - 2020 dla projektów "Kolej na dobre połączenia - unowocześnienie wagonów i lokomotyw dla PKP Intercity S.A." (P1) i "Przyspieszamy komfortowo - unowocześnianie wagonów i zakup lokomotyw dla PKP Intercity S.A." (P2), przypomina PKP IC.

"Modernizując wagony dla PKP Intercity wykorzystujemy nasze doświadczenie zdobyte w budowie nowych pojazdów, co przekłada się na bardzo szeroki zakres prac i myślenie o projektowaniu wagonów w taki sposób, aby były jak najbardziej komfortowe i wygodne dla pasażerów" - powiedział prezes Pesa Bydgoszcz Krzysztof Zdziarski, cytowany w komunikacie.

bDzelaGl

PKP Intercity to największy w Polsce kolejowy przewoźnik dalekobieżny. W 2019 r. spółka miała blisko 49 mln pasażerów wobec ponad 46 mln pasażerów rok wcześniej.

Pesa Bydgoszcz to polski producent pojazdów szynowych, zajmuje się także modernizacjami, naprawami i przeglądami taboru.

bDzelaGG
KOMENTARZE
(0)