Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

PFR Ventures: Wartość inwestycji VC wzrosła o 70% r/r do ponad 2,1 mld zł w 2020

0
Podziel się:

Warszawa, 28.01.2021 (ISBnews) - Wartość inwestycji venture capital (VC) w Polsce wyniosła 2,13 mld zł w 2020 roku, tj. o 70% więcej r/r, wynika z raportu podsumowującego transakcje na polskim rynku VC, przygotowanego przez PFR Ventures wspólnie z Inovo Venture Partners. W 2020 r. przeprowadzono 300 transakcji, w które zaangażowane było 153 fundusze.

PFR Ventures: Wartość inwestycji VC wzrosła o 70% r/r do ponad 2,1 mld zł w 2020
(Flickr)
bEEBflsR

Wśród największych rund finansowania w ub.r. znalazły się: ICEYE (331 mln zł), Brainly (302 mln zł) oraz Booksy (266 mln zł), wymieniono.

"W roku 2020 odnotowaliśmy kolejny rekord na polskim rynku venture capital. Trzy transakcje w pułapie od 250 do 350 mln zł wyznaczyły głównych kandydatów do tytułu polskiego jednorożca. Nie oznacza to jednak, że w 2021 nie pojawi się jeszcze jakiś 'czarny koń', który dołączy do Booksy, Brainly, DocPlanner i ICEYE" - powiedział wiceprezes w PFR Ventures Aleksander Mokrzycki, cytowany w komunikacie.

"Pomimo niepewnego otoczenia rynkowego, 2020 był bez wątpienia najlepszym w historii polskiej sceny startupowej. Wzrost wartości inwestycji o 70% względem 2019, pokazuje, że zarówno nasz lokalny ekosystem, jak i sektor technologiczny ogółem, są liczącym się elementem gospodarki niejednokrotnie odpornym na sytuację makroekonomiczną" - dodał partner w Inovo Venture Partners Tomasz Swieboda.

bEEBflsT

Pięć największych rund finansowania odpowiadało za trochę ponad połowę całego finansowania w 2020. Jednocześnie, rośnie średnia wartość transakcji, która zbliża się do 4 mln zł. Mediana utrzymuje się na poziomie 1 mln zł, wynika także z materiału.

Co czwarta spółka, do której trafiły środki VC, zajmuje się rozwijaniem innowacji w obszarze zdrowia. Wśród nich znajdują się nie tylko projekty naukowe, ale także przedsięwzięcia mające na celu rewolucjonizować dotychczasowy system opieki lub zwiększać naszą świadomość o samopoczuciu. Popularne wśród inwestorów są też rozwiązania dla korporacji (Enterprise Software) oraz FinTech. Stanowiły one kolejno 15% i 9% wszystkich transakcji w 2020, podkreślono również.

Wśród wyjść z transakcji (exitów), warto odnotować częściową sprzedaż pakietu Booksy przez Inovo Venture Partners. Jak podaje fundusz, wskaźnik cash-on-cash (CoC) dla tej transakcji wyniósł ponad 10x, podsumowano.

PFR Ventures to zarządzający funduszami funduszy, który wspólnie z inwestorami prywatnymi, aniołami biznesu i korporacjami zainwestuje ponad 4 mld zł w fundusze venture capital. Ich celem będzie napędzenie tym kapitałem polskich, innowacyjnych przedsiębiorstw na wczesnych etapach rozwoju. 2,7 mld zł, którymi dysponuje PFR Ventures pochodzi z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020.

bEEBfltu
media
telekomunikacja
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)