Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

PGNiG cierpi przez niskie ceny gazu. Zyski spadły o ponad połowę

PGNiG sprzedaje coraz więcej gazu, ale jego ceny na rynku spadają. To skutkuje m.in. zmniejszeniem zysków. Bilans 2019 roku to prawie 1,4 mld zł wobec 3,2 mld zł rok wcześniej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Jerzy Kwieciński od niedawna stoi na czele PGNiG. (Fot: PAP/Mateusz Marek)

Z opublikowanego w czwartek raportu finansowego PGNiG wynika, że jedna z największych państwowych spółek odnotowała spory regres w końcówce 2019 roku. Zyski w czwarty kwartale wyniosły zaledwie 30 mln zł wobec prawie 390 mln zł w analogicznym okresie 2018 roku.

Spółka tłumaczy to m.in. gigantycznym odpisem księgowym związanym z utratą wartości udziałów w Polskiej Grupie Górniczej (PGG). Gdyby nie to, zyski byłyby wyższe o 272 mln zł - wylicza zarząd PGNiG.

Sumując wyniki czwartego kwartału z pierwszymi trzema, wychodzi dokładnie 1 mld 371 mln zł zysku netto. Dla większości firm to ogromna kwota, ale państwowy gigant przyzwyczaił do większych zysków. Rok 2018 zakończył 3 mld 212 mln zł na plusie.

Dodatkowe 1,5 mld m3 gazu rocznie za kilka lat. PGNiG wydobędzie gaz ze złóż węgla

Nie tylko odpisy, ale też sytuacja na rynku gazu miała w ubiegłym roku duży wpływ na osiągane wyniki.

- W minionym roku sprzedaliśmy ogółem o około 6 proc. więcej gazu i to mimo wyższych temperatur w pierwszym i czwartym kwartale 2019 roku. Z drugiej strony nadpodaż LNG miała i ma cały czas wpływ na niskie ceny surowca na światowych rynkach - komentuje sytuację prezes Jerzy Kwieciński.

Precyzuje, że na Towarowej Giełdzie Energii gaz był średniorocznie aż o 35 proc. tańszy niż rok wcześniej, co istotnie wpłynęło na poziom przychodów z jego sprzedaży. Wszyscy uczestnicy na globalnym rynku gazu zmagają się obecnie z wyzwaniem niskich cen surowca. Nie należy jednak zapominać, że wciąż znacząco rośnie popyt na to paliwo, co potwierdzają światowe prognozy.

- W tych okolicznościach konsekwentnie i dynamicznie rozwijamy dywersyfikację importu gazu ziemnego, zapewniając w ten sposób Polsce bezpieczeństwo energetyczne. W 2019 roku sprowadziliśmy do Polski ponad 27 proc. więcej LNG niż rok wcześniej - podkreśla Kwieciński.

Udział gazu ziemnego sprowadzanego z Rosji spadł z 67 do 60 proc. Wzrósł natomiast udział LNG - z 20 do 23 proc. W 2019 roku PGNiG odebrało 31 ładunków skroplonego gazu ziemnego w ramach kontraktów długo-, średnio- i krótkoterminowych (spot), natomiast w 2018 roku miały miejsce 23 dostawy LNG do Polski.

Wolumen importu skroplonego gazu wzrósł z 2,71 mld m3 w 2018 roku do 3,43 mld m3 w 2019 roku. W obrocie detalicznym w 2019 roku baza odbiorców paliwa gazowego wzrosła o ok. 67 tys. do 6,95 mln. Spółka PGNiG Obrót Detaliczny sprzedała odbiorcom końcowym 7,59 mld m3 gazu ziemnego, o ok. 100 mln m3 więcej niż w roku 2018.

Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: górnictwo, giełda, wiadomości, giełda na żywo, pgnig, pgn, gaz, wyniki
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
12-03-2020

PolakReally,nie zauważyłem tego patrząc na mój rachunek za gaz,był taki sam jak w zeszłym roku, oszuści.

12-03-2020

qwertyPGNiG niech wdroży oszczędności to zysk się znajdzie.

12-03-2020

MarysSię Pan nie martwi. Panie Kwieciński, Pańska pensja jest niezagrożona, tylko akcjonariusze dywidendy nie dostaną.

Rozwiń komentarze (71)