Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

PGNiG cierpi przez niskie ceny gazu. Zyski spadły o ponad połowę

71
Podziel się

PGNiG sprzedaje coraz więcej gazu, ale jego ceny na rynku spadają. To skutkuje m.in. zmniejszeniem zysków. Bilans 2019 roku to prawie 1,4 mld zł wobec 3,2 mld zł rok wcześniej.

Jerzy Kwieciński od niedawna stoi na czele PGNiG.
Jerzy Kwieciński od niedawna stoi na czele PGNiG. (PAP, PAP/Mateusz Marek)
bDzvbfoB

Z opublikowanego w czwartek raportu finansowego PGNiG wynika, że jedna z największych państwowych spółek odnotowała spory regres w końcówce 2019 roku. Zyski w czwarty kwartale wyniosły zaledwie 30 mln zł wobec prawie 390 mln zł w analogicznym okresie 2018 roku.

Spółka tłumaczy to m.in. gigantycznym odpisem księgowym związanym z utratą wartości udziałów w Polskiej Grupie Górniczej (PGG). Gdyby nie to, zyski byłyby wyższe o 272 mln zł - wylicza zarząd PGNiG.

bDzvbfoD

Sumując wyniki czwartego kwartału z pierwszymi trzema, wychodzi dokładnie 1 mld 371 mln zł zysku netto. Dla większości firm to ogromna kwota, ale państwowy gigant przyzwyczaił do większych zysków. Rok 2018 zakończył 3 mld 212 mln zł na plusie.

Zobacz także: Dodatkowe 1,5 mld m3 gazu rocznie za kilka lat. PGNiG wydobędzie gaz ze złóż węgla

Nie tylko odpisy, ale też sytuacja na rynku gazu miała w ubiegłym roku duży wpływ na osiągane wyniki.

bDzvbfoJ

- W minionym roku sprzedaliśmy ogółem o około 6 proc. więcej gazu i to mimo wyższych temperatur w pierwszym i czwartym kwartale 2019 roku. Z drugiej strony nadpodaż LNG miała i ma cały czas wpływ na niskie ceny surowca na światowych rynkach - komentuje sytuację prezes Jerzy Kwieciński.

Precyzuje, że na Towarowej Giełdzie Energii gaz był średniorocznie aż o 35 proc. tańszy niż rok wcześniej, co istotnie wpłynęło na poziom przychodów z jego sprzedaży. Wszyscy uczestnicy na globalnym rynku gazu zmagają się obecnie z wyzwaniem niskich cen surowca. Nie należy jednak zapominać, że wciąż znacząco rośnie popyt na to paliwo, co potwierdzają światowe prognozy.

- W tych okolicznościach konsekwentnie i dynamicznie rozwijamy dywersyfikację importu gazu ziemnego, zapewniając w ten sposób Polsce bezpieczeństwo energetyczne. W 2019 roku sprowadziliśmy do Polski ponad 27 proc. więcej LNG niż rok wcześniej - podkreśla Kwieciński.

bDzvbfoK

Udział gazu ziemnego sprowadzanego z Rosji spadł z 67 do 60 proc. Wzrósł natomiast udział LNG - z 20 do 23 proc. W 2019 roku PGNiG odebrało 31 ładunków skroplonego gazu ziemnego w ramach kontraktów długo-, średnio- i krótkoterminowych (spot), natomiast w 2018 roku miały miejsce 23 dostawy LNG do Polski.

Wolumen importu skroplonego gazu wzrósł z 2,71 mld m3 w 2018 roku do 3,43 mld m3 w 2019 roku. W obrocie detalicznym w 2019 roku baza odbiorców paliwa gazowego wzrosła o ok. 67 tys. do 6,95 mln. Spółka PGNiG Obrót Detaliczny sprzedała odbiorcom końcowym 7,59 mld m3 gazu ziemnego, o ok. 100 mln m3 więcej niż w roku 2018.

Zobacz także: Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem
bDzvbfoL

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDzvbfpe
giełda
wiadomości
Źródło:
KOMENTARZE
(71)
Polak
10 miesięcy temu
Really,nie zauważyłem tego patrząc na mój rachunek za gaz,był taki sam jak w zeszłym roku, oszuści.
qwerty
10 miesięcy temu
PGNiG niech wdroży oszczędności to zysk się znajdzie.
Marys
10 miesięcy temu
Się Pan nie martwi. Panie Kwieciński, Pańska pensja jest niezagrożona, tylko akcjonariusze dywidendy nie dostaną.
bDzvbfpf
poll
10 miesięcy temu
Jakim sposobem zysk jest mniejszy skoro na rynkach światowych gaz potaniał o 34%, a firma sprzedaje gaz w tej samej cenie bądź niewiele niższej niż przed spadkiem cen światowych. To jakiś sponsorowany artykuł aby ściemnić odbiorcę gazu.
pam
10 miesięcy temu
Kłamca. Oni ZRABIAJĄ na niskich cenach gazu, bo kupują gaz tanio, a odbiorcy indywidualni płacą za gaz tyle samo co wcześniej.
...
Następna strona