Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Paweł Orlikowski
Paweł Orlikowski
|
aktualizacja

Koronawirus zaatakował rynki. WIG20 ostro w dół, ale fatalny trend odczuwa cały świat

154
Podziel się

Złoty słabnie, WIG20 pikuje, jednak panika związana z koronawirusem odczuwalna jest nie tylko na rodzimym rynku akcji, ale i na całym świecie. Słabną najważniejsze indeksy, mocne spadki zalicza też ropa, złoto i srebro. Na giełdach dominuje czerwień.

Panika na światowych rynkach. Efekt koronawirusa. (zdjęcie archiwalne)
Panika na światowych rynkach. Efekt koronawirusa. (zdjęcie archiwalne) (East News)
bDHKAOMR

Tak złego tygodnia od dawna nie było na globalnym rynku - zarówno polski, jak i światowe rynki spływają czerwienią. WIG20 piątkową sesję zamknął na poziomie 1768,91 pkt. ze stratą 4,41 proc. mWIG40 odnotował na zamknięciu sesji 3.582,31 pkt., to spadek o 2,83 proc., a sWIG80 spadł o 3,34 proc. do 11628,31 pkt.

bDHKAOMT

To najgorszy wynik WIG20 od listopada 2016 r. Co więcej, cały tydzień to zjazd o blisko 16 proc., a więc - patrząc historycznie - tak złego tygodnia polski indeks nie miał jeszcze nigdy. Podobna sytuacja miała miejsce w 1994 r., ale była to zupełnie inna giełda.

Wśród spółek notowanych na WIG20 najgorzej w piątek radziły sobie akcje Alior Banku. Zamknęły sesję na poziomie 21 zł, co jest spadkiem o 13,22 proc. Na sporym minusie sesję zakończyło także CCC - 71,95 zł i spadek o 8,92 proc.; mBank z akcjami po 298 zł notuje spadek o 8,08 proc.; PGE z wyceną 4,47 zł spada o 8,02 proc.; a KGHM z akcjami po 70,54 zł zamyka tydzień ze zjazdem o 7,89 proc.

Zobacz także: Obejrzyj: Koronawirus - spadki na giełdach

Większość spółek notowanych na WIG20 traciła ok. 5-6 proc. w trakcie piątkowej sesji. Z kolei jedynymi, których akcje w piątek wzrosły, są: JSW - 13,55 zł i wzrost o 3,36 proc., a także - rzutem na taśmę - PGNiG z akcjami po 3,17 zł i wzrostem o 1,28 proc.

bDHKAOMZ

Słabnie złoty - za dolara płacimy 3,94 zł, a za euro 4,33 zł. Nieco potaniał funt szterling - kosztuje 5,02 zł.

Koronawirus wywołał panikę

Covid-19 to już nie tylko Chiny, problem odczuwa cały świat, a panika widoczna jest niemal na wszystkich rynkach. Dane dotyczące groźnego i nieprzewidywalnego wirusa będą w przyszłym tygodniu dominowały nad danymi historycznymi czy wszelkimi wskaźnikami. Problem polega na tym, że wirus wykrywany jest w kolejnych krajach, a sytuacja wciąż nie jest opanowana.

O ile jeszcze pod koniec zeszłego tygodnia na wartości traciły najbardziej ryzykowne aktywa, o tyle od początku tego tygodnia czerwień zaczęła dominować już wszędzie, a wyprzedaż dotknęła światowe rynki.

bDHKAONa

Główne amerykańskie indeksy: S&P 500, Dow Jones Industrial Average i Nasdaq Composite tracą od początku tygodnia. W przypadku S&P 500 i DJI to już strata na poziomie ponad 13 proc., Nasdaq traci blisko 11 proc.

Niemiecki DAX zamknął piątkową europejską sesję ze stratą 3,86 proc. na poziomie 11890 pkt., a jeszcze w ubiegłym tygodniu przebijał swe historyczne maksima powyżej 13800 pkt. W ciągu tygodnia zjechał o 12,50 proc.

Francuski CAC40 zamknął sesję z wynikiem 5309 pkt., spadek o 3,38 proc. Z kolei brytyjski FTSE100 traci 3,18 proc., zamykając piątkową sesję europejską wynikiem 6580 pkt. Włoski FTSE MIB zamknął się na poziomie 21984 pkt., ze stratą 3,58 proc.

bDHKAONb

- Trzeba pamiętać, że patrzenie na rynek tylko i wyłącznie pod kątem analizy technicznej może być błędne przy tak ogromnej zmienności, z jaką mamy do czynienia w ostatnim czasie. Jeśli już, trzeba patrzeć na dłuższy horyzont czasowy. Temat koronawirusa wciąż powinien odgrywać kluczową rolę - powiedział w programie Artyści Rynków Maciej Leściorz z CMC Markets.

Tąpnięcie na rynku surowcowym

Sporą wyprzedaż obserwujemy również na rynku surowcowym. Tanieje ropa, złoto i srebro - na co również główny wpływ ma koronawirus.

Kontrakty terminowe na ropę WTI wyceniane są poniżej 45 dol., ze spadkiem tylko w piątek na poziomie 4,7 proc. Ropa Brent wyceniana jest w okolicach 50 dol. za baryłkę.

bDHKAONc

Złoto w piątek wyceniane jest w okolicach 1589 dol. za troy uncję, ze spadkiem o ponad 3,20 proc. Z kolei srebro jest obecnie wyceniane po 16,725 dol. za troy uncję, ze spadkiem o 5,30 proc.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDHKAONu
giełda
KOMENTARZE
(154)
Krzysztof
12 miesięcy temu
Aby zacząć zasypywać rowy między nami musimy się wzajemnie zrozumieć. Postanowiłem napisać dlaczego uważam, że PiS to zło. Po pierwsze dlatego, że wszystko co w Polsce robią jest powrotem do PRL systemu przez który straciłem 30 lat żyjąc w upartyjnionym państwie pogrążonym w nierozwiązywalnych problemach hamujących rozwój kraju. Państwie gdzie awanse, premie, nagrody wyróżnienia były tylko dla swoich. Po drugie - podzielili kraj, rodziny, znajomych sąsiadów nawet wspólnoty wiernych. Nie udało się to KGB, faszystą - ale dobrej zmianie tak. .Ostatni raz byliśmy tak podzieleni przed zaborami i przed Drugą Wojną Światową. Oba te podziały skończyły się dla Polaków utratą wolności. Trzeci powód to- metody działania tej władzy : szczucie, kłamstwa, manipulacje, fabrykowanie fałszywych dowodów, pomawiania.. Propaganda w TVP na usługach partii i rządzących za abonament który muszę płacić pod groźbą kary. Służby zaprzężone do walki politycznej. Można by dużo pisać ale jedno muszę jeszcze dodać – nigdy nie głosowałem na PO. Wybór Polaków po między PO a PiS to według mnie to zawsze wybór mniejszego zła. Warto by coś z tym zrobić.
Kryst
12 miesięcy temu
Warto zainwestować w coś teraz. Tylko w co?
Spekulacja ba...
12 miesięcy temu
Tanieje złoto i srebro. przecież to absurdalne w tej sytuacji
bDHKAONv
Andy
12 miesięcy temu
No proszę, ropa Brent po 50 dolarów a cena benzyny powyżej 5 zł... Za Tuska było 6 zł, ale cena baryłki była 120 $... Cieszycie się, ciemny ludku, że PiS was tak w konia robi?
nie ma to jak...
12 miesięcy temu
ta piramida do wciągania frajerów musiała w końcu upaść a pomógł jej koronowirus
...
Następna strona