Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
gaz
04.06.2019 11:09

PGNiG podwoi wydobycie z Norwegii. Pływająca platforma zapewni gaz dla Baltic Pipe

Wydobycie z pierwszego odwiertu na nowym złożu zostanie uruchomione w połowie 2020 roku - podał PGNiG. Dzięki temu będzie czym zasilić gazociąg Baltic Pipe i zatrzymana ekspansja Gazpromu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(pgnig)
Pływająca platforma PGNiG

Do końca przyszłego roku do produkcji zostaną na norweskim złożu Ærfugl włączone jeszcze trzy kolejne otwory i razem gaz popłynie z czterech. Zasoby wydobywalne złoża są oceniane na 274,7 milionów baryłek ekwiwalentu ropy naftowej. Zgodnie z założeniami, w szczytowym roku produkcji wydobycie z tego złoża przypadające na PGNiG wyniesie około 0,5 mld m sześc. gazu ziemnego.

Dla porównania w ubiegłym roku PGNiG z wszystkich swoich złóż krajowych i zagranicznych wydobyło 4,55 mld m sześc. Nowe złoże dołoży do tego 11 proc. Dla polskiej spółki jest to bardzo ważne ze względu na odchodzenie od surowca rosyjskiego i chęci zapełnienia gazociągu Baltic Pipe biegnącego na wschodniej granicy Niemiec. Jeśli nie zrobi tego PGNiG, to gaz w tej rurze będzie płynął prawie wyłącznie od Gazpromu.

- Plan zagospodarowania złoża jest intensywny i realizowany zgodnie z harmonogramem. To ważne, bo uruchomienie produkcji z Ærfugl oznaczać będzie dla PGNiG istotne zwiększenie własnego wydobycia gazu w Norwegii, który od czwartego kwartału 2022 roku chcemy przesyłać do kraju gazociągiem Baltic Pipe - powiedział Piotr Woźniak, prezes PGNiG.

Zobacz też: Fuzja Orlenu z Lotosem pozwoli na tańsze zakupy ropy. "Łatwiej będzie konkurować na globalnym rynku"

Wiercenia na złożu Ærfugl zostały podzielone na dwie fazy - po trzy odwierty w każdej. Operator złoża, Aker BP, ocenia zaawansowanie prac pierwszej fazy na 40 procent. Definiowania rozwiązania technicznego dla drugiej fazy ma rozpocząć się jeszcze w listopadzie 2019 roku.

(pgnig)

Faza druga przed fazą pierwszą

Złoże będzie docelowo eksploatowane za pomocą siedmiu odwiertów - sześciu odwierconych w ramach planu zagospodarowania oraz odwiertu rozpoznawczego, zrealizowanego w 2013 roku. Otwory wiercone w ramach fazy pierwszej zostaną włączone do produkcji w listopadzie 2020 roku. Wcześniej, bo w czerwcu 2020 r., rozpocznie się wydobycie z jednego z odwiertów zaplanowanego w fazie drugiej. Będzie to możliwe dzięki wykorzystaniu już istniejącej infrastruktury przesyłowej.

Pozostałe dwa odwierty, które będą zrealizowane w fazie drugiej, rozpoczną wydobycie w drugiej połowie 2021 roku.

Przy zagospodarowaniu Ærfugl PGNiG Upstream Norway zamierza wykorzystać nowe rozwiązania techniczne. Wydobyte węglowodory będą w transporcie podgrzewane elektrycznie a temperatury aktywnie stabilizowane będą na poszczególnych odcinkach podmorskiego gazociągu przesyłowego. Ma to zapobiegać wytrącaniu się hydratów gazu w trakcie transportu paliwa na pływającą platformę FPSO, odległą od odwiertów o 21 kilometrów.

Drugą nowością będzie zastosowanie po raz pierwszy na świecie głowic eksploatacyjnych o średnicach przelotowych zwiększonych do 7 cali. Partnerzy koncesyjni zdecydowali się na ich użycie ze względu na prognozowane wysokie przypływy gazu z odwiertów.

PGNiG Upstream Norway posiada 11,92 proc. udziałów w koncesji, które nabyło w 2007 roku. Operatorem jest Aker BP a pozostałymi partnerami Equinor Energy i Wintershall DEA.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: gaz, pgnig, pgn, wiadomości, gospodarka, giełda, giełda na żywo
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
04-06-2019

PolakSuper - byle tylko nie od ruskich - nie dawać im kasy na wojny ! I nie tankujcie na Lukoilu !

04-06-2019

PolakPatrzac na te grafiki to musze przyznac ze w polsce mamy jedynie dobrych grafikow i fantazje ludu na urzeczywistnienie tych grafik!!!!

04-06-2019

maksPrezydencka wizyta, dotycząca ropy, w Azerbejdżanie, rzekomy wzrost wydobycia w Norwegii, drogie transporty gazu z Kataru i USA do Świnoujścia - … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (54)