Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Damian Słomski
|
aktualizacja

Inwestycje PGNiG przyniosły efekt. Odkryto ponad 5 miliardów metrów sześciennych gazu

105
Podziel się:

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo udokumentowało 5,4 mld metrów sześciennych nowych zasobów gazu ziemnego w Polsce. To efekt 36 odwiertów wykonanych w całym 2018 roku. Planowane są kolejne.

Zasoby gazu w Polsce są jeszcze bardzo duże.
Zasoby gazu w Polsce są jeszcze bardzo duże. (WP.PL)

Szacuje się, że w ubiegłym roku wydobycie gazu ziemnego w naszym kraju wyniosło w sumie około 3,8 mld metrów sześciennych. Tymczasem nowe zasoby odkryte w ostatnich kilkunastu miesiącach okazały się jeszcze większe. PGNiG odkryło 5,4 mld metrów sześciennych surowca.

Władze spółki wskazują, że udało się to dzięki zakrojonym na szeroką skalę pracom poszukiwawczym. Prowadzono je w 2018 roku na 36 nowych otworach badawczych, poszukiwawczych, rozpoznawczych i eksploatacyjnych - o trzech więcej niż rok wcześniej. Sukcesem zakończyło się prawie 85 proc. wierceń. Rok wcześniej skuteczność była na poziomie 74 proc.

"Dzięki pracom poszukiwawczym, inwestycjom w produkcję z nowych odwiertów, a także optymalizacji i intensyfikacji wydobycia ze złóż eksploatowanych, PGNiG jest w stanie wyrównywać spadki produkcji, które są konsekwencją wyczerpywania się dotychczas eksploatowanych złóż. Gdyby nie działania podejmowane przez spółkę od 2016 roku, wydobycie gazu ziemnego w 2018 roku byłoby niższe od uzyskanego o ponad 0,4 mld metrów sześciennych" - podkreślają władze spółki.

Zobacz także: Tańszy prąd i gaz dzięki innowacjom

- Udało się nam zatrzymać trend spadkowy wydobycia gazu w Polsce. To skutek wdrożenia nowej koncepcji prac poszukiwawczo-eksploatacyjnych, czego konsekwencją jest wysoka trafność prac wiertniczych, ich intensyfikacja oraz optymalizacja czasu zagospodarowania odwiertów - dodaje prezes Piotr Woźniak.

PGNiG od 2016 roku realizuje nową koncepcję poszukiwań i eksploatacji węglowodorów, czego efektem jest wykonanie 99 odwiertów. Do 2022 roku spółka zaplanowała około 100 kolejnych odwiertów na Podkarpaciu i Niżu Polskim.

W 2018 roku PGNiG wykonało takie badania na obszarze 1 520 kilometrów kwadratowych, z czego 1 050 zostało przebadane z wykorzystaniem techniki trójwymiarowego zdjęcia sejsmicznego.

PGNiG zajmuje się wydobyciem gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju, importem gazu ziemnego do Polski a także magazynowaniem gazu w podziemnych magazynach. Do tego dochodzi m.in. dystrybucja paliw gazowych czy świadczenie usług geologicznych, geofizycznych i poszukiwawczych w kraju i za granicą.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(105)
123 reallnieb...
5 lata temu
Z radości zapłakałem się do łez! Wyrzucili prof Jędryska-Oriona głównego geologa to złoże 5 mld metrów sześciennych sukcesem na skalę świata? I znowu zapłakałem się do łez, ale ze śmiechu. Więcej głośno mówiących fachowców z PGNiGe i rozboli mnie brzuch ze śmiechu. A przecież wystarczy rurkami połączyć zarosłe trawą odwierty z czasów Japonii Gierka i wydobycie gazu ziemnego przekroczy możliwości obu ruskich Nord Strimuów.
mietek
5 lata temu
to dobra wiadomosc ale jest i zla ze to wszystko pojdzie za darmo na ukraine.
PR
5 lata temu
z Rosji był gaz za 220 dolarów za 1000 m 3 gazu z Kataru za 550 a z USA za 1800 dolarów za taką samą ilość gazu
niewyczerpane...
5 lata temu
pewnie trafili w tylna czesc ciala kryski i z tad ten gaz
figo
5 lata temu
Jak znam zycie to polski gaz bedzie najdrozszy.
...
Następna strona