Notowania

Inwestycje PGNiG przyniosły efekt. Odkryto ponad 5 miliardów metrów sześciennych gazu

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo udokumentowało 5,4 mld metrów sześciennych nowych zasobów gazu ziemnego w Polsce. To efekt 36 odwiertów wykonanych w całym 2018 roku. Planowane są kolejne.

Podziel się
Dodaj komentarz
(WP.PL)
Zasoby gazu w Polsce są jeszcze bardzo duże.

Szacuje się, że w ubiegłym roku wydobycie gazu ziemnego w naszym kraju wyniosło w sumie około 3,8 mld metrów sześciennych. Tymczasem nowe zasoby odkryte w ostatnich kilkunastu miesiącach okazały się jeszcze większe. PGNiG odkryło 5,4 mld metrów sześciennych surowca.

Władze spółki wskazują, że udało się to dzięki zakrojonym na szeroką skalę pracom poszukiwawczym. Prowadzono je w 2018 roku na 36 nowych otworach badawczych, poszukiwawczych, rozpoznawczych i eksploatacyjnych - o trzech więcej niż rok wcześniej. Sukcesem zakończyło się prawie 85 proc. wierceń. Rok wcześniej skuteczność była na poziomie 74 proc.

"Dzięki pracom poszukiwawczym, inwestycjom w produkcję z nowych odwiertów, a także optymalizacji i intensyfikacji wydobycia ze złóż eksploatowanych, PGNiG jest w stanie wyrównywać spadki produkcji, które są konsekwencją wyczerpywania się dotychczas eksploatowanych złóż. Gdyby nie działania podejmowane przez spółkę od 2016 roku, wydobycie gazu ziemnego w 2018 roku byłoby niższe od uzyskanego o ponad 0,4 mld metrów sześciennych" - podkreślają władze spółki.

Tańszy prąd i gaz dzięki innowacjom

- Udało się nam zatrzymać trend spadkowy wydobycia gazu w Polsce. To skutek wdrożenia nowej koncepcji prac poszukiwawczo-eksploatacyjnych, czego konsekwencją jest wysoka trafność prac wiertniczych, ich intensyfikacja oraz optymalizacja czasu zagospodarowania odwiertów - dodaje prezes Piotr Woźniak.

PGNiG od 2016 roku realizuje nową koncepcję poszukiwań i eksploatacji węglowodorów, czego efektem jest wykonanie 99 odwiertów. Do 2022 roku spółka zaplanowała około 100 kolejnych odwiertów na Podkarpaciu i Niżu Polskim.

W 2018 roku PGNiG wykonało takie badania na obszarze 1 520 kilometrów kwadratowych, z czego 1 050 zostało przebadane z wykorzystaniem techniki trójwymiarowego zdjęcia sejsmicznego.

PGNiG zajmuje się wydobyciem gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju, importem gazu ziemnego do Polski a także magazynowaniem gazu w podziemnych magazynach. Do tego dochodzi m.in. dystrybucja paliw gazowych czy świadczenie usług geologicznych, geofizycznych i poszukiwawczych w kraju i za granicą.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: górnictwo, giełda, wiadomości, giełda na żywo, gaz, pgnig, pgn
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
19-02-2019

PolakBrawo i smog zniknie a kiedy Obniżka tego Gazu?,bo drogi był z Rosji a z innych dostaw Tani ,to Polacy czakają na obniżkę cen gazu.

19-02-2019

StrategJak to tak jest do końca z tą radością z nowego "wielkiego" złoża? Według informacji pozyskanych w internecie średnio 3 miliardy metrów wystarczają w … Czytaj całość

19-02-2019

Seas1/3 rocznego zapotrzebowania. Czy inwestycje w wydobycie będzie tego warte?

Rozwiń komentarze (105)