Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Inwestycje PGNiG przyniosły efekt. Odkryto ponad 5 miliardów metrów sześciennych gazu

105
Podziel się

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo udokumentowało 5,4 mld metrów sześciennych nowych zasobów gazu ziemnego w Polsce. To efekt 36 odwiertów wykonanych w całym 2018 roku. Planowane są kolejne.

Zasoby gazu w Polsce są jeszcze bardzo duże.
Zasoby gazu w Polsce są jeszcze bardzo duże. (WP.PL)
bDJxknyZ

Szacuje się, że w ubiegłym roku wydobycie gazu ziemnego w naszym kraju wyniosło w sumie około 3,8 mld metrów sześciennych. Tymczasem nowe zasoby odkryte w ostatnich kilkunastu miesiącach okazały się jeszcze większe. PGNiG odkryło 5,4 mld metrów sześciennych surowca.

Władze spółki wskazują, że udało się to dzięki zakrojonym na szeroką skalę pracom poszukiwawczym. Prowadzono je w 2018 roku na 36 nowych otworach badawczych, poszukiwawczych, rozpoznawczych i eksploatacyjnych - o trzech więcej niż rok wcześniej. Sukcesem zakończyło się prawie 85 proc. wierceń. Rok wcześniej skuteczność była na poziomie 74 proc.

bDJxknzb

"Dzięki pracom poszukiwawczym, inwestycjom w produkcję z nowych odwiertów, a także optymalizacji i intensyfikacji wydobycia ze złóż eksploatowanych, PGNiG jest w stanie wyrównywać spadki produkcji, które są konsekwencją wyczerpywania się dotychczas eksploatowanych złóż. Gdyby nie działania podejmowane przez spółkę od 2016 roku, wydobycie gazu ziemnego w 2018 roku byłoby niższe od uzyskanego o ponad 0,4 mld metrów sześciennych" - podkreślają władze spółki.

Zobacz także: Tańszy prąd i gaz dzięki innowacjom

- Udało się nam zatrzymać trend spadkowy wydobycia gazu w Polsce. To skutek wdrożenia nowej koncepcji prac poszukiwawczo-eksploatacyjnych, czego konsekwencją jest wysoka trafność prac wiertniczych, ich intensyfikacja oraz optymalizacja czasu zagospodarowania odwiertów - dodaje prezes Piotr Woźniak.

bDJxknzh

PGNiG od 2016 roku realizuje nową koncepcję poszukiwań i eksploatacji węglowodorów, czego efektem jest wykonanie 99 odwiertów. Do 2022 roku spółka zaplanowała około 100 kolejnych odwiertów na Podkarpaciu i Niżu Polskim.

W 2018 roku PGNiG wykonało takie badania na obszarze 1 520 kilometrów kwadratowych, z czego 1 050 zostało przebadane z wykorzystaniem techniki trójwymiarowego zdjęcia sejsmicznego.

PGNiG zajmuje się wydobyciem gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju, importem gazu ziemnego do Polski a także magazynowaniem gazu w podziemnych magazynach. Do tego dochodzi m.in. dystrybucja paliw gazowych czy świadczenie usług geologicznych, geofizycznych i poszukiwawczych w kraju i za granicą.

bDJxknzi

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDJxknzC
giełda
wiadomości
Źródło:
KOMENTARZE
(105)
Polak
2 lata temu
Brawo i smog zniknie a kiedy Obniżka tego Gazu?,bo drogi był z Rosji a z innych dostaw Tani ,to Polacy czakają na obniżkę cen gazu.
Strateg
2 lata temu
Jak to tak jest do końca z tą radością z nowego "wielkiego" złoża? Według informacji pozyskanych w internecie średnio 3 miliardy metrów wystarczają w naszym kraju na około 62 dni. Czy aby zatem ta euforia to nie hura optymizm zarządzających PGNiG? Czyżby w ten sposób budowali swoje miejsce przy chybotających się stołkach , które na jeden nieprzychylny gest prezeska mogą stracić?
Seas
2 lata temu
1/3 rocznego zapotrzebowania. Czy inwestycje w wydobycie będzie tego warte?
bDJxknzD
Romero
2 lata temu
Była sensacja Karlino, łupki i wszystko do dupki.
Jamicz
2 lata temu
Nie wiadomo czy to dobrze , czy źle. Bo np. mamy 90% zasobów węgla całej Europy, a płacimy za tonę najdrożej na świecie. Polska to dziwny kraj...
...
Następna strona