Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Gaz z USA. PGNiG odbierze 64 tys. ton skroplonego gazu ziemnego

69
Podziel się

Wielki metanowiec z LNG wpłynie do Świnoujścia we wtorek. Następna dostawa zaplanowana jest na 10 marca. Ładunek przypłynie do Polski w ramach długoterminowego kontraktu z Qatargas.

To piąta dostawa LNG w tym roku - trzy przypłynęły z USA, a dwie z Kataru.
To piąta dostawa LNG w tym roku - trzy przypłynęły z USA, a dwie z Kataru. (flickr.com, ARTS_fox1fire/Flickr (CC BY-NC-ND 2.0))
bDTtIiEl

To piąta dostawa LNG w tym roku - trzy przypłynęły z USA, a dwie z Kataru. Skroplony gaz ziemny jest transportowany do Polski metanowcem Flex Rainbow. 64 tys. ton Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo odbierze w Terminalu LNG w Świnoujściu.

Po regazyfikacji transport odpowiadać będzie ok. 90 mln m3 gazu ziemnego. "Ładunek został zakupiony w ramach transakcji typu spot (kontrakt na pojedynczą dostawę) od spółki Centrica" - czytamy w komunikacie.

bDTtIiEn

Jak informuje PGNiG, dostawa, która przypływa 12 lutego, jest już trzecią dostawą spotową w tym roku, a jedenastą tego typu od początku działalności terminalu w Świnoujściu.

- Kontrakty spot to efekt prac naszego zespołu tradingowego pracującego w Londynie, który analizuje sytuację na globalnym rynku i prognozuje dalszy wzrost liczby korzystnych ofert na dostawy LNG - powiedział wiceprezes ds. handlowych Maciej Woźniak.

PGNiG SA sprowadza do Polski skroplony gaz ziemny z Kataru, Norwegii i USA na podstawie umów z Qatargas i firmą Centrica oraz na bazie umów spotowych. W tym roku rozpoczną się regularne dostawy LNG z USA na podstawie długoterminowego kontraktu z Cheniere Energy - jednej z czterech umów, jakie PGNiG podpisało z amerykańskimi partnerami w 2018 roku, przypomniano.

bDTtIiEt

Kolejna dostawa LNG do Świnoujścia zaplanowana jest na 10 marca. Ładunek przypłynie do Polski w ramach długoterminowego kontraktu z Qatargas.

Zobacz także: Szefowie dyplomacji Polski i USA przeciw Nordstream 2:
bDTtIiEu

PGNiG jest obecne na warszawskiej giełdzie od 2005 r. Grupa zajmuje się wydobyciem gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju, importem gazu ziemnego do Polski, magazynowaniem gazu w podziemnych magazynach gazu, dystrybucją paliw gazowych, a także zagospodarowaniem złóż gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju i za granicą oraz świadczeniem usług geologicznych, geofizycznych i poszukiwawczych w Polsce i za granicą.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDTtIiEO
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(69)
Juhas
2 lata temu
Popieram dywersyfikację dostaw. Ale dlaczego opinia publiczna nie może się dowiedzieć nic o cenach dostaw z poszczególnych kierunków? Gdyby był wolny rynek, to OK, tajemnica handlowa. Ale my mamy monopol PGNiG
esbek
2 lata temu
A jaka jest cena?
BasiaK
2 lata temu
To na jak dugo tego gazu starczy? Zdążę obiad ugotować?
bDTtIiEP
Rodacy
2 lata temu
SUPER, skoro sprowadzają gaz z tak daleka zapewne musi być tańszy. CZEKAMY NA OBNIŻKI !!!!!!!!!!! Dziękujemy.
alfa
2 lata temu
Kiedyś podawali, że płynie statek z cytrynami a teraz z gazem. Coś w tym musi być.
...
Następna strona