Notowania

Gaz z USA. PGNiG odbierze 64 tys. ton skroplonego gazu ziemnego

Wielki metanowiec z LNG wpłynie do Świnoujścia we wtorek. Następna dostawa zaplanowana jest na 10 marca. Ładunek przypłynie do Polski w ramach długoterminowego kontraktu z Qatargas.

Podziel się
Dodaj komentarz
(flickr.com)
To piąta dostawa LNG w tym roku - trzy przypłynęły z USA, a dwie z Kataru. (Fot: ARTS_fox1fire/Flickr (CC BY-NC-ND 2.0))

To piąta dostawa LNG w tym roku - trzy przypłynęły z USA, a dwie z Kataru. Skroplony gaz ziemny jest transportowany do Polski metanowcem Flex Rainbow. 64 tys. ton Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo odbierze w Terminalu LNG w Świnoujściu.

Po regazyfikacji transport odpowiadać będzie ok. 90 mln m3 gazu ziemnego. "Ładunek został zakupiony w ramach transakcji typu spot (kontrakt na pojedynczą dostawę) od spółki Centrica" - czytamy w komunikacie.

Jak informuje PGNiG, dostawa, która przypływa 12 lutego, jest już trzecią dostawą spotową w tym roku, a jedenastą tego typu od początku działalności terminalu w Świnoujściu.

- Kontrakty spot to efekt prac naszego zespołu tradingowego pracującego w Londynie, który analizuje sytuację na globalnym rynku i prognozuje dalszy wzrost liczby korzystnych ofert na dostawy LNG - powiedział wiceprezes ds. handlowych Maciej Woźniak.

PGNiG SA sprowadza do Polski skroplony gaz ziemny z Kataru, Norwegii i USA na podstawie umów z Qatargas i firmą Centrica oraz na bazie umów spotowych. W tym roku rozpoczną się regularne dostawy LNG z USA na podstawie długoterminowego kontraktu z Cheniere Energy - jednej z czterech umów, jakie PGNiG podpisało z amerykańskimi partnerami w 2018 roku, przypomniano.

Kolejna dostawa LNG do Świnoujścia zaplanowana jest na 10 marca. Ładunek przypłynie do Polski w ramach długoterminowego kontraktu z Qatargas.

Szefowie dyplomacji Polski i USA przeciw Nordstream 2:

PGNiG jest obecne na warszawskiej giełdzie od 2005 r. Grupa zajmuje się wydobyciem gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju, importem gazu ziemnego do Polski, magazynowaniem gazu w podziemnych magazynach gazu, dystrybucją paliw gazowych, a także zagospodarowaniem złóż gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju i za granicą oraz świadczeniem usług geologicznych, geofizycznych i poszukiwawczych w Polsce i za granicą.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: transport, logistyka, wiadomości, gaz, gaz z usa, lng
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
11-02-2019

JuhasPopieram dywersyfikację dostaw. Ale dlaczego opinia publiczna nie może się dowiedzieć nic o cenach dostaw z poszczególnych kierunków? Gdyby był wolny … Czytaj całość

11-02-2019

BasiaKTo na jak dugo tego gazu starczy? Zdążę obiad ugotować?

11-02-2019

esbekA jaka jest cena?

Rozwiń komentarze (69)