Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
pgnig
14.11.2019 09:21

PGNiG z dużym spadkiem zysków. Winne niskie ceny gazu i ropy na giełdach

To jest trudny rok dla PGNiG. Przez niskie ceny gazu i ropy naftowej na giełdach zyski spółki kontrolowanej przez państwo wyraźnie spadły.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Na czele PGNiG stoi prezes Piotr Woźniak. (Fot: Tomasz Jastrzebowski/REPORTER)

Grupa PGNiG podsumowała ostatnie trzy miesiące. Z opublikowanego w czwartek rano raportu finansowego wynika, że w tym czasie wypracowała 30 mln zł zysku netto. W porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku jest to gigantyczny zjazd. Wtedy zarobiła 552 mln zł.

Wynik nie jest jednak wielkim zaskoczeniem. Jest zgodny z podanymi wcześniej przez spółkę szacunkami. Zarząd nie krył, że zyski wyraźnie spadną.

Na spadek zysków wpływ miały m.in. niższe przychody ze sprzedaży. Nieznacznie przekroczyły 7 mld zł wobec 7,6 mld zł odnotowanych przed rokiem.

Dodatkowe 1,5 mld m3 gazu rocznie za kilka lat. PGNiG wydobędzie gaz ze złóż węgla

Nieco lepiej wypadają statystyki licząc od początku roku. Po pierwszych 9 miesiącach zysk to 1,34 mld zł. Tu mamy do czynienia ze spadkiem o blisko połowę w porównaniu z 2018 rokiem. Jednocześnie przychody wzrosły o 4 proc. do prawie 30 mld zł.

PGNiG tłumaczy, że czynnikiem, który zaważył na wynikach grupy w trzecim kwartale były niskie ceny gazu ziemnego i ropy naftowej na giełdach.

"Na Rynku Dnia Następnego Towarowej Giełdy Energii średnia arytmetyczna cena gazu ziemnego w trzecim kwartale 2018 roku wyniosła 112,21 zł/MWh, natomiast w trzecim kwartale bieżącego roku tylko 51,20 zł/MWh. Tak duży spadek ceny, bo aż o 54 proc., nie był notowany od 2015 roku" - czytamy w komunikacie.

Z kolei średnia kwartalna cena ropy (typu Brent) spadła w trzecim kwartale o 18 proc. w skali roku. Jak wskazuje PGNiG, to w znacznej mierze wpłynęło na spadek przychodów w segmencie "poszukiwanie i wydobycie", który ma tradycyjnie największy udział w wynikach.

Ten rok upływa dla PGNiG pod znakiem postępującego zróżnicowania źródeł importu gazu ziemnego i uniezależniania się od gazu z Rosji. Wolumen LNG sprowadzonego od początku roku był na koniec września o około 27 proc. wyższy niż po trzech kwartałach 2018 roku i wyniósł 2,48 mld metrów sześciennych po regazyfikacji. Udział dostaw gazu skroplonego w imporcie gazu ogółem stanowił ok. 23 proc., wobec 18 proc. rok wcześniej.

Od początku bieżącego roku do końca września liczba dostaw LNG wyniosła 22 w porównaniu z 16 ładunkami w tym samym okresie 2018 roku, a wolumen importu skroplonego gazu wzrósł o 0,52 mld metrów sześciennych.

Jednocześnie import gazu z kierunku wschodniego w tym okresie spadł o ok. 21 proc. r/r do 6,29 mld metrów sześciennych, a jego udział w całej strukturze importu gazu ogółem spadł o 17 p.p. do 58 proc. wobec 75 proc. w analogicznym okresie rok wcześniej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: pgnig, pgn, wyniki, gaz, wiadomości, wiadomości, wiadomości, giełda
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
14-11-2019

EustachyTa. Zawsze winne wszystko inne tylko nie nieudacznicy. Dramat.

14-11-2019

janjak to zyski spadły skoro gaz kupują taniej a cena nie dla konsumenta pozostaje bez zmian to gdzie wyparowała różnica chyba że poszła na pensje i … Czytaj całość

14-11-2019

pitu pituA nie jest tak że z hameryki kupują gaz pięć razy drożej jak jest na świecie ?

Rozwiń komentarze (134)